Yaşam

Süper Hücreli Fırtına Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da meydana gelen süper hücreli fırtına insanlar tarafından merak edilmeye devam ediyor. Peki süper hücreli fırtına nedir? Detayları yazımızda bulabilirsiniz…

Hiç mayıs veya haziran aylarında gökyüzüne baktınız ve görebildiğiniz kadar doğuya doğru uzanan bir örgün bulut olduğu çok uzun bir fırtına bulutu gördünüz mü? Eğer gördüyseniz, büyük bir ihtimalle süper hücreli bir fırtına gördünüz. Fırtına spektrumunda, süper hücreler en az görülen fırtına türüdür.

Fakat fırtınalı rüzgarlar, çok büyük dolu ve bazen şiddetli kasırgalar için zayıf da dahil olmak üzere şiddetli hava üretme eğilimi yüksektir. Bir süper hücreli fırtına diğer bütün fırtına tiplerinden benzersiz yapan şey, mesosiklon adı verilen derin ve kalıcı bir döner updraft içermesidir. Ortam uygunsa, süper hücreli fırtınalar birkaç saat sürebilir.

süper hücre 1

Süper hücre, Amerika Birleşik Devletlerinin orta kesiminde en yaygın olanlarıdır. Ancak, ülkenin diğer bölgelerinde ve dünyanın diğer bölgelerinde ortaya çıkabilir. Klasik süper hücrelerin kesin olarak tanımlanması zordur.

Bununla birlikte, bu süper hücreler tipik olarak radarda ve gözcüler için alanda bir ders kitabı görünümü sergilerler. Radar özellikleri arasında bir kanca ekosu, zayıf bir yankı bölgesi, sınırlı bir yankı bölgesi ve bir V çentiği bulunabilir. Düşük seviyeli fırtına özellikleri görsel olarak iyi tanımlanmış bir duvar bulutu, yağmursuz bir taban, arka yan alt çekiş ve belirgin bir şekilde ayrı üst çekiş ve çekiş bölgeleri ile tanımlanır.

Klasik süper hücreler en yaygın olarak Amerika Birleşik Devletlerinin Büyük Ovalarında bulunur ve nispeten izole edilebilir. Yüksek yağışlı süper hücreler klasik emsallerinden daha az izole edilir ve genellikle yüksek derecede atmosferik neme ve zayıf orta seviye fırtınaya bağlı rüzgarlara sahip ortamlarda oluşur.

süper hücre 2

Süper Hücreli Fırtına Çeşitleri

  • Az Yağışlı (Low-Precipitation)
  • Klasik (Classic)
  • Bol Yağışlı (High-Precipitation)

Az Yağışlı (Low-Precipitation)

Az yağışlı süper hücrelerde rastlanan fırtına ve hortumlar diğer süper hücreli fırtına çeşitlerine göre daha hafiftir. Havada daha düşük nem oranı olduğu için yağışlar ile birlikte buharlaşma sebebiyle oluşan ısı kaybı negatif hava akımının ortaya çıkması için elverişlidir.

süper hücre 3

Klasik (Classic)

Klasik süper hücreler genellikle üst düzey fırtınaya bağlı rüzgarların 40-60 knot arasında olduğu bir ortamda meydana gelir. Bu süper hücre türleri, “Goldie Locks” olarak adlandırılabilir. Öyle ki fırtınada yer alan mesoscale özelliklerini gizlemek için aşağı düşen çok fazla yağış olmaz.

Bu süper hücrelerin türleri bazen fırtınanın ürettiği yağış, duvar bulutları, içeri akış kuyrukları ve kasırgalar gibi mezosel olayları tamamen gizlemediğinden, en fotojeniktir.

Çevreye bağlı olarak, süper hücre genellikle fırtınanın yaşam döngüsünün sonraki bölümünde hangi özellikleri taşıyacağını belirler. Bazen, klasik süper hücreler yakındaki diğer fırtınalarla birleşip bir fırtına zincirine dönüşebilir. Genellikle, hasarlı rüzgarlar, büyük dolu ve kasırgalar dahil olmak üzere tüm fırtına tehlikeleri klasik süper hücrelerle ilişkilendirilir.

Bol Yağışlı (High-Precipitation)

Yüksek yağışlı süper hücreler yüksek seviyeli fırtınaya bağlı rüzgarların en az 35 knot olduğu ve genellikle bir çıkış sınırının, kuru hattın ve ılık veya sabit bir cephenin kesişme noktalarında meydana geldiği ortamlarda oluşabilir.

süper hücre 4

Yüksek yağışlı süper hücreler üretken yağış üretmektedir. Çünkü yukarı çekiş ve aşağı çekiş bölgeleri arasında çok az ayrım vardır. Sonuç olarak, çökelme dağılımı, arka kanat ve ileri kanat aşağı çekiliş bölgeleri içinde oldukça konsantredir. Duvar bulutları ve kasırga gibi önemli özellikler yoğun yağış nedeniyle çıplak gözle görülemeyebilir.

Süper Hücre Fırtınası ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=bW0sSHnTcG4

 

Kaynak
CNN Türk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu