Yerli Erkek Ünlüler

Taha Akgül Kimdir?

instagram takipçi hilesi

taha akgul fotograflari 2022 11
Tam adı: Taha Akgül
Doğum tarihi: 22 Kasım 1990
Doğum yeri: Sivas, Türkiye
Boyu: 1,92 m
Burcu: Yay
Ailesi: Gülbahar Akgül, Recep Akgül
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Güreşçi
Aktif Yılları: 2012’den Günümüze
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Taha Akgül kimdir? Taha Akgül, 2 kez dünya, 9 kez Avrupa Şampiyonu olan Türk güreşçidir.

1990 yılında Sivas’ta dünyaya geldi. İlk ve ortaokul eğitimini Sivas’ta okudu. Üniversite eğitimini Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi’nde Beden Eğitimi bölümünde aldı. Ardından Sivas’ta Beden Eğitimi ve Spor Bölümü’nde yüksek lisans yaptı.

Ankara ASKİ Spor Kulübü’nde sporcu olan Akgül, Avrupa serbest güreş tarihinde en fazla şampiyon olan sporcu olma özelliği taşır. Bu büyük bir rekordur.

2016 yılından beri Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Sporcu Komisyonu başkanlığı yapmaktadır. 2021 yılında Spor Müşaviri olarak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile ataması yapıldı.

Uluslararası Yaşar Doğu Güreş Turnuvasında 2012 yılında altın madalya kazandı. Yine aynı sene Sırbistan’da yapılan 120 kg serbest kategoride Avrupa Güreş Şampiyonasında altın madalya kazandı.

2012 yılında yapılan Olimpiyat Oyunlarında Türkiye’yi temsil ederek yarıştı. 2014 senesinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonasında 125 kg serbest dalında altın madalya ödülünü kazandı. Yine aynı sene Özbekistan 2014 Dünya Güreş Şampiyonası 125 kg müsabakalarında altın madalya kazandı. Bu müsabakada İran’lı rakibini 4 – 3 skorla yendi.

Taha Akgül 2015 yılında Avrupa Oyunlarında 125 kiloda altın madalya kazandı. 2015 yılında Las Vegas’ta düzenlenen müsabakada Azerbaycanlı rakibini 10 – 0 yendi. Bu başarısı kendisine ikinci kez dünya şampiyonluğu kazandırdı.

2016 Yaz Olimpiyatlarında altın madalya kazandı. Bu başarısı 2016 Yaz Olimpiyatlarında Türkiye adına altın madalya kazanan ilk sporcu olmasını sağladı.

2017 yılında Avrupa Güreş Şampiyonasında yine Azerbaycanlı rakibini yendi. Bu kez 8 – 2 yenerek altın madalya  kazandı. Sergei Kozyrev isimli Rus rakibini yendi ve 8. Avrupa Şampiyonluğunu kazandı.

Varşova’da düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası  Serbest Stil 125 kiloda mücadele etti. Burada ilk turda Geno Petriashvili’yi, Kamil Tomasz Kasciolek’i ve Dzianis Khramiankou’yu yendi ve finale yükseldi.

Tokyo Olimpiyat Oyunlarında bronz madalya kazandı. Bu yarışmada Amar Dhesi isimli rakibini 5 – 0 skorla yendi. Çeyrek finalde ise Gable Dan Stevenson’a 8 – 0 yenildi Bu yenilgi final şansın yitirmesine yol açtı.

2021 Dünya Güreş Şampiyonasında bronz madalya sahibi oldu. Robert Baran’ı 5- 0, Zelimhan Hizriyev’i 5 – 0 yendi. Ancak İranlı rakibi Emir Hüseyin Zare’yi 4 – 0 yenildi. Ardından bronz maçında Nick Gwiazdowski ile karşı karşıya geldi. ABD’li rakibini 6 – 4 yendi ve dünya üçüncüsü oldu.

Taha Akgül kimdir? sorusuna son başarısını da aktararak cevap vereceğiz. 2022 yılında Dünya Güreş Birliği’nin sıralama turlarının birincisinde 2022 Yaşar Doğu Turnuvası’nda altın madalya kazandı. Budapeşte’de düzenlenen 2022 Avrupa Güreş Şampiyonası’nda 9. kez Avrupa Şampiyonu oldu. Bu yarışta Geno Petriaşvili’yi 5- 2 sporla mağlup etti.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu