Yaşam

Sorgum Sudan Otu Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sorgum Sudan Otu Nedir, Faydaları Nelerdir? Bal gibi yiyeceklere derinlik katmak için tatlandırıcı olarak da kullanılır. Sudan otunun sağlığa birçok faydası vardır. Kuru üzümün sağlığa faydaları arasında kalbi destekler, sindirim sistemini sağlıklı ve temiz tutar, kemik sağlığını destekler, diyabeti dengeler, cildi destekler, enerji kaynağı görevi görür, çölyak hastalığına fayda sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, kilo vermeye yardımcı olur. Formda kalmanızı sağlar, Göz sağlığını destekler ve kan hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur.

sorgum sudan otu nedir

Sorgum Sudan Otu Nedir?

Sudan otu olarak da bilinen sorgum, Afrika’ya özgü bir darı veya tahıl bitkisidir ve bugün Afrika diyetlerinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Gıda, yem, saman ve süpürge gibi farklı kullanımları vardır. Kuraklığa ve sıcağa dayanıklıdır. Bitki başına üretilen tohum sayısı 8 ile 1000 arasında değişmektedir ve tohumları buğdayınkinden daha küçüktür. Bu tahıl, birçok mineral ve vitamin açısından zengindir ve ilave bonus ve en önemli özelliği glütensiz olmasıdır. Tahılları yulaf lapasında kullanmak çölyak hastalığı olan kişiler için iyi bir seçenektir.

Sorgum taneleri çeşitli şekillerde kullanılır; yemeklik yağ yapmak için kullanılabilirler ve alkolün işlenmesine yardımcı olurlar. Aynı zamanda dünyanın en iyi beş ürünü arasındadır. Sudan otu da etanol üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tohumculuk, canlı hayvancılık, gıda pazarı ve hububat pazarı gibi birçok pazara hitap etmektedir. Sorgum için en büyük pazar hayvancılık endüstrisidir.

Sorgum Sudan Otu Faydaları Nelerdir?

Sorgum sudan otu nedir faydalari nelerdir5

Kalbe İyi Gelir

Kötü beslenme alışkanlıkları, kardiyovasküler komplikasyonların ve ilgili sağlık sorunlarının yaygın bir nedenidir. Sağlıksız yiyecekler genellikle herhangi bir yararlı vitamin veya lif içermez. Sağlıksız bir diyet, kötü kolesterol birikiminden tıkanmış arterlere yol açabilir. Bu durumda lifli gıdalar tercih edilmelidir. Düzenli sorgum tüketimi, tüm kötü kolesterolü temizler ve atardamarları gençleştirir.

Sindirim Yollarını Temiz Tutar

Sağlıksız bir sindirim sistemi genellikle uykusuzluğun nedenidir. Kabızlık, ishal, kramplar, vücudun temel besin maddelerinin çoğunu kaybettiği çok rahatsız edici bağırsak komplikasyonlarıdır. Bu tahılda bulunan yüksek miktarda lif, genellikle dışkı hacmini artıran sindirim sistemini iyileştirmeye yardımcı olur. Her gün biraz sorgum bitkisi yemek, bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olabilir. Sorgum, günlük lif alımınızın yaklaşık yüzde 44’ünü sağlar.

Kemik Sağlığını Korur

Sorgum sudan otu nedir faydalari nelerdir3 1

Zayıf kemikler hayatımızı büyük ölçüde sınırlayabilir. En kötüsü, güçlü bir ilaca bağımlılıktır. Bunu yapmanın en iyi yolu, diyetinize kalsiyum ve potasyum açısından zengin besinler eklemektir. Sorgum tanelerindeki magnezyum, vücudun kalsiyum emilim oranını artırmada önemli bir bileşendir. Çeşitli araştırmalar kemik ve doku yenilenmesine yardımcı olduğunu da belirlemiştir.

Diyabeti Önler

Şeker hastalığı doğru tedavi edilmezse çeşitli hastalıklara yol açabilir. Sorgum kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Sudan otunda bulunan tanenler, nişasta emici enzimlerin üretimini engellemeye yardımcı olur. Bu aynı zamanda insülini düzenlemeye ve kan şekeri seviyelerini dengelemeye yardımcı olmak içindir.

Cildi Sağlıklı Tutar

Sorgum sudan, cildinizi sağlıklı ve nemli tutar. Ancak sorgumun cilt üzerindeki ana etkisi, cilt kanserine neden olan melanom hücrelerinin üretimini engellemektir. İçeriğindeki tanenler bu hücrelerin ölmesine neden olur.

Enerji Kaynağıdır

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak, uyuşuk hissetme olasılığınızın daha düşük olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, sorgumdaki lif, optimum enerji seviyelerinin korunmasına yardımcı olur. Bu genellikle enerji içeceklerine eklenir ve bir B vitamini olan niasin içerir.

Sorgum sudan otu nedir faydalari nelerdir2

Çölyak Hastalığında Kullanılabilir

Sorgum taneleri neredeyse buğdayla eşdeğerdir ve glütensiz beslenme seçenekleri sağlamak için ekmek ve benzeri yiyeceklere eklenebilir. Son yirmi yılda glüten duyarlılığı ve çölyak hastalığındaki çok hızlı artış, sorgumun endişe kaynağı olduğunu düşündürmektedir.

Bağışıklığı Güçlendirir

Güçlü bir bağışıklık sistemi, herhangi bir virüsün veya diğer hastalıkların vücuda girmesini önlemeye yardımcı olur. Bu tahıldaki C vitamini bağışıklık seviyenizi artırır. İçeriğindeki C vitamininin, bağışıklık gelişimi için gerekli olan beyaz kan hücrelerinin üretimini arttırdığı biliniyor.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Lif açısından zengin besinler genellikle bizi daha uzun süre tok tutar ve bu da yeme isteğini azaltır. Sorgum, tatlandırıcılar, şeker veya geleneksel olarak işlenmiş tatlandırıcılar yerine kullanılabilen iki tür lif içerir. İnsülin seviyelerini düzenlediği için birçok gıdaya sağlıklı bir alternatiftir. Sorgum hepsini mükemmel bir şekilde yapıyor.

Göz Sağlığını Destekler

A vitamini göz sağlığının korunmasına yardımcı olur ve katarakt riskini azaltır. Sudan otu, katarakt oluşumunu önleyen ve göz sisteminin korunmasına yardımcı olan beta karoten içerir.

Sorgum Sudan Otu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu