Yaşam

2 Yaş Sendromu Nedir?

instagram takipçi hilesi

2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş sendromu her çocukta farklı şekilde kendini gösterir. Çoğu zaman, bu süre zarfında, çocuk ani ruh hali değişimleri yaşayabilir, öfkelenebilir ve söylenenlere uymak istemeyebilir. Örneğin, çocuğunuz size sarıldığında, öfkesini kaybedebilir ve sizi kısa bir süreliğine terk edebilir. Araştırmalar, 18 ila 60 aylık çocukların en az %75’inin bu dönemde öfke nöbetleri geçirdiğini, ancak 4 veya 5 yaşındaki çocuklarda bu öfke nöbetlerinin azaldığını gösteriyor.

2 yas sendromu nedir3

2 Yaş Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Küçük çocukların dili, fiziksel ve duygusal becerileri henüz tam olarak gelişmemiştir. 2 yaşındaki sendromlu çocuklar bağımsız hareket etmekte ve istediklerini yapmakta zorlanırken, sınırlı dil ve el-göz koordinasyonu nedeniyle istediklerini ifade etmekte zorlanırlar.

Bu dönemde çocukların duygusal kelime dağarcığı eksikliğinden dolayı iletişimin her anında hayal kırıklığı yaşamaları kaçınılmazdır. Sonuç olarak, çocukların öfke veya saldırganlık dışında duygularını ifade etme yolları yoktur. Hayal kırıklığı, zaman algısı henüz gelişmemiş çocuklarda sabırsızlığa neden olabilir. Böylece çocuklarda saldırgan davranışlar görülebilir veya duygu durumda ani iniş çıkışlar görülebilir.

2 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Çocuklar 2 yaşına geldiklerinde bağımsız hareket etmek isterler. Bu nedenle, belirlenen sınırların ötesine geçmeye çalışırlar. Bu, çocukların “hayır” veya “benim” gibi ifadeleri sıklıkla kullanmalarına neden olur. Buna ek olarak, 2 yaşındaki sendromun diğer yaygın belirtileri şunlardır:

 • Çığlık atmak
 • Ağlamak
 • Birine vurmak
 • Bir şeyler fırlatmak
 • Acı çekmek
 • Ani ruh hali değişimleri
 • Öfke nöbetleri (genellikle 30 dakikaya kadar sürer)

2 Yaş Sendromu ve Davranış Bozukluğu Nasıl Ayırt Edilir?

2 yas sendromu nedir1

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, okul öncesi çağındaki (3 ila 6 yaş arası) bir çocukta aşağıda tarif edildiği gibi bir öfke nöbeti varsa, bir davranış bozukluğundan şüphelenilebilir:

 • Yarım saat süren rutin öfke nöbeti (günde 10 ila 20 kez olabilir)
 • Kendine zarar vermek
 • Ortalama 25 dakikadan fazla öfkeli

Çocuk bir öfke nöbeti sırasında kendini sakinleştiremez. 2 yaş sendromu, bir çocuk 2 yaşındayken başlayan ve 3 yaşına kadar devam edebilen bir bozukluktur. Çocuk 4 yaşına geldiğinde kendini ifade edebilecek, anne-babasının veya çevresindekilerin ne dediğini anlayabilecek, belirlenen kurallara uyabilecek dil ve motor becerilere sahip olur. ve bu kurallara uyunuz.

2 Yaş Sendromuyla Nasıl Baş Edilir?

2 yaşındaki sendromla başa çıkmak için çocuğunuzla iletişim şeklinizi değiştirmeniz gerekebilir.

 • Çocuğunuzun davranışı sizi stresli hissettirebilir. Bu nedenle, çok fazla stresten kaçınmak, çocuğunuzun durumuyla daha iyi başa çıkmanızı sağlayacaktır. Örneğin, çocuğunuz öfke nöbeti geçirdiğinde derin bir nefes alıp 10’a kadar saymak sakin kalmanıza yardımcı olacaktır. Çocuğunuzu onayladığınız davranış için övün ve önlemek istediğiniz kötü davranışı görmezden gelin.

2 yas sendromu nedir2

 • Çocuğunuza asla şiddet uygulamayın ve ona bağırmaktan kaçının. Çocuğunuzun şiddet içermeyen davranışları örnek alması için onunla iletişim kurduğunuz her durumda şiddetten uzak durmalısınız. Durum ne kadar kötü olursa olsun, bu sendromla baş edebilmek için iletişimi sürdürürken sakin kalmak önemlidir.
 • Çocuğun ilgisi hızla dağılır. Buna dayanarak, çocuğunuz sinir krizi geçirdiğinde dikkatini başka yöne çekmeye çalışabilirsiniz.

2 Yaş Sendromu İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=DO3gUWqk8uo

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu