Spor Salonu Aletleri ve Görevleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Spor Salonu Aletleri ve Görevleri Nelerdir? İlk olarak, halk dilinde “spor yapmak” olarak adlandırılan konuya açıklık getirelim: spor, esas olarak mücadele veya rekabet içeren spor aktivitelerini içeren bir olgudur. İnsanların “egzersiz yapmak” olarak ifade ettikleri olgu, çoğunlukla fiziksel aktivite veya egzersize karşılık gelmektedir. Örneğin “satranç” bir mücadele ve rekabet sporudur ve aynı zamanda bir spordur. Ancak evde yaptığınız fitness egzersizi bir spor değildir.

Egzersizi günlük hayatın bir parçası haline getirerek, egzersiz yapmak ve rutinler oluşturmak hem zihinsel hem de fiziksel olarak kanıtlanmış birçok faydaya sahiptir. Hatta farklı meslek alanlarından birçok bilim insanı, egzersizin insan vücudu üzerindeki olumlu etkilerini araştırma ve test sonuçlarıyla kanıtlamaya bile devam ediyor. Spor salonlarında yer alan aletler nelerdir ve görevleri nelerdir?

Koşu Bandı

spor salonu aletleri ve gorevleri nelerdir8

Çoğu vücut geliştirici, egzersize başlamadan önce ısınmak için fitness ekipmanları kullanır. Kasları ısıtmaya ve metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olurlar. Benzer şekilde, vücut geliştiriciler bazen yağ yakmak ve kas dayanıklılığı sağlamak için aerobik egzersizler yaparlar. Aerobik antrenman için vazgeçilmez bir araç da fitness ekipmanlarıdır. Koşu bandındaki en iyi ve en etkili aerobik egzersiz ekipmanlarından biridir.

Eliptik Bisiklet

spor salonu aletleri ve gorevleri nelerdir1

Terlemek, kas dayanıklılığı sağlamak ve kalori yakmak için tasarlanmış fitness ekipmanları, spor salonunun ayrılmaz bir parçasıdır. Eliptik makineler, yürüyüş makineleri ve koşu bantları, kilo veren kişiler için en sık kullanılan araçlardır.

Lat Pulldown (Sırt ve Omuz Kası Çalıştırma)

spor salonu aletleri ve gorevleri nelerdir2

Lat Pulldown, bir jimnastik aletinde kanat ve sırt ağrısını eğitmek için kullanılır. Bu egzersiz ekipmanı sayesinde şınav çekmekte zorlanan kişiler kol ve sırt kaslarını güçlendirecektir. Bu sayede daha kolay şınav çekebilecektir.

Pec Deck Fly (Göğüs Çalıştırma)

spor salonu aletleri ve gorevleri nelerdir3

Bu egzersiz makinesi sayesinde önce göğüs kasları, sonra koltuk altı ve kol kasları. Bu egzersiz ekipmanı sayesinde göğüs dışındaki kaslar şişer ve dikleşir. Göğüs sarkmasını önleyebilen Pec Deck Fly, kadınların en sevdiği spor aletlerinden biridir.

Leg Press

spor salonu aletleri ve gorevleri nelerdir4

Bacakları kaldırmakla başlayan bu egzersiz sayesinde karın kasları ve sırt kasları, özellikle ayak kasları çalıştırılır. Spor ekipmanlarında bulunan güvenlik sistemi sayesinde düşme riski ortadan kalkar. Egzersiz ekipmanları sayesinde uyluk kasları çalıştırılır.

Leg Extension

spor salonu aletleri ve gorevleri nelerdir5

Spor malzemeleri kullanan kişilerin bu işlemi yaparken dikkatli olmaları gerekmektedir. Sistematik olmayan egzersizden sonra, dizdeki ağır baskı sorunlara neden olabilir. Üst bacak kaslarını çalıştırırken, bacak kıvrılması arka bacak kaslarını çalıştırır. Zor da olsa çok etkili bir harekettir. Bu hareket sayesinde bacaklar gerilir ve daha güzel bir görünüme kavuşur.

Leg Curl

spor salonu aletleri ve gorevleri nelerdir6

Üst bacak kaslarını çalıştırırken, bacak kıvrılması arka bacak kaslarını çalıştırır. Zor da olsa çok etkili bir harekettir. Bu hareket sayesinde bacaklar gerilir ve daha güzel bir görünüme kavuşur. Arka bacak ve kalça çalışmalarında oldukça etkilidir.

Reverse Cable Crossover (Arka Omuz ve Trapez Çalıştırma)

spor salonu aletleri ve gorevleri nelerdir7

Adından da anlaşılacağı gibi, bu spor makinesinin çalışması ters, çapraz bir şekilde gerçekleştirilir. Bu hareket, sırt kaslarını çalıştırmak için ayakta ve oturarak yapılabilir. Yapması zor olsa da kürek çekme, omuz sırt ve trapez için en iyi egzersizlerden biridir.

İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu