Film & Dizi ÖnerisiListeler

Son Yıllarda Yapılan En İyi Distopik Filmler

instagram takipçi hilesi

Son Yıllarda Yapılan En İyi Distopik Filmler: Son yıllarda sıkça gördüğümüz Distopya kelimesi filmlere de ana konu olmaya başlamıştır. Aslında olmayan, hayali olarak tasarlanmış bir dünyayı anlatan Ütopik evrenin anti-tezi olarak adlandırılmaktadır. Distopya, gelecekte ortaya çıkabilecek olumsuz dünya düzenini göstermektedir.

Özellikle otoriter ve totaliter bir baskıcı yönetimin bulunduğu distopik toplumu ifade etmektedir. Son yıllarda bol bilimkurgu ve aksiyon türleriyle birleştirilerek yapılan en iyi distopik filmler listesini sizler için hazırladık! İyi seyirler…

Son Yıllarda Yapılan En İyi Distopik Filmler

Matrix – 1999

matrix

1999 yılı yapımı olan bilim kurgu filmlerinin efsaneleri arasında yer alan Matrix serisi bu türde en üste yazılacak yapımlardan birisidir. Sinema tarihinin en iyilerinden olarak görülen bu filmi halen izlemeyeniniz varsa hemen filmin başına oturmasını tavsiye ederiz.

Wachowski kardeşlerin imzasını taşıyan Matrix, gerçekliğinde ötesinde bir matrix dünyasında yaşanan gerçek bir distopik dünyadaki çatışmaları ele alır. Başrolünde Keanu Reeves‘in rol aldığı efsane yapım, 3 filmden oluşmaktadır. Serinin 4. yapımının ise 2021 yılında yayınlanacağı söylenmektedir. Filmin Imdb puanı ise 8.7’dir. Filmin fragmanı:

V for Vendetta – 2005

v for vendetta

2005 yapımı film içeriği ve sembolleriyle birçok toplumda yankı uyandırmış, İngiltere’de hükümetinin distopyasını izleyenlere aktaran önemli filmlerden birisidir. Baskıcı bir rejimin, toplumu sıkı yönetimle idare etmeye başlamasıyla, halk şiddet yanlısı bir tutuma bürünmeye başlar. Git gide artan kaos ortamında gizemli V, sokakta saldırıya uğrayan bir kadını kurtarmasıyla ulusun kurtuluşunu temsil etmeye başlar.

Rejime karşı ayaklanmayı başlatan V ve halk büyük bir mücadele verir. Alan Moore’un romanından uyarlanan filmde yine Wachowski kardeşlerin imzası yer alır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Natalie Portman, Hugo Weaving, Stephen Rea gibi önemli isimler yer almaktadır. Filmin Imdb puanı ise 8.2’dir.

Truman Show – 1998

truman show

Sinema tarihinde ne etkileyici senaryolardan biri olarak karşımıza çıkan Truman Show filminin önemi oldukça fazladır. 1998 yapımı filmin başrolünde Jim Carrey yer almaktadır. Ütopik bir adada yaşayan Truman isimli bir adamın hayatını konu alan film izleyici beklenmeyen bir yerden yakalamaktadır. Mutlu bir yaşamı olan Truman’ın tüm hayatı aslında büyük bir yalandan ibarettir.

Yani yaşadığı yaşam aslında bir kurgudur. Bunu fark etmeye başlayarak peşine düştüğü hayallerinin yaşamı bir distopik dünyaya doğru ilerlemesini sağlar. Distopik filmler arasında önemli yere sahip bu filmin Imdb puanı 8.1’dir.

12 Maymun – 1995

12 monkeys

1995 yılı yapımı olan orijinal adıyla 12 Monkey filmi distopik filmler arasında en iyilerden birisidir. Dünyada insanlığın soyunun neredeyse tükenmesine sebep olan bir virüsün yayılmasını konu almaktadır. Geriye kalan az sayıda insanlar bilim insanlarıyla bu salgını önleyebilmek için zamanda geriye gitmeyi planlar ve bir makine ücat eder.

Geçmişe gidip virüsün ortaya çıkışını önlemesi için eski bir mahkum olan James Cole seçilir. Zamanda geriye giderek akıl hastanesinde gözlerini açan Cole virüsü durdurmaya çalışacaktır. Başrollerinde Bruce Willis ve Brad Pitt’in yer aldığı efsane filmlerden 12 Maymun’un IMDB puanı ise 8.0’dır.

District 9 – 2009

district

2009 yılı yapımı olan türkçe adıyla Yasak Bölge 9 olarak bilinen film bilim kurgu türünde en başarılı görülen yapımlardan biridir. Filmde, 1982 senesinde hayatta kalan son uzaylılar, yaşamlarını idare ettirebilmek amacıyla dünyayı mesken tutmaya başlar. MNU isimli bir şirket tarafından District 9 isimli bir bölgede kontrol altına tutulan uzaylılar üzerinde çalışmalar yapmak istenir.

Amaç uzaylı teknolojisini ele geçirerek büyük para kazanmaktır. Uzaylılarla insanların karşı karşıya geldiği bu filmde başrollerde Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt yer almaktadır. District 9 filmi, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde çekilmiştir. Filmin IMDB puanı ise 7.9’dur.

Gattaca – 1997

Gattaca

Distopik bir dünyada geçen 1997 yılı yapımı Gattaca filmi, teknolojinin son derece ilerlediği bir dünyayı anlatmaktadır. İnsan ırkından daha üstün varlıkların yaratıldığı ve artık günlük hayatta insanların yerini aldığı bu dönemde, Vincent isimli bir adam hayali olan astronotluk yerine devlet kurumunda çalışmak zorunda mecbur kalmaktadır.

Nihayetinde büyük bir plan hazırlayarak yüksek pozisyonda bir iş fırsatı yakalar ve bu sisteme başkaldırısı için bir adım olur. Ethan Hawke, Uma Thurman ve Jude Law’ın yer aldığı distopik bir hikayeye sahip Gattaca filminin IMDB puanı 7.8’dir.

Minority Report – 2002

minority report

2002 yılı yapımı türkçe adıyla Azınlık Raporu olarak bilinen Tom Cruise’un en başarılı filmlerinden biri olan Minority Report filmi de unutulmaz bilim kurgu yapımlarındandır. Steven Spielberg imzalı filmde işlenen cinayet ve diğer suçları işleyen suçluların doğa üstü güçlere sahip kahinler tarafından yakalanmasını anlatmaktadır.

Kahinler yardımıyla suçluları yakalan polisler arasında yer alan Dedektif John Anderton’un yürüttüğü operasyonlardaki sistemi bir anda tam tersine döner ve polis ekibi Anderton’u suçlu bularak peşine düşerler. 2054’te Washington DC’de geçen bu distopik hikayede avcının artık av oluşu anlatılmaktadır. Filmin IMDB puanı ise 7.6’dir.

Fahrenheit 451 – 1966

fahrenheit 451 8 685x456

Listede yer alan en eski yapımlardan biri olan Fahrenheit 451, günümüzde halen başarısı ve popülerliğini korumaktadır. 1951 yılında Ray Bradbury’nin çok satan kitabından uyarlanan Fahrenheit 451’in hikayesinde devlet tarafından halkın özgürlüklerini elinden almak amacıyla kitapların yasaklandığını ve yakıldığını bir toplum yer almaktadır.

Özgürlüğün anlamını kitaplarda bulan Montag, kitap aşığı bir kıza olan aşkıyla birlikte sisteme karşı büyük bir başkaldırı içerisine girecektir. Sinema tarihindeki en eski ve başarılı distopik filmler arasında yer alan Fahrenheit 451’in Imdb puanı ise 7.2’dir.

The Hunger Games – 2012

the hunger games

Açlık Oyunlar isimli serisiyle yazar Suzanne Colins’in dünya çapında çok satmış kitap serisinden uyarlanarak 2012 yılında vizyona giren The Hunger Games, distopik dünya düzeninden bahseden en iyi konulara sahip bilimkurgu ve fantastik yapımlardan olmuştur. Filmde Panem adlı bir devlet tarafından yönetilen, 12 eyalet – district adında bölgeden oluşan bir düzen bulunmaktadır. Devlet, bölgeleri kontrol altında tutmak için Açlık Oyunları adında bir sistem ortaya çıkarmıştır.

Her bölgeden 2 kişinin katıldığı hayatta kalma mücadelesinin olduğu oyunlara halkın sabrı zamanla tükenecek ve kardeşinin yerine gönüllü olarak oyunlara katılan Katniss’in başkaldırısıyla Panem Devleti büyük bir isyanla karşılaşmaya başlayacaktır. Başrollerinde Jennifer Lawrence, Liam Hemsworth, Josh Hutcherson’ın yer aldığı seri, üç filmden oluşmaktadır. Imdb puanı ise 7.2’dir.

In Time – 2011

in time 685x438

2011 yılında yayınlanan türkçe adıyla Zamana Karşı olarak bilinen In Time isimli film bilimkurgu türünde hikayesiyle oldukça ilgi çeken yapımlardan olmuştur. Filmde, gücü ve parası olan insanalr yaşamak için zaman satın alarak sonsuz kadar yaşama şansı elde etmektedir. 25 yaşına geldiklerinde kollarındaki sayaçlar aktifleşerek yaşlanmaları durmakta ancak ölümleri ekonomilerine bağlı olarak hızlanmakta veya yavaşlamaktadır.

Zenginlerin ayakta kaldığı, fakirlerin anında öldüğü bu sistemde Will Salas isimli genç adam kaybettikleri ve aşkı için sisteme başkaldırmaya başlar. Ancak bunun için de zamana ihtiyacı vardır. Justin Timberlake, Amanda Seyfried‘in başrollerinde yer aldığı distopik filmin IMDB puanı 6.7’dir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu