Spotify Nedir? Nasıl Çalışır?

instagram takipçi hilesi

Spotify, 2008 yılında Avrupa’da halka açılmış ve o zamandan beri Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya dahil olmak üzere çoğu büyük pazara genişleyen popüler bir ses yayını hizmetidir.

Spotify, temel olarak, kullanıcıların web üzerindeki ana etiketlerden veya birçok resmi Spotify uygulamasından biri aracılığıyla müzik akışı yapmasını sağlayan müzik akışı hizmeti ile tanınır. Akış müziğine ek olarak, Spotify ayrıca podcast tüketen bir araç olarak da işlev görür.

spotify 1

Nasıl Çalışıyor?

Spotify’da, çevrimiçi müzik yayını yapmanın ve podcast’leri dinlemenin tamamen yasal bir yoludur. Şirket, büyük müzik kitaplığına dahil etmek için büyük ve küçük kayıt etiketlerinden izler lisanslıyor ve Spotify kullanıcılarının her parçayı dinleme sayısına bağlı olarak hak sahiplerine açıklanmayan bir miktar ödüyor.

Spotify personeli, sanatçılar ve diğer kullanıcılar tarafından küratörlüğünü yapılan şarkı listelerine ek olarak, Spotify’daki tüm albümleri dinleyebilirsiniz.

Spotify’da müzik dinlemek tamamen ücretsizdir, ancak tüm düzenli kullanıcılara resmi uygulamalar içindeki banner reklamlar ve arada bir müzik takası olarak şarkılar arasındaki sesli reklam sunulur.

Reklamları kaldırmak isteyenler, Spotify’ın tüm reklamları uygulamalardan kaldıran ve şarkının çevrimdışı dinleme için indirilmesini sağlayan ücretli üyeliği Premium için ödeme yapabilir.

Free (Ücretsiz) vs. Premium (Ücretli)

Spotify’ın ücretsiz sürümünü kullanmak, müzik yayını yapmaktan zevk alan ve şarkılar arasında ara sıra yapılan reklamlara aldırmayan çoğu kişi için tamamen meşru bir seçenektir.

Premium’un bazı kullanıcılara hitap edebilecek birkaç avantajı vardır.

  • Geliştirilmiş ses kalitesi: Ücretsiz versiyon 160kbit / s’de şarkılar çalarken, Premium 320kbit / s’de daha yüksek kalitede oynatım sağlar.
  • Reklamsız: Ses ve afiş reklamlar Spotify’ın Premium deneyiminden tamamen kaldırıldı.
  • Çevrimdışı dinleme: Spotify Premium kullanıcıları için çevrimdışı dinleme için şarkı indirme özelliği açılır.
  • Hulu (reklam destekli) planı: Tüm Spotify Premium kullanıcılarına planlarının bir parçası olarak ücretsiz bir Hulu (reklam destekli) aboneliği verilir.
  • Şov zamanı aboneliği: Öğrenciler için Spotify Premium’a kaydolmayı planlayanlar, yukarıdaki avantajların hepsine ek olarak Showtime kablo kanalına ve akış uygulamalarına erişebilirler.

Spotify’ın Premium versiyonu ayda 17.99 ₺, Öğrenciler için Premium seçeneği ayda 8.99 ₺ tutarındadır. İlk 3 ay hiçbir ücret ödemezsiniz.

spotify 2

Hesap Nasıl Oluşturulur?

Spotify akış servisini kullanmak için bir Spotify’da hesap oluşturmanız gerekir. Bu, Spotify’ın web sitesindeki hesap oluşturma sayfası aracılığıyla veya cihazınızda mobil uygulamasını açtıktan sonra ” Ücretsiz Üye Ol ” düğmesine dokunarak yapılabilir.

Spotify hesabı oluşturmak için geçerli bir e-posta adresi, hesap şifresi, kullanıcı adı, doğum günün ve cinsiyetinizi girmeniz gerekir. Tüm süreç sadece tamamlanması yaklaşık bir dakika sürer.

Bir Facebook hesabınız varsa, bunu daha önce bir hesabı oluşturmadan Spotify’da oturum açmak için de kullanabilirsiniz. Facebook ile giriş yapmak, bir şifreyi hatırlamak konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir. Ayrıca, Windows 10 PC Uygulamasını kullanırken bazı sosyal özellikler de katacaktır.

spotify 3

Spotify ile ilgili videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu