Hastalıklar

Strep A Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Strep A Nedir? Belirtileri Nelerdir? Strep A, sadece insandan insana bulaşma yoluyla yayılabilen bir hastalıktır. Streptokok toksik şok sendromu ile ilişkili olabilen bakteriyemi, nekrotizan deri enfeksiyonları, puerperal enfeksiyonlar, plöropnömoni ve menenjit gibi ciddi invaziv enfeksiyonların yanı sıra strep boğaz ve impetigo gibi sık görülen iyi huylu, invaziv olmayan enfeksiyonlardan da sorumludur.

Strep A Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

İnvazif Strep A enfeksiyonlarından kaynaklanan genel ölüm oranının yaklaşık %10 olduğu düşünülmektedir. İlgili ölüm oranları streptokok toksik şok için %30, nekrotizan dermohipodermit için %15 ve menenjit için %20’dir. İngiltere’de son günlerde oldukça sık görülmeye başlanan bu hastalık toplamda 6 kişinin ölümüne neden oldu.

Strep A boğazda ve ciltte bulunan bir bakteridir. Genellikle ateş ve boğaz enfeksiyonlarına neden olur ve birçok insan herhangi bir belirti göstermeden bu hastalığı taşır. Ancak yine de öksürük, hapşırma ve yakın temas yoluyla başkalarına bulaştırabilirler.

Strep A Belirtileri Nelerdir?

Grup A strep, Strep A enfeksiyonuna neden olan bakterilerdir. Boğaz ağrısından impetigo ve kızıl ateşe kadar her şeye neden olurlar, ancak bazen bakteriler kan dolaşımına karışabilir ve invaziv A grubu strep adı verilen ciddi bir hastalığa neden olabilir.

strep a virusu 3

Uzmanlara göre, hala nadir olmakla birlikte, invaziv A grubu strep vakaları bu yıl özellikle 10 yaşın altındaki çocuklar arasında artış gösteriyor. Ajans ayrıca çocuklarda ciddi hastalıklara neden olan alt solunum yolu A grubu strep enfeksiyonlarında artış raporlarını da araştırıyor.

Döküntü ve ateş yaygın semptomlardır. Genel olarak konuşursak, kızıl hafif bir enfeksiyondur. Bu hastalık genel itibari ile ateş ve boğaz ağrısı ile kendisini gösterir. Yutmak acı verici olabilir. A grubu Streptokok adı verilen bakteri kızıl hastalığına neden olur. Bu bakteriler strep boğaz hastalığının da nedenidir. Bakteriler bazen kızarıklığa neden olan toksinler üretir.

strep a virusu 2

Strep A birçok insanda asemptomatik enfeksiyona neden olur, ancak diğerlerinde boğaz ağrısı, kızarıklık ya da nadir vakalarda şiddetli invaziv A grubu strep hastalığı gelişir.

Strep A Nasıl Bulaşır?

Strep A bakterisi yakın temas, öksürme ve hapşırma yoluyla insanlara bulaşabilir. 19. yüzyılda önde gelen ölüm nedenlerinden biri olan kızıl, bugün genellikle hafif bir hastalıktır, ancak yine de oldukça bulaşıcıdır.

strep a virusu

Nadir durumlarda, insanlar A grubu strep’i yanlış işlenmiş gıdalardan yayabilir. A grubu strep’e maruz kalan bir kişinin strep boğaz ya da kızamık hastalığı geliştirmesi genellikle iki ila beş gün sürer.

Strep A Nasıl Tedavi Edilir?

Çocuğunuzda boğaz ağrısı ve kızarıklık varsa, A sınıfı bir enfeksiyon kapmış olabilir. Çocuğunuzun doktoru öğrenmek için hızlı bir strep testi yapabilir.

Doktorlar bu hastalığı antibiyotiklerle tedavi eder. Antibiyotiklerin faydaları şunları içerir:

  • Hastalığın seyrini kısaltın
  • Daha az semptom (daha iyi hissetmek)
  • mikropların başkalarına yayılmasını önlemek
  • Romatizmal ateş gibi ciddi komplikasyonların önlenmesi

Strep A İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu