Yerli Erkek Ünlüler

Tahir Elçi Kimdir?

instagram takipçi hilesi

tahir 22
Tam adı: Tahir Elçi
Doğum tarihi: 1966
Ölüm tarihi:
28.11.2015
Doğum yeri: Cizre / Şırnak
Eşi: Türkan Elçi
Çocukları: Nazenin Elçi, Arin Elçi
Mesleği: Avukat
Aktif Yılları: 1991 yılından 2015 yılına kadar

Hakkında

Tahir Elçi kimdir? Tahir Elçi,1966 yılında Şırnak’ın Cizde ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. İlk, orta ve lise eğitimini Cizre’de tamamladı. 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden başarı ile mezun oldu.

1992 yılı itibari ile Diyarbakır’da serbest avukatlık yapmaya başlayan Tahir Elçi, 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosu’nda bir süre yöneticilik yapmıştır. Bu zaman diliminde Almanya’da yer akan Avrupa Hukuku Akademisi’nde Uluslararası Ceza Hukuku ve Ceza Yargılaması eğitimi alarak pek çok ulusal ve uluslararası düzeydeki konferansa konuşmacı olarak katılmıştır.

Bununla beraber 1998 yılından itibaren “Staj Eğitimi ve Meslek İçi Eğitimlerde Ceza ve İnsan Hakları Hukuku” alanlarında çok sayıda seminer vermiştir.

Tahir Elçi, 2012 yılının Kasım ayında Diyarbakır Barosu Başkanı seçilmiştir. Elçi, 2014 yılındaki olağan genel kurulda bir kez daha Baro Başkanı seçilmiştir. Bununla birlikte İnsan Hakları Derneği üyesi olan Elçi, Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu ile birlikte Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyeliği görevlerini de eş zamanlı bir şekilde sürdürmekteydi.

Türkan Elçi ile evli olan Tahir Elçi’nin Arin ve Nazenin adında iki çocuk sahibiydi.

Tahir Elçi, 14 Ekim 2015 yılında Cnn Türk kanalında Ahmet Hakan’ın hazırlayarak yayına sunduğu “Tarafsız Bölge” adlı programında “PKK, terör örgütü değildir. Silahlı, siyasal bir harekettir.” açıklaması nedeni ile 20 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’da gözaltına alınarak İstanbul’a getirilmiştir. Tahir Elçi, savcının  tutuklama talebi ile mahkemeye sevk etmesine rağmen Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin almış olduğu karar neticesinde adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştır.

Bunun yanı sıra “terör örgütü propagandası” yaptığı iddiası ile 7,5 yıla kadar hapis istemi ile adına iddianame hazırlanmış ve kendisine yurt dışına çıkış yasağı getirilmiştir. Bu açıklamaya vesile olduğu için Cnn Türk kanalına 700 bin tl para cezası verilmiştir.

Tahir Elçi eski Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi’nin akrabasıdır.

Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi dört ayaklı minarenin önünde basın açıklaması yaptığı sırada açılan ateşte başına isabet eden kurşun nedeni ile bulunduğu yerde yaşamını yitirmiştir. Ölümü dünya basınında büyük yankı uyandıran Tahir Elçi’nin ölümünün ardından pek çok şehirde protestolar gerçekleşmiş, bu gösteriler sırasında kimi zamanlar protestocular ile polis arasında çatışma yaşanmıştır.

Tahir Elçi Ödülleri:

  1. İnsan Hakları Derneği – İstanbul Şubesi Ayşe Zarakolu Düşünce Özgürlüğü (2016)
  2. Avrupa Barolar Konseyi (CCBE) – İnsan Hakları Ödülü (2016)
  3. Diyarbakır Tabip Odası – Barış, Dostluk Ve Demokrasi Ödülü (2016)
  4. Hrant Dink Vakfı – Uluslararası Hrant Dink Ödülü (2016)
  5. Sosyal Demokrasi Vakfı – İnsan Hakları Demokrasi Barış Ve Dayanışma Ödülü (2015)

Videoları

Sezgin Tanrıkulu taksici, Tahir Elçi yolcu

Tarafsız Bölge – 22.09.2014

Hayat Ağacı – Ağır İnsan Hakları İhlalleri (8. Bölüm)

Fotoğrafları

Kaynak
google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu