Hastalıklar

Su Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Su Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Suya erişim, insanların temel bir gereksinimi ve hakları arasında yer almaktadır. Soğuk ve açlık gibi zorluklar hayatımızı sonlandırabilecek büyük sorunlar olabilir, ancak hiçbiri susuzluğun getirdiği ölümcül risk kadar önemli değildir. İnsanlar susuzluğa dayanamazlar. Dolayısıyla, su zehirlenmesi nedir ve nasıl meydana gelir konusunu merak ediyor olabilirsiniz. Su zehirlenmesi, genellikle su tüketiminden kaynaklanmaz. Fakat kullanım hatalarından kaynaklanabilir.

Su zehirlenmesi, normalden çok daha fazla su tüketimi sonucunda ortaya çıkan bir hastalıktır. Aşırı tüketim, sadece bir veya iki bardak fazla su içmek gibi basit bir artışla sınırlı değildir. Litrelerce suyun gereksinimi olmadığı halde tüketilmesi durumunda, kişide su zehirlenmesi belirtileri gözlemlenebilir. Aşırı su alımı, kişinin kanını doğrudan etkiler ve kan içindeki sodyum ve mineral seviyelerini düşürebilir.

su zehirlenmesi nedir 3

Su Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Su zehirlenmesi belirtilerini önceden takip ederek, yaşadığınız sorunların su zehirlenmesinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kolayca belirleyebilirsiniz. Vücuda aşırı miktarda su alımı, kan içindeki minerallerin seviyesinde önemli bir düşüşe neden olur ve bu düşüş, minerallerin sağlık yararlarını göz ardı eder.

 • Baş Ağırısı
 • Mide Bulantısı
 • Ödem
 • Zihinde Yavaşlama ve Bulanıklık
 • Terleme
 • Gerginlik
 • Halsizlik
 • İshal
 • Ritim Bozuklukları

Vücuttaki değişikliklerin bir sonucu olarak, kalp ritminiz, kan akış hızınız ve düşünce hızınız doğrudan etkilenecektir. Su zehirlenmesi belirtileri, normal işleyişten belirgin biçimde farklıdır, bu konuda dikkatli olmalısınız. Sıvı tüketimi sonrasında tuvalete gitme veya terleme, su zehirlenmesinin belirtisi olmayabilir. Ancak belirtilerin çoğunu aşırı bir şekilde deneyimlediğinizde, bir doktor ile görüşmeyi düşünmelisiniz.

su zehirlenmesi nedir 2

Su Zehirlenmesi Tedavisi

Su zehirlenmesinin belirtilerinden anlayabileceğiniz gibi, su zehirlenmesi tedavisi doğrudan mümkün değildir. Yaşananlar artık gerçekleşmiş ve hastanın vücudu fazla miktarda suyla dolmuştur. Bu durumu aşmak yerine, neden olduğu sorunları gidermeye odaklanmak önemlidir. Su zehirlenmesi tedavi yöntemlerinin, uzman hekimler tarafından uygulanması gerektiğini unutmamalısınız.

Hastanın teşhisi konulduktan sonra yatışı yapılır. Vücut içerisinde yer alan fazla suyun atılması için işlemlere başlanır. Kandaki vitamin ve mineral eksiklikleri giderilmeye çalışılır. Vücuttaki suyun neden olduğu sorunlardan kurtulmak adına çeşitli yöntemler uygulanır. Bu uygulamalar sonrasında fazla suyun vücuttan atılması sağlanır. Kan ve vücuttaki su seviyeleri normale döndüğünde, tedavi başarıyla sonuçlanmış olur.

Su Zehirlenmesi Kaç Litre İle Olur?

Su zehirlenmesi, doğrudan içilen su miktarıyla doğru orantılı değildir. Her bireyin aşırı suya karşı farklı bir tolerans seviyesi bulunmaktadır. Su zehirlenmesinin oluşacağı miktar, kişinin alışkanlıklarına, yaşam standartlarına, günlük su tüketimine ve genel sağlığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

 • İlaç Kullanımı: Vücuttaki su miktarını artıran ve suyun atılmasını engelleyen ilaçların aşırı ve sık kullanımı su zehirlenmesine yol açabilir.
 • Spor Ürünleri: Su atılmasını önlemek amacıyla tüketilen, böbreklere etki eden spor ürünleri ve spor içecekleri, yanlış kullanıldığında su zehirlenmesine sebep olabilir.
 • Böbrek Yetmezliği: Böbreklerin yetersiz çalıştığı durumlarda, vücut ihtiyaç fazlası suyu dışarı atamaz. Biriken su, su zehirlenmesine neden olabilir.
 • Aşırı Su Tüketimi: Aşırı su tüketimi, su zehirlenmesine en sık sebep olan faktörler arasında yer almaktadır.

su zehirlenmesi nedir 4

Su Zehirlenmesinden Nasıl Uzak Durulur?

Su zehirlenmesinden kaçınmanın ve sevdiklerinizi korumanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. İlk olarak, “Su Zehirlenmesi Kaç Litre İle Olur?” başlığı altında belirttiğimiz bütün maddelerden uzak durmak, zehirlenmeyi genel anlamda önler. Bu koşulları karşıladıktan sonra, su zehirlenmesinden korunmak için farklı yöntemler arıyorsanız, Aquamizu su arıtma cihazlarını tercih edebilirsiniz.

Aquamizu su arıtma cihazları, doğal kaynağından çıkmış gibi doğal ve temiz suyu size ve sevdiklerinize sunacaktır. Bu buluşmanın etkisiyle, suya olan sevgi ve beklentileriniz denge bulacaktır. Vücudunuz, sağlıklı suya ulaştığında aşırı su tüketme isteğinden vazgeçecek ve böbrek hastalıkları riskiniz önemli ölçüde azalacaktır.

Su Zehirlenmesi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu