Beslenme ve DiyetYaşam

Kilo Aldıran Beslenme Hataları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ülkemizde beslenme hataları yüzünden obezite ve aşırı kilo problemleri git gide büyüyen bir sorun haline gelmektedir. Özellikle yemekleriyle ünlü bir millet olarak Türk sofralarında bu hataları yapmamak zor olsa da kilo almamak için bu kurallara uymalıyız. İşte yemek yerken dikkat edilmesi gereken, kilo alımına sebep olan 6 beslenme hatası!

1- Büyük Porsiyonlar

1 685x385 1

Yemek yaparken pişirilen tencerelerin büyüklüğü, yemek yediğimiz tabakların kocamanlığı bizlere hep zarar olarak dönmektedir. Dışarıda yemek söylediğimizde bile gelen porsiyonu az olan bir yemeği bile kötülemeye başlarız. Oysa olması gereken az porsiyonlar tüketmektir. Yediğimiz her bir besinden alınan değeri iyi ölçüp değerlendirebilmek adına porsiyonlarımıza dikkat etmeliyiz. Evdeki yeme-içme eşyalarının boyutlarını ayarlamalı, dışardaki siparişi verilen besinlerin gramajına dikkat edilmelidir.

2- Gece Yeme Yasağı

3 685x456

Kilo almamak isteyenlerin ve ayrıca sağlığına dikkat etmek isteyen herkesin kendisine gece yeme yasağı getirmesi gerekmektedir. Bu durum tabii sadece gece yarısı için geçerli değildir. Akşam yemeğinden sonra çaylar, kahveler, tatlı ve tuzlularla devamlı atıştırmayı çok seven bir millet olduğumuz kesin. Bunun en büyük beslenme hatalarından biri olduğunu bilsekte yapmadan duramıyoruz nedense. Atıştırmalıklar, çay veya meyvelerin yerine alternatif olarak tüketilebilecek gıdaları tercih etmeli ya da yediklerimizi sınırlandırmalıyız. Örneğin rezene, adaçayı, ıhlamur gibi çayları tercih edebilir, kuruyemişleri yerken bir avuç için miktarıyla sınırlandırabilirsiniz.

3- Zengin Sofralar

2 685x456

Türk sofra kültürünün vazgeçilmezi çeşit çeşit zengin bir sofra kurmaktır. Az yemek yapmak tam tersi bir şekilde ayıp gibi karşılanmaktadır. Yağsız, etsiz, tatlısız, salçasız bir yemek yapmadan olur mu? Olur. Sağlık ve kilo sorunu yaşamamak adına az yağlı yemekler, zeytinyağlılar, sağlıklı tatlılar tercih edilmelidir. Tabii tüm bunlar yine aynı anda değil, günlere yayarak tüketilmelidir.

4- Pilavsız Yaşayamayanlar

En çok tükettiğimiz yan ürünlerden biri olan pilavı hayatımızdan çıkaramıyoruz. Beslenme hatalarının en büyüklerinden birisi de pirinç pilavı ve makarna türevlerini her akşam tüketmektir. Bunları yemeden doyamazmışsınız gibi bir düşünceyi kafanızdan silmeniz gerekmektedir. Alternatif olarak kinoa, karabuğday, bulgur pilavını tercih edebilirsiniz. Farklı sebze garnitürleriyle güzel tarifler yaratabilirsiniz.

5- Günde 2 Litre Su!

6 685x456

Beslenme deyince sadece yemek düşünmek olmaz, vücudumuz için en önemli şeylerden biri ‘Su’. Gün içinde devamlı çay, kahve tüketirken su içmek genelde ihmal edilmektedir. Cilt sağlığının en önemli unsuru, sindirim destekçisi ve metabolizma için canlandırıcı besin olan suyu gün içinde en az 2 litre tüketmelisiniz. Ayrıca suyun kilo vermek için en büyük destekçiniz olduğunu unutmamalısınız.

6- Evde Yemek Yeme Alışkanlığı

food 712665 960 720 685x455

Çalışma temposu, hayat koşturmacası derken insanlar evde yemek yapıp yemeyi her geçen gün ihmal etmektedir. Dışarıdan yemek söylemek veya direkt dışarı çıkıp yemek yemek hep sağlık açısından hem kilosal açıdan hem de maddi açıdan zararlı olmaktadır. Ayrıca dışarıda pişen yemeklerin ne kadar sağlıklı olduğu bilinmeyeceğinden kendinize bile isteye zarar vermiş olmaktasınız. Kendi sevdiğiniz yemekleri tercih ederek yaparak hem faydalı beslenip hem de paranızın cebinizde kalmasını sağlayabilirsiniz. Hafta içi iş yoğunluğundan yemek yapmaya fırsat bulamıyorsanız iyi bir planlamayla pazar gününden yemeklerinizi hazırlayıp yemek için buzdolabında uygun şartlarda saklayarak vakitten kazanabilirsiniz.

Doğru Bilinen Yanlış Beslenme Hataları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu