Kişisel Bakım

Sonbaharda Cildinizi Canlandıracak 5 Gıda

instagram takipçi hilesi

Ekim ayına girmemizle beraber sonbahar esintileri hayatımızda iyice kendini belli etmeye başladı. Sıcak yaz günleri artık geride kalırken cildimiz yaz boyunca güneş ışınları, deniz tuzu ve kimyasal bakım kremleri dolayısıyla yıprandı. Hele ki hassas ciltlerin tam da bu ayda iyi bir bakıma ihtiyacı olabilir.

Biz insanların en değerli varlıklarından birisi olan cildimizi, zararlı maddelerden temizlemek, yıprandığında bakımını yapmak en önemli vazifelerimizdendir. İşte bunun için yaz aylarında yıpranan cildinizi onarmak için tüketebileceğiniz 5 besini sizler için derledik:

YABAN MERSİNİ

Özellikle hassas ciltlerin tüketmesi gereken yaban mersini, düzenli olarak tüketildiğinde cildinizin yıpranmışlığını onararak size daha sağlıklı bir cilt yapısı sunar. Yararları saymakla tükenmeyen yaban mersininin içerisinde zengin bir C vitamini vardır. Sabah aç karna bir kase ve gece yatarken yoğurt eşliğinde tüketildiği taktirde dolaşım sisteminizi güçlendirirken cildinizin hassas yapısını da destekleyecektir.

Bunun yanı sıra, düzenli tüketilen yaban mersini vücutta ellagitannin proteininin üretimini hızlandırır. Böylece cildinizin elastikleşmesini sağlayarak, yaşlanmalara ve zararlı güneş ışınlarına karşı cildinizi koruyacaktır.

PAPAYA

Araştırmalar sonucu kanıtlanan yararları sayesinde, ülkemizde yeni yeni tanınmaya başlayan papaya, tropikal meyvelerin en lezzetlilerindendir. Lezzetinin yanı sıra içerdiği düşük miktarlı früktoz şekeri sayesinde vücudunuzun direncini artırmakla kalmaz cilt kuruluğunuza da iyi gelir. Sindirim sistemine yararları ile ön plana çıkan bu meyveyi hem maske olarak hem de yiyecek olarak tüketmek şansına sahipsiniz.

Özellikle içerdiği karoten antioksidanı,  E ve C vitaminleri yüzünüzde akne oluşmasını engeller. Maske ve tonik olarak kullanıldığında akneleri giderir ve cilt yapınızı düzenleyerek can alıcı bir parlaklık oluşturur.

iStock
Halved and whole papaya fruits on the background
AVOKADO

Günümüzde sağlıklı beslenme listelerinin en başında yerini alan avokado, aynı zamanda cildimizin yıpranmasının da önüne geçmektedir. İçerisinde bulunan besleyici, ödem attırıcı yağlar ve en önemlisi içerdiği E vitamini sayesinde cilt yapınızdaki sorunları giderirken cildinizi nemlendirecektir. Özellikle bu serin sonbahar aylarında hızlı bir şekilde etki ederek cildinizi besleyecek ışıl ışıl parlamanızı sağlayacaktır. Avokadoyu sabah aç karnına tüketirseniz daha iyi etki ederek çevre kaynaklı zararlı etkenlere karşı savaşacaktır.

avakado

SOMON

Omega – 3 ve birçok yararlı aminoasitlere sahip olan balık, biz insanlar için son derece yararlı ve sağlıklı besinler arasındadır Özellikle somon ve ton balıkları içerdikleri yoğun omega – 3 yağ asitleri ile vücut sisteminizi güçlendirdiği gibi cilt yapınıza da onararak toksinlerden arındırır ve yeniden yapılandırır.

Özellikle hassas ciltlerde çok sık rastlanan alerjik kızarıklar ve döküntüler üzerinde büyük bir etkisi olan somon; cilt sorunlarınızla teker teker savaşarak, düzenli tükettiğinizde harika bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, içinde barındırdığı selenyum adı verilen vitamin sayesinde güneşin zararlı etkilerinin önüne geçer.

izgara somon

ISPANAK

Özellikle antioksidan açısından en zengin yeşilliklerden olan ve çok sevilerek tüketilen ıspanak bitkisi en yararlı sebzelerin başında yer alır. İçerisinde barındırdığı demir, klorofil, magnezyum; A, C ve E vitaminleri ile sağlık deposu bir besindir. Bu özelliklerinin sayesinde ıspanak, cilt yapınızı hem içten hem de dıştan temizleyerek tüm toksinlerinizi atmanıza yardımcı olacaktır. Hem yemek hem de sebze suyu olarak tüketebileceğiniz bu sebze ile tertemiz bir cilde sahip olacaksınız.

25068

Kaynak
hthayat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu