Yerli Erkek Ünlüler

Tarkan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

tarkan 23
Tam adı: Tarkan Tevetoğlu
Doğum tarihi: 17.10.1976
Doğum yeri: Almanya/Alzey
Boyu: 1,73 m
Ailesi: Neşe Tevetoğlu (Annesi), Ali Tevetoğlu (Babası), Adnan Tevetoğlu (Kardeşi), Handan Tevetoğlu (Kardeşi), Hakan Tevetoğlu (Kardeşi), Nuray Tevetoğlu (Kardeşi), Gülay Dal (Kardeşi)
Eşi: Pınar Dilek
Çocukları: Liya Tevetoğlu
Mesleği: Pop Şarkıcısı
Aktif Yılları: 1993 yılından bu yana
imdb-logo
youtube-chanel listen-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Tarkan kimdir? Tarkan, 1992 yılında “Kıl Oldum Abi” adlı şarkısı ile büyük bir çıkış yakalamış olan Tarkan, “Şımarık” ve “Şıkıdım” gibi sevilen şarkılarıyla Avrupa müzik listelerine girme başarısı göstermiş, sonrasında çıkarmış olduğu İngilizce albüm “Come Closer” ın başarısı salt Türkiye ile sınırlı kalmayacağını tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Tarkan Tevetoğlu, 17 Ekim 1972 tarihinde aslen Rizeli bir aileden Almanya’nın Frankfurt yakınlarındaki Alzey kasabasında dünyaya gözlerini açmıştır. İlköğrenimini Almanya’da tamamlamasının ardından 15 yaşında ailesi ile beraber Türkiye’ye dönmüştür. Baba Ali Tevetoğlu’nun oğlunda görmüş olduğu müzik yeteneğini 13 yaşındayken keşfetmiş ve Klasik Türk Müziği eğitimi almasına ön ayak olmuştur.

Müzik eğitimi için İstanbul’a gelmesinin ardından 1990-1992 yılları arasında Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne devam etti. 1993 yılında dönemin ünlü prodüktörlerinden Mehmet Söğütoğlu ile tanıştıktan sonra İstanbul Plak ile anlaşma yapmıştır. Kariyerindeki ilk albümü olan “Yine Sensiz” 1992 yılında piyasaya çıkmıştır. Albümün çıkış şarkısı ise “Kıl Oldum Abi” ile kısa zamanda büyük bir hayran kitlesi yakalamıştır. Albüm 900 bin satarak bütün radyo ve televizyonların odak noktası haline gelmiştir.

İlginizi çekebilir: Tarkan’ın En Sevilen 10 Şarkısı!

1994 yılında çıkarmış olduğu “A Acayipsin” adlı albümünde Sezen Aksu ile birlikte çalışmış ve ikinci albümü ile Türk Pop Müzik camiasının en gözde isimleri arasına girmeyi başarmıştır. Büyük beğeni toplayan bu albümünün ardından dünya turuna çıkan sevilen sanatçı, Türkiye ve Avrupa’da 24 konser vermiştir.

1995 yılında Atlantic Records ve Ahmet Ertegün ile anlaşma imzalamıştır. Türkiye’de magazin medyasının yoğun baskısı nedeniyle New York’a taşınan ünlü sanatçı burada Bauch Üniversitesi’nde dil eğitimi alırken albüm çalışmalarını da sürdürmüştür.

Bir dönemin en önemli yeteneklerini keşfetmesi ile ünlenen Ahmet San ile 1995 yılında sözleşme imzaladıktan sonra 1994-1997 yılları arasında Almanya, İngiltere, Hollanda ve İsviçre’de 12 şehri kapsayan 3 büyük Avrupa turnesi gerçekleştirmiştir. 1995 yılında New York Palladium’da vermiş olduğu konser, Türkiye’de canlı yayınlanmıştır. Tarkan, 1997 yılında piyasaya çıkan üçüncü albümü “Ölürüm Sana” ile satış rekorları kırmış ve Türkiye genelinde 2,5 milyon adet satmıştır.

Amerika’dan Türkiye’ye döndüğünde askerlik görevini yerine getiren Tarkan, 2001 yılında “Kuzu Kuzu” adlı single çalışmasını piyasaya sürmüştür. 2003 yılında yeni albümü olan “Dudu” albümünün çalışmalarını tamamlamış ve Nazan Öncel ile birlikte çalışmış olduğu bu albüm Rusya’da 1 milyonluk satış rakamına ulaşarak Rusya’da en iyi yabancı şarkı ödülünün de sahibi olmuştur.

Albüm çalışmalarının yanı sır reklam anlaşmalarının altına da imza atan Tarkan, 2001 yılında Pepsi ile sonrasında Turkcell’in Hazır Kart reklamında “Özgürlük İçimizde” adlı besteyi seslendirmiştir. 2004 yılında da OPET’in reklamında yer almış ve 2006 yılında da Avea’nın sponsorluğunda birçok konser vermiştir.

Müzik yaşamına bir süre ara verdikten sonra 2007 yılının Aralık ayında altıncı albümü olan “Metamorfoz”ile bir kez daha sevenlerinin yüzünü güldürmüştür.

11 Mart 2016 tarihinde dokuzuncu stüdyo albümü özelliğini taşıyan “Ahde Vefa” adlı albümü piyasaya çıkmıştır.

29 Nisan 2016 tarihinde Tarabya’daki lüks villasında gerçekleşen tören ile 5 yıl birlikte olduğu Pınar Dilek ile dünya evine girmiştir.

Tarkan, son olarak 17 Şubat 2022 tarihinde video klibi ve dijital platformlarda yayınladığı Geççek adlı şarkısıyla gündemde oldu. Aslına bakarsanız Tarkan yaptığı her albümle gündemde oluyor. Beste ve müziği ile her zaman kalitesini ortaya koyuyor. Ancak, “Geççek” adlı parçası hem sözleri hem de video klibiyle herkesin derdine derman, bulunduğumuz ortama da tercüman oluyor. Aynı zamanda bazı yorumlara, tepkilere göre de bir marş gibi.

Tarkan Albümleri:

  1. Yine Sensiz (1992)
  2. Aacayipsin (1994)
  3. Ölürüm Sana (1997)
  4. Karma (2001)
  5. Come Closer (2006)
  6. Metamorfoz (2007)
  7. Adımı Kalbine Yaz (2010
  8. Ahde Vefa (2016)

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu