Yaşam

Sumak Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Akdeniz mutfağının en sağlıklı baharatları arasında yer alan Sumak, güçlü aromalı ve zengin bir baharat çeşididir. Peki bu Sumak nedir? İçerisinde neler bulunur? Sağlığa çok faydalı bu baharatla ilgili birçok bilgiyi topladık.

sumak

Sumak Nedir?

Sumak, Rhus isimli bitkinin çeşitlerinden elde edilir.Bu bitkinin meyveleri kurutulup ve öğütülerek kullanılmaktadır. Özellikle et ve sebze yemeklerinde kullanılarak ekşi lezzetiyle sofralara zenginlik katmaktadır. Türk mutfağının severek ve çok kullanılan değerli bir baharat çeşididir. Genelde tatlı ekşi tat vermesi yemeklere ve salatalarda kullanılan sumağın, Türk mutfağında sevenleri kadar sevmeyenleri de olan baharatlar arasındadır.

Katıldığı yemeğin lezzetini zenginleştirmesinin yanı sıra sağlığa da oldukça faydalı olan sumak sofraların ve yemeklerin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

sumak

Sumağın Faydaları Nelerdir?

 • Sumağın bilinen en yaygın faydalarından biri, hazımsızlığa çözüm olmasıdır. Mideyi rahatlatan bir besin olduğundan bu özelliğinden ötürü kramp ve gaz gibi sorunlara da çözüm olabilmektedir.
 • Boşaltım sistemi için destekleyeci olan ve sağlıklı şekilde çalışmasını destekleyen sumağın ishal, kabız gibi sorunlara çözüm olduğu ve bağırsak hareketlerini dengelediği bilinir.
 • Kan şekerinin dengelenmesini sağladığından kandaki şeker oranı yüksek kişiler için önerilmektedir.
 • Güçlü antioksidan özelliği bulunan sumağın vücuttaki toksinleri, vücuttan uzaklaştırdığı bilinmektedir. Bu yüzdende grip, nezle gibi kışın çıkan hastalıklardan birçok sağlık problemlerine karşı vücudumuzu korumaktadır.
 • Vücutta oluşacak olan iltihap problemlerinin daha hızlı geçmesine ve iyileşmesine destek olur.
 • Sumağın güçlü antioksidan etkisine sahip olduğun bilinmektedir. Bu neden kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olur. Kalp krizi, felç  gibi aniden gelebilecek kalp ve damar hastalıklarının önüne geçer.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • İdrar söktürücü bir etkisi bulunur.
 • Antioksidan içerikli özellikleri sayesinde cilt sağlığına da iyi gelir. Düzenli olarak tüketildiğinde temiz ve parlak bir cilde sahip olmaya yardımcı olur.
 • Aynı zamanda yaşlanma karşıtı etkisi de bulunur. Erken yaşlılık belirtilerini ve kırışıklıklarının oluşmasını en aza indirir.
 • Regl dönemlerinin daha rahat geçmesini sağlar. Özellikle o dönemlerde çekilen ağrıları aza indirger ve düzensizlikleri sona erdirir.

sumak

Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Birçok yemekte kullanılabilen Sumağı, et ve sebze yemeklerinde kullanabilirsiniz. Soğan ve maydanozla birlikte  pratik bir salata hazırlayabilir ve kendine has ekşimsi tadıyla doya doya lezzetli bir yemek ortaya çıkarabilirsiniz. Sumak, gavurdağı salatası tarifinden kuru patlıcan dolması tarifine, Arnavut ciğerinden ıspanaklı yumurtaya birçok yemeğin içine dahil edilebilir. Özellikle en çok yakıştığı yemeklerden birisi de mantı üzerine yapılan dokunuşlarıdır. Sizde damak tadınızın uyacağını düşündüğünüz tüm yemeklere çekinmeden ekleyebilirsiniz.

sumak

Aynı zamanda Sumak suyu olarakta tüketilen bir besindir. Bunun faydalarına buradan yazımızda ulaşabilirsiniz.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=OLAd-zLvTcM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu