Yabancı Kadın Ünlüler

Sophia Bush Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Sophia Bush
Tam adı: Sophia Anna Bush “Sophia Bush”
Doğum tarihi: 8 Temmuz 1982
Doğum yeri: Pasadena, Kaliforniya, ABD
Boyu: 1,63 cm
Burcu: Yengeç
Ailesi: Charles William Bush, Maureen Bush
Eşi: Chad Michael Murray (e. 2005–2006)
Mesleği: Oyuncu, yönetmen ve yapımcı
Aktif Yılları: 2002’den günümüze.
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Sophia Bush Kimdir? Sophia Anna Bush, Amerikan eğlence endüstrisinden ikonik bir yıldızdır. Sophia Bush oyuncu, yönetmen, yapımcı ve aktivist olarak yaptığı çalışmalarla tanınır. ‘One Tree Hill‘ dizisinin ünlü bir oyuncusu olan Sophia Bush, oyunculuk becerilerini TV dizilerinin yanı sıra filmlerde de sergiledi. ‘One Tree Hill’deki ‘Brooke Davis‘ karakterini canlandırması onu ünlü yaptı.

John Tucker Must Die‘, ‘The Hitcher‘, ‘The Narrows‘ ve ‘Chalet Girl‘ gibi filmlerde de performans gösterdi ve bu ona dünya çapında ün kazandırdı. Sophia Bush korku, komedi ve romantizm gibi çeşitli türlerdeki filmlerde önemli roller oynadı. Sophia Bush’u daha yakından tanıyalım şimdide.

Sophia Bush, 8 Temmuz 1982 yılında Pasadena, California, ABD’de Maureen ve Charles William Bush’un çocuğu olarak dünyaya geldi. Sophia, Maureen ve Charles’ın tek çocuğudur. Sophia’nın annesi bir fotoğraf stüdyosu işletiyordu, babası ise reklam ve güzellik fotoğrafçısı olarak çalışıyordu.

Sophia Bush, ‘Westridge Kız Okulu’nda okudu. Okulunun kurallarına göre öğrencilerin tiyatro sanatları programına katılmaları zorunluydu. Kendisi kuraldan memnun olmasa da programa katıldı. Bir süre Bush, sahnede başka biri olma fikrini sevdiği için oyunculuğa aşık oldu. On yedi yaşındayken Sophia ‘Güller Turnuvası Geçit Töreni Kraliçesi’ seçildi. 2000 yılında ise ‘Westridge Kız Okulu’ndan mezun oldu.

Daha sonra, gazetecilik alanında yüksek lisans yapmak için ‘Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne kaydoldu. Orada Sophia, ‘Kappa Kappa Gamma‘ kız öğrenci yurdunun bir üyesi ve Sosyal Başkanıydı. 2003 yılında ise mezun olmadan üniversiteden ayrıldı.

Sophia Bush’un beyaz perdeye ilk çıkışı 2002 yılında Ryan Reynolds ile birlikte ‘National Lampoon‘s Van Wilder’da ‘Sally‘ rolü ile geldi. Bundan sonra Bush, ‘Nip/Tuck’, ‘Sabrina the Teenage Witch‘ ve HBO filmi ‘Point of Origin’ gibi televizyon programlarında görüldü. 2002 yılında ‘Terminator 3: Rise of the Machines‘de ‘Kate Brewster‘ rolünü üstlendi. Ancak, rol için çok genç göründüğünden yerini Claire Danes aldı.

Sophia Bush, WB televizyon dizisi ‘One Tree Hill’de ‘Brooke Davis‘ rolünü üstlendiğinde herkesin bildiği bir isim haline geldi. Dizide Bush, sonunda sadık bir arkadaş olan sorun çıkaran bir cadıyı canlandırdı. Karakteri büyük bir hayran favorisi topladı.

Sophia Bush’un büyük atılımı ise 2003 yılında WB televizyon dizisi ‘One Tree Hill’de ‘Brooke Davis‘ rolünü oynamaya başladığında geldi. ‘One Tree Hill‘ dizisi ile kendisine çok ihtiyaç duyulan atılımı sağladı. Rol ona muazzam bir popülarite kazandırdı ve onu bir hane adı haline getirdi. Kısa bir sürede ABD’nin en popüler aktrislerinden biri oldu.

İnsanlar Sophia’nın tarzını ve kişiliğini sevdiler ve oyunculuk becerilerinden etkilendiler. Dizi son derece başarılıydı ve 2003 yılından 2012 yılına kadar dokuz sezon boyunca koştu. Ve bu sezonlar boyunca seyirciler ve eleştirmenler tarafından beğenildi ve sevildi. Sophia Bush, oyunculuk dışında, dokuzuncu ve son sezonun sondan bir önceki bölümü de dahil olmak üzere dizinin üç bölümünü yönetti.

Şöhret ve tanınırlık kazanan Sophia Bush, ‘Ocean Pacific’, ‘Mastercard‘, ‘Kmart‘, ‘Chevy Cobalt‘ ve ‘Cingular Wireless‘ gibi zamanla birçok markanın yüzü oldu. Ayrıca Sophia Bush ‘Entertainment Weekly’, ‘Lucky’, ‘Maxim’, ‘Glamour’, ‘InStyle’ ve ‘Zooey’ gibi dergilerde de yer aldı.

2006 yılı Sophia için yoğun bir yıl oldu. ’20th Century Fox’ komedisi olan ‘John Tucker Must Die‘da rol aldı. Film ticari olarak başarı elde etti ve dünya çapında 68.8 milyon dolar kazandı. Daha sonra, Buena Vista Pictures’ın doğaüstü gerilim filmi olan ‘Stay Alive’da görüldü.

2007 yılında klasik korku filmi olan ‘The Hitcher‘ın yeniden çevriminde Sean Bean’in karşısında ‘Grace Andrews‘u canlandırdı. 2008 senesinde François Velle’nin bağımsız filmi ‘The Narrows‘ ile devam etti. Sophia, Kevin Zegers ve Vincent D’Onofrio’nun yanında güzel, zeki ve kendinden emin bir ‘Kathy Popovich‘ oynadı. ‘The Narrows‘ filmi, Tim McLoughlin‘in ‘Eski Ülkenin Kalbi‘ adlı romanına dayanıyordu. 2008 yılında ‘Toronto Uluslararası Film Festivali’nde ilk kez gösterildi.

2009 yılında Sophia, bağımsız komedi ‘Table for Three‘de yer aldı. Film, çiftler ve oda arkadaşları arasındaki karışık ilişkilere odaklı bir filmdi. Filmde aynı zamanda Brandon Routh ve Jesse Bradford da rol aldı. 2011 yılında İngiliz romantik komedisi ‘Chalet Girl‘de rol aldı.

2012 yılında CBS sitcom ‘Partners’da görüldü. Prömiyer yapan dizi, altı bölümden sonra iptal edildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanmamasına rağmen, dizinin kalan yedi bölümü çeşitli uluslararası kanallar tarafından yayınlanmıştır.

2013 yılında Sophia Bush Passion Pit’in ‘Carried Away‘ adlı müzik videosunda rol aldı. Aynı yıl, televizyon pilotu ‘Hatfields & McCoys‘da da önemli bir rol aldı. Daha sonra ‘Chicago Fire’ın 11 bölümünde ‘Det. Erin Lindsay‘i oynadı. 2014‘te NBC’nin ‘Chicago Fire’ yan ürünü ‘Chicago P.D.’de ‘Det. Erin Lindsay‘ olarak rol aldı. Yine Sophia ‘Law & Order: Special Victims Unit’de ‘Lindsay’ rolünü tekrarladı.

Ayrıca üçüncü ‘Chicago’ franchise serisi ‘Chicago Med‘de yer aldı. Daha sonra aynı rolü oynayan ‘Chicago Justice‘ filminde yer aldı. 2018 yılında Bush, 2004 yapımı ‘İnanılmaz Aile’ filminin devamı niteliğindeki ‘İnanılmaz Aile 2’de hevesli bir süper kahraman olan ‘Karen’ı seslendirdi. Aynı yıl ‘Acts of Violence‘ filminde ise ‘Dedektif Brooke Baker’ı canlandırdı.

Sophia Bush Özel Hayatı

Sophia Bush, ‘One Tree Hill’ dizisinde çalışırken başrol oyuncusu Chad Michael Murray‘e aşık oldu. İkisi 2005 yılının Nisan ayında evlendi. Ancak çift sadece beş ay sonra ayrıldı. Boşanmaları ise 2006 yılında sonuçlandı.

Sophia Bush, daha sonra James Lafferty ve Austin Nichols gibi birkaç aktörle çıktı. Ayrıca Google program başkanı olan Dan Fredinburg ile ilişkisi vardı. 2021 yılında Grant Hughes ile nişanlandı. 2022 yılının Haziran ayında çift evlendi.

Oyunculuğunun yanı sıra, Sophia Bush ata binmeyi, boks yapmayı ve fotoğraf çekmeyi seviyor. Ayrıca kitap okumaktan ve arkadaşları ile vakit geçirmekten hoşlanır. Sophia tutkulu bir hayırsever ve aktivist. Kendisi Maasai kabile topraklarındaki biyolojik çeşitliliği koruyan ve kabile topluluğunun eğitimine yardımcı olan ‘Maasai Wilderness Conservation Trust’ın bir savunucusudur.

Ayrıca Sophia ‘Art of Elysium‘da ciddi tıbbi rahatsızlıklarla mücadele eden çocuklara hizmet etmek için zaman ayırıyor. Sophia patronluk yaptığı etkinlikleri ve bağış kampanyalarını popüler hale getirmek için Twitter, Facebook, Instagram gibi sosyal ağ sitelerini ve blogunu kullanıyor. Ve Sophia ‘Fuck Cancer’, ‘Run for the Gulf‘ ve ‘Global Green Gulf Relief’ fonları için para topladı.

Sophia Bush Ödülleri

2007 yılında ‘Gençlerin Seçimi Ödülleri’nde, Sophia Bush üç ödül kazandı: ‘John Tucker Ölmeli’ filmi ile ‘Seçimli Film Aktris – Komedi’, ‘The Hitcher’ filmi için ‘Seçilmiş Film Aktris – Korku/Gerilim’ ve ‘The Hitcher’ için ‘Seçim Filmi Kadın Çıkış Yapan Yıldız’. Aynı yıl Sophia ‘Vail Film Festivali’nde ‘Yükselen Yıldız Ödülü’ ile onurlandırıldı.

Sophia Bush Filmleri

 1. 2002 National Lampoon’s Van Wilder / Sally
 2. 2003 Learning Curves / Beth
 3. 2005 Supercross / Zoe Lang
 4. 2006 Stay Alive / October Bantum
 5. 2006 John Tucker Must Die / Beth
 6. 2007 The Hitcher / Grace Andrews
 7. 2008 Table for Three / Mary
 8. 2008 The Narrows / Kathy Popovich
 9. 2011 Chalet Girl / Chloe
 10. 2018 Acts Of Violence / Detective Brooke Baker
 11. 2020 Hard Luck Love Song / Carla
 12. 2021 False Positive / Corgan

Sophia Bush Televizyon

 1. 2002 Points of Origin (TV) / Carrie Orr
 2. 2003 Nip/Tuck / Ridley
 3. 2003 Sabrina, the Teenage Witch / Fate Mackenzie
 4. 2004 Chicago P.D. / Erin Lindsay
 5. 2003-2011 One Tree Hill / Brooke Davis
 6. 2020 Love,Victor / Veronica
 7. 2022 Good Sam / Dr. Sam Griffith

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu