Beslenme ve DiyetYaşam

Guarana Yararları Nelerdir?

Guarana Nedir Nelere İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

guarana yararları nelerdir..

Doğada yararları oldukça fazla o kadar bitki vardır ki çoğunu  bilmesek bile zamanla keşfedilecek olan bitkiler de ortaya çıkacaktır. Yıllar boyu bilinen bitki de amazon havasına uygun ve Brezilya da yetişmesi ile bilinen Guarana Paullinia adı ile tanınmaktadır. İnsan gözünü andıran olgunlaşmış guarana meyvesi boyutunda siyah çekirdek bulunan ve insan gözünü andıran görünümü ile ilginç bir meyvedir.

Çekirdeklerinin toza dönüştürülerek elde edildiği Guarana ekstratı ise oldukça faydalı ve antioksidan ve kafein içerdiği için yıllar boyu kullanılmaktadır. bitkinin%70’i bazı enerji içeceklerinde alkolsüz olarak %30’u ise toza çevrilmektedir. Guarana bitkisinin bilimde de yeri ayrıdır. Oldukça faydası olan bitkinin faydaları şu şekilde bilinmektedir.

Antioksidan Açısından Faydaları

Antioksidanlar Bakımından Zengin birçok bileşen içeren özeliği ile bilinen guara içeriğinde kafein, tannin, catechin, theobromine gibi maddeler bulunur. Özelikle yeşil çaya benzerliği ile aynı profili sergileyen guarana zararlı molekülleri nötralize etmekte ve birçok hastalığı önlemektedir. Yapılan çalışmalara göre guarana bitkisi kanser hücrelerine karşı savaş açmakta vecilt yaşlılığı kalp hastalığı gibi hastalıklara karşı koruyucu olmaktadır.

Odaklanmayı Artırıcı Ve Yorgunluğu Azaltıcıdır

Enerji içeceklerinde bileşen olarak kullanılırken, enerji ve odaklanmaya yardımcı olacak içeriğe sahiptir. Kahve çekirdeklerine oranla içeriğinde daha çok kafein içeren guarana bitkisi beyni etkileyen adenozin etkilerini bloke etmektedir.

Adonezin beynin rahatlamasına adonezin reseptörlerinin aktifleşmesine yardım eden bileşenlerden biridir. Yapılan araştırma ve çalışmalar neticesinde guarana içeren vitamin kullananlar plasebo alanlara kıyasla daha az yorgun olmaktadır. Zihinsel yorgunluğu önleyici ve kanser tedavisi için yan etkiye sahip olmadığı belirtilmiştir.

Guarana yararları nelerdir... e1585837391116

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Obezite günümüzde en çok mücadele gerektiren sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Birçok hastalığı da tetikleyen şişmanlık sorunu kalp ve kanser hastalıkları da tetiklemekte olan bir sorundur. Guarana yapılan araştırmalara göre kilo verdirici etkiye de sahip özellikler içermektedir.

Metabolizmayı %3-11 oranında 12 saat boyunca hızlandırmakta olan guarana bitkisi kalori yakımına yardımcı olmaktadır. Yapılan test tüpü çalışmalarında ise yağ hücrelerini yavaşlatıcı etkiye sahip olduğu da belirlenmiştir. Ancak insanlar üzerindeki bu etkinin olup olmayacağı henüz kanıtlanmamıştır.

Kabızlık Ve İshale İyi Gelir

Sindirim sistemi rahatsızlıkları içinde guarana bitkisi fayda sağlamaktadır. Kabızlık ve kronik ishal rahatsızlıklarına mide toniği olarak etki etmektedir. Antioksidan özelliği bulunduğundan tannin gibi ishale karşı gelen tannin sayesinde sindirim sistemini koruyabilirler. Sert yapıları olduğundan sindirime yapışan ve bağırsaklardaki suyun geçmesini önleyen tannin ishal ve kabızlığı önleyerek sağlığınızda olumlu sonuçlar yaratır.

Kalp Sağlığını Korur

Kolesterol seviyesini dengelediği için kalp sağlığına da olumlu etkiler sağlamaktadır. Gaurana bitkisi kan akşını sağlayarak kanın pıhtılaşmasını önler ve kalp krizini önlemede yardımcı olur. Okside olan kolesterol damarlarda plak birikimi yaparak tıkanmasına neden olmakta ve buda kalp krizini tetiklemektedir.

guarana yararları nelerdi e1585838336742

Ağrı Kesici Özelliği Vardır 

Amazon kabilelerince ağrı kesici olarak kullanılmakta olan guarana, yüksek kafein içerdiği için ağrı kesici etkilere sahip adonezin reseptörlerine bağlanan ve ağrı hissini azaltan etkisi ile reçetesiz ağrı kesici ilaçlarda kullanılmaktadır.

Cildin Görünümünü Güzelleştirir

İçeriğinde güçlü oksidanların yer aldığı gurana bitkisi kozmetikte de kullanılmaktadır. Özellikle yaşanma karşıtı kremlerde saç ürünlerinde ve losyonlar da guarana kullanılmaktadır. Kafein içerdiği için kan akışını kolaylaştıran etkisi  cildin güzel görünmesinde yardımcı oluyor.

Cildi sıkılaştırıcı etkisi ile ve sarkmalara karşı gösterdiği mücadele ile kozmetik dünyasının vazgeçilmezi olarak nitelendirilmektedir. Yaşa bağlı olarak göz sorunları içinde yararlı olan guarana düzenli kullananlarda göz sağlığını da korumakta göz tansiyonu ve katarak gibi risk içeren oksidatif ile savaşmaktadır.

Guarana Nedir Nelere İyi Gelir? ile ilgili videolar

Kaynak
Kaynak 1Kaynak 2Kaynak 3Kaynak 4

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu