Yaşam

Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Bazen başka bir şehre, bazen başka bir ülkeye bazen de anı şehirde farklı bir yere taşınabilirsiniz. Fakat, taşınma süreci ne olursa olsun göze korkutucu gelir. Özellikle eşyası çok fazla olan kişiler taşınmaktan çok korkar. Aslında korkmakta çok haklısınız. Tek odanız bile olsa taşınma süreci plansız davranıldığı takdirde son derece yorucudur. Bu yazımızda taşınırken dikkat edilmesi gerekenler ve pratik taşınma tüyolarını sizler için derledik. Daha önce defalarca taşınmış ve uzmanlaşmış biri olarak tavsiyelerime kulak asmanızı öneriyorum.

Taşınırken dikkat edilmesi gerekenler

1. Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kolileyin ve Kolilerin Üzerine Yazı Yazın

taşınırken dikkat edilmesi gerekenler

Taşınma denildiğinde gözünüzün önüne kuşkusuz koliler gelir. Her biri bantlar ile kapatılmış kolileri hazırlama işlemine son gün değil de en az 1 hafta önce başlamanız gerekiyor. Eğer işlerinizi son günlere bırakırsanız hem yorulur hem de düzgünce paketleme yapamazsınız.

Kolileme işlemini yaparken “Mutfak Bardaklar”, “Yatak Odası Çoraplar” şeklinde üzerine tahta kalemle yazmanız oldukça önemlidir. Bu sayede hangi koli hangi odaya ait daha kolay bulabilirsiniz. Ayrıca, yeni eve geçtiğinizde ilk işiniz kolileri doğru odaya bırakmak olsun. Kolilerle işiniz bittikten sonra dikkatli şekilde katlayın. Çöpe atmayın, geri dönüşüme bırakın.

2. Toplanmayı Oda Oda Yapın

taşınırken dikkat edilmesi gerekenler

Eski evde toplanma işlemini yaparken bir anda tüm evi dağıtmayın. Bunun yerine oda oda ilerleyin. Örneğin ilk başta oturma odasını toparlayın, ardından salona geçin. Bu esnada oturduğunuz ve yattığınız yerleri en sona bırakın. Bardak ve tabakları paketleyecekseniz ailedeki kişi sayısı kadarını ayırın. Bu sayede yeni eve taşınana kadar az eşya ile idare edebilirsiniz.

3. İşlerinizi Son Ana Bırakmayın

taşınırken dikkat edilmesi gerekenler

Taşınma esnasında yapılacaklar hep son güne bırakılır. Örneğin; bir musluk alınacaksa, son gün alırım diyerek ertelenir. Fakat son gün geldiğinde sizi o kadar iş bekleyecek ki bir süre sonra başınızı kaşımaya vakit bulamayacaksınız. Bu nedenle yapılacak işlerinizi bir an önce yapın. Erken diye düşünmeyin.

4. Alınacaklar ve Atılacaklar Listesi Hazırlayın

taşınırken dikkat edilmesi gerekenler

Elbette her yen eve taşındığınızda her şey dört dörtlük düşünülmüş bile olsa alınacak ufak tefek eşyalar çıkacaktır. Bu nedenle alınacaklar listesi tutun. Aklınıza gelen her şeyi bu listeye yazın. Satın aldığınız şeylerin yanına bir işaret koyun. Aynı listenin arka tarafına ise atılacakları yazın. Bu sayede yeni eve eski eşyaların gitmesini engellemiş olursunuz.

5. Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler : Bütçe Belirleyin

nakliyat

Taşınma süreci aslında pahalıdır. Genel olarak 2 – 4 bin TL bütçe ayırmanız gerekir. Tabi bu bütçe sadece nakliyat parasıdır. Bunun yanı sıra, evin içinde gerekecek birçok eşya vardır. Bu eşyaları almak için bir bütçe ayırmanız gerekir. Eğer taşınmanıza daha çok süre varsa para biriktirmenizde fayda var.

6. Gazete Biriktirin

nakliyat

Bardak ve tabak gibi kırılacak eşyaları sarmak için gazeteye ihtiyaç duyacaksınız. Bu nedenle gazete biriktirmeye aylar öncesinden başlayın. Gazete yapraklarına teker teker kırılacakları sarın. Bu sayede güvenli taşıma imkanı elde edersiniz.

7. Ertelemeyin

taşınırken dikkat edilmesi gerekenler

Taşınacağınız zaman zarfında aklınıza gelen düşünceleri, faturaları ödemeyi, internet nakil işlemlerini başlatmayı vs. hiçbir işi ertelemeyin. Bir an önce yavaş yavaş işleri yapmaya başlayın.

8. Özel Eşyalarınızı Şahsi Aracınızla Götürün

taşınmak

Sizin için anı değeri taşıyan eşyalarınızı ya da çamaşırlarınızı kendi şahsi aracınızla götürebilirsiniz. Bu sayede eşyalarınızın kırılmasını ve çamaşırlarınızın diğer eşyalara karışmasını engelleyebilirsiniz.

9. Yanınıza Atıştırmalıklar Alın

nakliye

Yeni eve geçtiğinizde yemek yapmak ve çay içmek birkaç gün neredeyse imkansızdır. Bu süre zarfında atıştırmalıklara ihtiyaç duyacaksınız. Bu nedenle yanınıza bisküvi, kek, poğaça, sallama çay gibi pratik şeyler almanızda fayda var.

10. Taşınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler : Önceliğiniz Yataklar ve Koltuklar Olsun

taşınmak

Yeni eve taşındığınızda çok yorulacak, dinlenmek isteyeceksiniz. Bu nedenle ilk işiniz oturacağınız ve yatacağınız yerleri düzenlemek olsun. Diğer yerler zamanla düzene girecektir.

Her yorgunluğa rağmen, taşınma süreci son derece heyecan verici. Yeni evinizde mutluluk ve huzur dileriz.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=7w90HkEWyvQ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu