Cilt Sağlığı

Sterilizasyon Nedir, Sterilizatör Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Sterilizasyon Nedir?

Sterilizasyon, bir ürün içindeki veya bir nesne üzerindeki tüm mikroorganizmaların tamamen öldürülmesi anlamına gelir. Bunu yapmak için alkol, oksijenli su ve kırmızı cıva gibi dezenfekte edici özelliklere sahip maddeler kullanılır.

sterilizasyon nedir sterilizator nasil kullanilir1

Sterilizatör Nedir?

Sterilizatör, biberon, emzik, göğüs pompası, güta perka, çatal ve kaşık gibi beslenme gereçlerini sterilize eden bir cihazdır. Dış etkenlere karşı çok hassas olan bebekler için hayati önem taşıyan sterilizasyon işlemi, buhar veya UV ışığı kullanılarak gerçekleştirilir. UV sterilizatör ürünleri daha yaygın olarak kullanılırken, biberon ve aksesuarlar için geliştirilen ürünler genellikle buhar ve elektrik tasarımlıdır. Prematüre doğan veya sağlık sorunları olan bebekler için sterilizasyon işlemi çok önemlidir.

sterilizasyon nedir sterilizator nasil kullanilir2

 • Sterilizatör ekipmanınızı seçerken hem standart hem de geniş boyunlu biberon kullanabileceğiniz ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede şişe değiştirmek için yeni ekipman satın almanıza gerek kalmaz.
 • Bazı cihazların yanlarında genelde ek aparatlarda bulunabiliyor.
 • Seyahat esnasında prize takılı olanları kullanamayacağınız için küçük boyutlu pil ile çalışan cihazlarda tercih edilebilirdir.

Sterilizatör Nasıl Kullanılır?

Sıcak ve sabunlu sudan daha verimli sterilize eden şişe sterilizatörlerini daha iyi anlamak için nasıl kullanıldığına kısaca bir göz atmaya değerdir.

 • Bu tür ürünler buhar üretmek için su kullandığından, çalıştırmadan önce ünitenin su deposuna üreticinin tavsiye ettiği miktarda su ekleyin. Yetersiz su mikrop öldürücü etkiyi bozabilir, çok fazla su ise dökülmeye neden olabilir. Gelecekteki kireçlenme problemlerini önlemek için musluk suyu yerine damıtılmış su kullanmayı da deneyebilirsiniz.
 • Bu cihazlar kir ve lekeleri çıkarmak için tasarlanmadığından, biberonları ve emzikleri makineye yerleştirmeden önce ılık sabunlu suyla iyice durulayın.
 • Bu cihazlar bakterileri öldürürken süt veya formül kalıntılarını temizlemez.
 • Kullandığınız sterilizatörün marka ve modeline bağlı olarak alt sepette biberon, üst kısımda ise emzik ve aksesuar gibi hacimli eşyaları bulundurmalısınız.
 • Sterilizatörde üretilen buhar alttan yukarıya doğru hareket ettiği için şişe ağzını aşağıya koymalısınız.
 • Fişe taktıktan sonra, güç düğmesine basarak cihazı çalıştırabilirsiniz.
 • İşlem süresi marka ve modele göre değişebilmekle birlikte genellikle 5-6 dakika içerisinde sterilizasyonun tamamlandığı söylenebilir.

sterilizasyon nedir sterilizator nasil kullanilir3

 • Cihaz çalışmayı durdurduktan sonra soğuması için bir süre bekleyin. Sıcak buhar tehlikesini önlemek için kapağı belli bir mesafeden yavaşça çıkarın.
 • Sterilize edilmiş biberonlara, emziklere ve diğer mutfak eşyalarına dokunmadan önce ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın.
 • Cihazı fişten çektikten sonra tamamen soğumasını bekleyin. Son olarak, sterilizatör sıvı haznesini kalan sudan boşaltın ve hazneyi silerek kurutun.

Sterilizasyon İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu