Yabancı Kadın Ünlüler

Sylvia Plath Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sylvia 10
Tam adı: Sylvia Plath
Doğum tarihi: 27 Ekim 1932
Doğum yeri: Massachusetts/Boston/ABD
Burcu: Akrep
Ailesi: Otto Emile Plath (babası)
Eşi: Ted Hughes
Çocukları: Nicolas Hughes, Frieda
Mesleği: Yazar, şair.
Aktif Yılları: 40’lı yıllardan itibaren.
imdb-logo

Hakkında

Sylvia Plath kimdir? Sylvia Plath, intiharı dikkat çekmiş olan Amerikalı yazar, şair. Google‘nin ölüm yıl dönümü nedeniyle doodle yaptığı Amerikalı şair.

Sylvia Plath, 27 Ekim 1932 tarihinde ABD Massachusetts, Boston‘da Amerikalı bir anne ve Alman bir babanın çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. Baba Otto Emile Plath, Almanya’dan Boston’a gelen bir Alman Zooloji profesörüydü. Sylvia sekiz yaşındayken babasını kaybetti. Yaşamı süresince ileri derecede manik-depresif bozukluk çeken Sylvia için söz konusu olay dönüm noktası olmuştur. İlk şiiri 1940 yılında, o henüz 8 yaşındayken yayınlanmıştır.

Plath, kazanmış olduğu Fulbright bursu sayesinde Cambridge Üniversitesi‘ne gitti. Yazmış olduğu şiirler bir öğrenci gazetesi olan Varsity’de yayınlanmaktaydı. Okulda eğitimine devam ettiği sırada geçirmiş olduğu ağır depresyondan dolayı intihara kalkıştı.

Okulun ardından 1956 yılında sonradan eşi olacak olan İngiliz şair Ted Hughes ile tanıştı. Evlendikten bir süre sonra Hughes ile birlikte Boston’da yaşadılar. Sylvia hamile kaldıktan kısa zaman sonra eşi Londra’ya geri döndü. Frieda adında bir kızı ve Nicolas Hughes adında bir oğlu dünyaya geldi. Oğlu Nicholas da 47 yaşındayken intihar etti.

Plath ve Hughes, Londra’da bir süre yaşadıktan sonra North Town‘a taşındılar. 1962 yılında Hughes’ın doğumundan bir süre sonra ihanet yüzünde araları açıldı. Plath, Hughes çiftinin arasındaki sorunlar bu dönemde baş gösterdi ve ikinci çocukları Frieda’nın doğumundan sonra Plath, Londra’ya geri dönerek boşanmak adına gerekli işlemleri başlattı. Çift Eylül 1932 yılında boşandılar.

1963 yılında tek romanı olan “Sırça Fanus”u (The Bell Jar) “Victoria Lucas” takma adı ile yayımlanmıştır. Roman ancak ölümünün ardından Sylvia Plath adı ile yayımlanabilmiştir. Üniversite yıllarında yaşamış olduğu bunalımlı günleri yarı otobiyografik bir dil ile anlatmış olduğu romanda yaşamındaki olayları ve kişileri detaylı olarak tasvir etmiştir. Plath’ın annesi kitabın ABD’de yasaklanması için birtakım girişimde bulunsa da pek başarılı olamadı.

1932-1963 kışı Sylvia Plath için oldukça zorlu geçti. Yaşamış olduğu olaylar ve depresif kişiliğinden dolayı girmiş olduğu depresyon neticesinde 11 Şubat 1963 yılında, ikinci katta odalarında uyuyan çocuklarının başucuna kurabiye ve süt bıraktıktan sonra, çocuklarının odasının kapısına içeri gaz girmeyeceğinden emin olduğu bir biçimde bantlayıp kapatmış ve sonrasında başını fırının içine sokarak intihar etmiştir.

Sylvia Plath intihar ettiğinde henüz 30 yaşındaydı. İntiharının ardından eşi Ted Hughes birçok eleştirinin odak noktası oldu. Bu olayın ardından geçen 6 yılın sonunda Ted Hughes’in metresinin de Plath’ınkine benzer bir biçimde intihar etmesi ile sarsıldı. Ted Hughes ve Assia Wevill‘in 4 yaşındaki kızı Shura da ölmüştü. Hughes yıllar boyunca konu ile herhangi bir yorumda bulunmadı. Ted Hughes, 1968 yılında yayınlamış olduğu 88 şiirden meydana gelen “Doğumgünü Mektupları” kitabı ile Sylvia Plath ile olan ilişkisini ilk defa şiirlerine yansıtmış oldu.

11 yaşından itibaren günlük tutmayı sürdüren Sylvia, öldüğü güne dek bu alışkanlığını devam ettirmiştir. Bu günlük 1980 yılında  ” Sylvia Plath’ın Günceleri” adı ile yayımlanmıştır.

2003 yılında başrollerini Daniel Craig ve Gwyneth Paltrow‘ın oynamış olduğu yaşamının anlatıldığı ” Sylvia” adındaki film yapılmıştır.

Sylvia Plath Eserleri

Şiir
 1. The Colossus (1960)
 2. Ariel (1965)
 3. Crossing the Water (1971)
 4. Winter Trees (1972)
 5. The Collected Poems (1981)
 6. Lady Lazarus

Düz yazı

 1. The Bell Jar (1963)
 2. Letters Home (1975)
 3. Johnny Panic and the Bible of Dreams (1977)
 4. The Journals of Sylvia Plath (1982)
 5. The Magic Mirror (1989)
 6. The Unabridged Journals of Sylvia Plath

Çocuk kitapları

 1. The Red Book (1976)
 2. The It-Doesn’t-Matter-Suit (1996)
 3. Collected Children’s Stories (İngiltere, 2001)
 4. Mrs. Cherry’s Kitchen (2001)

Türkçeye Çevrilen Eserleri

 1. Ariel, 2014
 2. Johnny Panik ve Rüyaların Kutsal Kitabı
 3. Sırça Fanus, 2013
 4. Günlükler, 2013
 5. Üç Kadın,
 6. Suyu Geçiş

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu