Susam Yağının Faydaları

instagram takipçi hilesi

Susam yağı, susam bitkisinin tohumundan elde edilir. Bugün piyasada her biri benzersiz pişirme özellikleri ve lezzetleri sunan çok sayıda çeşidi vardır. Susam yağları Asya mutfağında yaygın olarak kullanılır. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde de popülerlik kazanmaya başlamıştır.

Bu yağı sadece tadı ile değil aynı zamanda antioksidan içeriğinin yüksek olmasıyla da popülerdir. Susam tohumları gerçekte Afrika’da bulunan küçük sarı-kahverengi tohumlardır. Susam tohumları, yağda çözünen ve eksprese edildiğinde yağda tutulan çok fazla miktarda E ve K vitamini içerir. Susam tohumları gerçekte Afrika’da bulunan küçük sarı-kahverengi tohumlardır.

susam yağı 1

Susam Yağının Faydaları

Susam yağının faydaları sayılamayacak kadar fazladır. Susam yağını tükettiğiniz zaman sağlığınız için bir çok faydası olacaktır. İşte susam yağının bir kaç faydası…

Saç Bakımı 

Susam tohumu yağında, kafa derinizin sevdiği vitamin ve mineraller yüksektir. Kuru ve pullaşan saç derisinin rahatlatılmasından bitlerden kurtulmaya kadar, saçınızdaki bu yağı kullanmanın pek çok faydası vardır.

Saçınıza susam yağı kullanma nedenleri;

 • Derinlemesine havalandırma sağlar
 • Bit tedavisi
 • Kuru ve pullaşan saç derisini yatıştırır ve sakinleştirir
 • Parlaklık kazandırır
 • Kepek oluşumunu engeller
 • Erken grileşmeyi önler

Cilt Bakımı

Susam tohumu yağı çinko ile doludur. Cildiniz için inanılmaz derecede iyidir. Farklı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir. Susam tohumu yağı, iltihaplı, tahriş olmuş ve zarar görmüş cildi tedavi etmek için yararlıdır. Çünkü antioksidanlar ve antibakteriyel özellikleri yüksektir. Yağ, derinin derinliklerine nüfuz eder, bakteri ile savaşır ve cildinizi canlı ve detoksifiye eder.

Cildinizde susam yağı kullanma nedenleri:

 • Bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır ve önler
 • Cilt hücrelerini onarır
 • Egzama ve sedef hastalığını yatıştırır
 • Yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltır
 • Doğal nemlendirici
 • Doğal güneş kremi
 • Bebekler için doğal bebek bezi döküntü kremi görevi görür.

susam yağı 2

Kemik Kalitesini Artırır

Bu yağ aktif kemik büyümesini teşvik etmek için kullanılır. Kemik gelişimi için gerekli tüm mineraller bakır, çinko ve kalsiyum bakımından zengindir. İnsanlar tarafından osteoporozun ve yaşa bağlı diğer kemik zayıflatıcı hastalıkların etkilerini hafifletmek için kullanılabilir. Ek olarak, hasarlı kemiklerin yeniden büyümesini ve iyileşme sürecini hızlandırmak için kullanılabilir.

Ağız Sağlığı İçin Faydalıdır

Pek çok insan diş fırçalamanın ve diş ipinin diş etinde bazı problemlere neden olabileceğinin farkında değil. Bu da vücudunuzun geri kalanına enfeksiyonlar için bir kapı açabilir. Dişlerinizi fırçalamak, iyi ağız hijyeni için önemli bir uygulama olsa da, susam yağını tüketerek de faydalanabilirsiniz.

Ağız bakımınızda susam yağı kullanma nedenleri:

 • Oral enfeksiyonlarla savaşır
 • Plak oluşumunu önler
 • Diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarını önler
 • Kötü nefesle savaşır bakterilerin oluşumuna engel olur

Kalp Sağlığını Artırır

Susam tohumu yağı, çinko ve bakır bakımından yüksektir. Bunu muhtemelen biliyorsunuz, kalbiniz ve kanınız da dahil olmak üzere, vücudunuza birçok faydası vardır.

Susam yağı, kalbinize fayda sağlayacak çünkü susam yağı polifenoller içeren ligninler içermektedir. Polifenoller, kardiyovasküler hastalık gibi hastalıkları önleyebilen mikro besinlerdir. Ligninlerin doğal olarak kolesterol seviyelerini düşürdüğü bilinmektedir.

Bu yağı kullanmaya başladıktan sonra dolaşımınız artacaktır. Ek çinko ve bakır, yeni kırmızı kan hücrelerinin üretimi için vücudunuzun optimal seviyelerde çalışmaya başlamasını sağlar. Dokularınızdaki sağlıklı kırmızı kan hücreleri sağlıklı organlar anlamına gelir. Bu da sizin için daha sağlıklı olmak anlamına gelir.

susam yağı 3

Anksiyete, Depresyon ve Stresi Yönetmeye Yardımcı Olur

Susam tohumu yağı, tirozin adı verilen bir amino asit içerir. Bu, kronik stres, depresyon veya endişe ile mücadele eden insanlar için harika bir haberdir. Amino asit tirozin içeren yiyecekleri yemek, ruh halinizde bir artışa işaret eden serotonin seviyenizi doğrudan etkiler.

Kanser Karşıtıdır

Sesamol ve sesamin gibi susam yağındaki bazı kimyasal bileşiklerin bazı kanser hücrelerini azalttığı görülmüştür. Bu, kanser hücrelerinin büyümesinin yavaşladığı veya tamamen durduğu anlamına gelir. Ek olarak, susam yağı, vücudunuzun doğal kanser hücrelerine saldırmanın doğal yolu olan antikorları uyarır.

Susam Yağı Faydaları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=iX2u9DIKG7Y&t=1s

Kaynak
App Vice

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu