Kişisel Gelişim

Şükretmenin Faydaları Nelerdir? 10 Bilimsel Gerçek!

instagram takipçi hilesi

Hayat insanlara olumlu ve olumsuz birçok olay sunar. Birçok insan, hayatın olumsuzluklarına odaklanarak güzellikleri görme yetisini kaybeder. Oysa olumlu olanla ilgilenmek, beraberinde çok daha güzel şeyler yaşamayı sağlayacaktır. Bu yazımızda hayatın güzelliklerini fark etmek isteyen kişiler için şükretmenin faydaları hakkında bilgi vereceğiz. İşte şükretmenin 10 faydası:

Şükretmenin Faydaları Nelerdir? 10 Bilimsel Gerçek!

Mutluluk Potansiyelini Arttırır

Şükretmenin Faydaları Nelerdir?

Şükretmek, insanın mutluluk ve mutlu olma potansiyelini arttırır. Yaşadığı olaylarda şükredecek bir şeyler bulabilen bir insan, hayatındaki güzellikleri de fark edecektir. Mesela bir sabah uyandığınızda hava çok kötüyse ve yağmur yağıyorsa, içinizi kasvet kaplaması doğru değildir. Bunun yerine camdan bakarak “ne kadar güzel bir yağmur yağıyor. Doğa çiçekler açmak için hazırlanıyor. Şükürler olsun.” diyebilirsiniz. İki bakış açısı da size farklı duygular hissettirecektir. Seçim size kalmış.

Klasik Müzik Beyni Nasıl Etkiler? Konusu hakkındaki yazımızı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yaşamı İyileştirir

sukretmenin faydalari nelerdir 10 bilimsel gercek 9 270x405 1

Şükretmenin yaşamı iyileştirici bir gücü vardır. “Şükürler olsun” diyerek başlanan bir gün, tüm güzellikleri de beraberinde getirir. Bir süre sonra hem yaşam daha iyi hale gelir hem de siz olumsuz durumlardan bile mutlu olmanın bir yolunu bulursunuz. Evren, sizi asla üzemez.

Olaylara Bakış Açısını Değiştirir

sukretmenin faydalari nelerdir 10 bilimsel gercek 10 270x405 1

Genellikle insanlar olaylara pozitif ya da negatif yaklaşır. Tek bir bakış açısıyla düşünerek, olaylar hakkında değerlendirmelerde bulunur. Ancak şükreden insanlarda farklı şekillerde de bakabilme yetisi mevcuttur. Şükreden insan, olumsuz duygularda bile bir güzellik fark eder.

Evine hırsız giren bir insan için dünya çok kötü ve korkunç gelebilir. Bu durumda endişelenerek, öfkelenmek olağan bir durumdur. Ancak “İyi ki evde yoktum. Canıma bir şey olabilirdi. Şükürler olsun ki sadece malım gitti. Onun da yerine yenisini alabilecek güce sahibim” demek gerekir.

Geleceğe Daha Olumlu Bakmayı Sağlar

sukretmenin faydalari nelerdir 10 bilimsel gercek 1 768x512 1

Şükreden insanın geleceğe dair büyük endişeleri yoktur. Ona göre hayat her geçen gün daha büyük bir güzelliği getirir. Bu nedenle geleceği güzelleştirmenin yolları arasında şükretmek yer alır. Hayatınıza şükretmeyi eklediğinizde, geleceğinizi de en iyi şekilde inşa edeceğinizi garanti edebiliriz.

Olumsuz Duyguları Dışarıya Atmayı Sağlar

sukretmenin faydalari nelerdir 10 bilimsel gercek 2 256x405 1

Her insanın aklına zaman zaman olumsuz düşünceler gelir. Bu gibi toksik duygular insanın tüm zihnini ele geçirir. Fakat şükreden insanlar, olumsuz duyguları atabilme yetisine sahiptir. Şükrettikçe insanın içindeki negatif hisler dışarı çıkmaya ve insanı iyileştirmeye başlar. İyileşmek isteyen insan şükretmeyi de bilmelidir.

Ruh Halinin Değişmesini Sağlar

sukretmenin faydalari nelerdir 10 bilimsel gercek 0

Her insanın zaman zaman kötü hissetmesi normaldir. Fakat ruh hali kötüye gittiğinde bir köşede iyileşmesini beklemek son derece saçmadır. Bunun yerine küçük bir şükürle iyileşme yolunda adım atabilirsiniz. “Neye şükredeceğim ki” diyerek sinirlendiğinizi duyar gibiyim. Uyanmak, yürümek, nefes almak, görmek… Emin olun bu yazıyı okumak bile büyük bir şükür sebebi. Belki de şikayet ettiğiniz hayatı yaşamak için binlerce insan mücadele ediyordur.

Canlı ve Enerjik Hissettirir

sukretmenin faydalari nelerdir 10 bilimsel gercek 4 270x405 1

Şükretmenin insana canlılık kazandırdığı bilinen bir gerçektir. Şükreden insanın içinde resmen çiçekler açar. Bu insanın bakışları, konuşması, davranışları çok uzaklardan bile fark edilir. Şükrettikçe insan daha enerjik hale gelir. İnsanın gülümsemesi bile güzel bir canlılık kazanır.

 Uyku Kalitesini Arttırır

sukretmenin faydalari nelerdir 10 bilimsel gercek 5 768x512 1

Şükretmek, uyku kalitesini arttırır. Şükreden insanları, geceleri çok daha rahat bir şekilde uykuya dalar. Ayrıca uykusunda da güzel rüyalar görerek, sabaha dinlenmiş olarak uyanır. Çünkü beyin çöplerini boşaltarak, rahatlamış ve insana mutluluk hormonu salgılamıştır.

Kaygı ve Depresyonu Azaltır

sukretmenin faydalari nelerdir 10 bilimsel gercek 6 768x515 1

Kaygı ve depresyon insana kendini kötü hissettiren iki olumsuz duygudur. Bu duyguları iyileştirmeye çalışmak oldukça önemlidir. Aksi takdirde çok daha ciddi durumları da beraberinde getirir. Olumsuz duyguları iyileştirmenin basit yöntemlerinden bir tanesi de şükür günlüğü tutmaktır. Hemen şimdi küçük bir deftere 3 adet şükür yazarak, olumsuz duygularda mücadele edebilirsiniz.

Küçük Şeylerden Bile Zevk Almayı Sağlar

sukretmenin faydalari nelerdir 10 bilimsel gercek 7 768x512 1

En küçük şeylerin bile sizi mutlu etmesini isterseniz şükredebilirsiniz. Siz şükrettikçe hayat size daha güzel şeyler verecektir. Denemesi bedava. Bugün yaşadığınız birkaç küçük olaya şükredin. Aldığınız bir çikolataya, mutlu edici telefon konuşmasına, güvendiğiniz bir dostunuzun olmasına. Birkaç gün sonra hayat size daha büyük şükür sebepleri getirecektir.

Şükretmenin Faydaları Nelerdir? Hakkında Videolar

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu