Alternatif TıpBeslenme ve DiyetYaşam

Soya Fasulyesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Soya fasulyesi baklagiller familyasından olan ve tüm dünyada yaygın olarak tüketilen bir bitkidir. Bu baklagil en fazla ABD ve Güney Amerika’da üretilir fakat asıl üretim yeri Doğu Asya’dır. Bilimsel alanda Glycine max olarak bilinir ve yağlı tohum sınıfına aittir.

Soyalarda bulunan yüksek protein miktarı, soya ürünlerini vejetaryen bireyler için ideal bir protein kaynağı haline getirir. Aynı zaman da soyadaki ürün çeşitliliğinin fazla olması da yeni bir pazar yaratmıştır.

Peki soya fasulyesini bu kadar önemli hale getiren özellikler nelerdir? Birlikte inceleyelim.

soya fasulyesinin özellikleri nelerdir

Soya fasulyesi 2 metreye kadar uzayabilen,yeşil ve alçak bir bitkidir ve zengin besin öğeleriyle doludur. Soya fasulyesinin sağlık açısından faydalı olmasının sebebi içinde bol miktarda diyet lifi olması, protein ve vitamin içermesidir.

Soya fasulyesi içerisinde K vitamini, C vitamini , B6 vitamini, tiamin ve riboflavin, folat barındırır. Ayrıca önemli miktarlarda demir, manganez, fosfor, bakır, potasyum, magnezyum, çinko, selenyum ve kalsiyum vardır.

Şimdi gelelim soya fasulyesinin faydalarına.

soya fasulyesinin faydaları nelerdir

Metabolik Aktiviteyi Geliştirir

Soya fasulyesi önemli bir protein kaynağıdır. Vücudumuza yeterli miktarda protein aldığımızda metabolik işleyişimiz ve genel sistemimiz sağlıklı bir şekilde çalışır. Soya fasulyesini yiyerek elde ettiğimiz proteinler hücreler onarılması ya da değiştirilmesi gerektiğinde devreye girer.

Eğer vejetaryensanız gerekli protein, almakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle soya fasulyesi, kırmızı et, tavuk eti, süt ve süt ürünlerinden alamadığınız proteini almanızı sağlar.

Sağlıklı Kilo Almaya Yardımcı Olur.

Soya fasulyesi, doğru porsiyonlarla tüketildiğinde kilo almaya yardımcı olacak miktarda lif ve protein sağlar. Ayrıca, vücudunuza sağlıksız yüksek yağ veya yüksek kolesterol ağrılığı yapmadığı için sizi diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar gibi tehlikeli koşullardan korur.

Kanser Riskini Düşürebilir.

Soya fasulyesinin yüksek antioksidan özelliği çeşitli kanser türlerinin ortaya çıkmasını engelleyebilir. Antioksidanlar, hücresel metabolizma için tehlikeli olan serbest radikalleri araştırarak nötralize eder.

Kalbi Korur.

Soya fasulyesi, sağlıklı bir doymamış yağ kaynağıdır ve kolesterolünüzü düşürmenize yardımcı olur. Bu da kalp krizi ve felce yol açabilen ateroskleroz gibi durumları önlemenize yardımcı olabilir.

Menopoz Belirtilerini Rahatlatabilir.

Soya fasulyesi, kadın üreme sistemi için önemli olan çok iyi bir izoflavon kaynağıdır. Menopoz döneminde, östrojen seviyeleri önemli ölçüde düşer. İzoflavonlar, ise östrojen reseptör hücrelerine bağlanabilirler, bu yüzden vücut menopoz etkilerini hissetmez. Ruh hali değişiklikleri, sıcak basmaları ve açlık ağrıları gibi menopoz etkilerinin çoğunu hafifletebilir.

Sindirimi Düzenler.

Lifler, sindirim sistemi açısından sağlıklı bir vücut için oldukça önemlidir. Dışkıyı sararak sindirim sisteminizden pürüzsüzce hareket ettirir.

Daha Güçlü Kemikler Sağlar.

Soya fasulyesi yüksek miktarda vitamin ve mineraller içerir. Özellikle içinde bulunan kalsiyum, magnezyum, bakır, selenyum ve çinko seviyeleri kemikler için oldukça önemlidir. Bütün bu vitamin ve mineraller yeni kemiklerin gelişmesine ve aynı zamanda kemiklerin iyileşme sürecini hızlandırmasını sağlayan osteotropik aktiviteyi desteklemek için gereklidir.

Doğum Kusurlarını Önleyebilir.

Soya fasulyesinde içinde yüksek miktarda bulunan B vitamini kompleksi ve folik asitler, hamileler için çok önemlidir. Fakat düzenli tüketimden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Dolaşımı artırır.

Soya fasulyesinde bol miktarda bakır ve demir bulunur ve bu iki mineralin her ikisi de kırmızı kan hücrelerinin oluşması için gereklidir. Vücuttaki uygun miktarda kırmızı kan hücresi ile vücudumuzun temel organ sistemleri, etkili bir şekilde çalışır ve ihtiyaç duydukları kan akışını ve oksijeni alabilirler. Bu da enerjinizi arttırır, metabolik aktivitelerinizi arttırır. Aynı zamanda anemiden de koruyabilir..

Diyabet Kontrolü

Yapılan bazı çalışmalar, soya fasulyesinin vücuttaki insülin reseptörlerini artırmada, böylece hastalığın kontrol altına alınmasında veya meydana gelmesini engellemede yardımcı olduğunu göstermiştir.

Uyku Bozukluklarında Rahatlama

Soya fasulyesi, uyku kalitenizi artıran, süresini uzatan ve huzuru arttıran magnezyum bakımından çok zengindir. Uyku problemleriniz varsa soya fasulyesi yiyerek bu durumu aşmayı deneyebilirsiniz.

Eğer hala soya fasulyesi tüketmediyseniz bütün bu faydaların öğrendikten sonra mutlaka denemelisiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=MFcvefOzjVw

Kaynak
onedio

Nilgün Oktay

Maliye mezunu, müşteri ilişkileri uzmanı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu