Tarihteki En Tehlikeli Amerikan Kimdi?

instagram takipçi hilesi

Tarihteki En Tehlikeli Amerikan Kimdi?

Bugüne kadar birçok haber ya da makalede dünyanın birçok yerinde birbirinden tehlikeli insan konu alındı. Kimisi cinayet şüphelisi ve zanlısı, kimisi de varlıklarıyla suç teşkil eden kimselerdi. Bu da demek oluyor ki bildikleri gizli bir bilgi veya durum ile bir insan ya da insan grubuna veya bir nesneye ya da nesnelliğe olan tehdit olarak nitelendirilebilir.

tehlike 2

Şöyle ki bu yazımızda taramamızı olukça sınırlandırarak Amerika özelinde en tehlikeli kimdi onun peşine düşüyoruz. Bu tüm tehlikeli kişi ve oluşumlar Amerika’da ortaya çıkıyor gibi bir anlama bürünsün istemeyiz. Size üç seçenek sunsak Edgar Hoover, Robert Oppenheimer, George W. Bush desek herhalde George W. Bush’u konumundan ve başkanlık yaptığı süre boyunca takındığı tutumdan dolayı seçmeniz hiç de yanıltıcı olmazdı. Peki öyleyse tarihteki en tehlikeli Amerikan kimdi?

tehlike 9

Edgar Hoover, J. Robert Oppenheimer, George W. Bush?

Muhtemelen Dayton Ohio’dan kloroflorokarbonu ve kurşunlu benzini icat eden Thomas Midgel’ydi.

tehlike 5
Thomas Midgley’in icadı olan kurşun nörotoksin özelliğine sahip bir madde.

1889 doğumlu Midgely, mühendislik eğitimi aldı. Kariyerinin başlarında tesadüfen iyota kerosen eklemenin motorların “teklemesini” nispeten azalttığını keşfetti. Ancak “nispeten” onun için yeterli değildi. Böylelikle, kendini kimya konusunda sıfırdan eğitti ve altı yıl boyunca mükemmel çözü¬mü arayarak bütün periyodik tablo üzerinde çalıştı. 1921’de buldu da.

tehlike 7

O zamana kadar çalıştığı şirket, tamamen “teklemeyen” çözümünü memnuniyetle araba motorları için yakıta ekleyen General Motors ile birleşti. Bu tetraetil kurşundu. Etil benzin modem dünyayı dönüştürdü. Ancak aynı zamanda zehirliydi ve yetmiş yıl boyunca atmosfere milyarlarca tonluk kurşun pompalayıp, Midgely’nin kendisi de dahil, (her zaman reddetse de) binlerce insanı zehirledi.

tehlike 3

Kurşunlu Benzini Bulan Adam

Kimileri Midgely’in kurşunlu benzin yüzünden yaşadığı suçluluğun, onu soğutma için kullanılan kükürt dioksit ve amonyak gibi tehlikeli kimyasallara güvenilir bir alternatif geliştirmek için motive ettiğini düşünür, tik Freon olan dikloroflorometan keşfi üç gün sürdü. Kloroflorokarbon mükemmel çözüm gibi göründü – etkisiz, toksik olmayan ve yararlıydı. Ne yazık ki, artık ozon tabakasını yok ettiklerini biliyoruz ve 1987’den beri üretimleri uluslararası ölçekte yasaklandı.

tehlike 8

Bütün ölçütlerde, Midgely olağanüstü bir adamdı. 171 patente sahipti, müziği çok severdi ve şiir yazardı. Ancak icatları ölümcüldü. Elli bir yaşında polioya yakalandı ve bacaklarının işlevini kaybetti. Son bir ironi olarak, yatağa girip çıkmasına yardımcı olması için tasarladığı koşum takımı, bir sabah dolandı ve takip eden mücadelede, Amerika’nın en tehlikeli adamı kazara kendini boğdu. Elli beş yaşındaydı.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu