Yaşam

Sömestr Tatilinde Yapılabilecek Ev Aktiviteleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sömestr tatili, çocukların heyecan ile beklediği tatillerden birisi ve bu on beş günlük süreyi en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekmekte. Sömestr tatilini başlayacak olan çocuklarınız için birbirinden eğitici ve eğlenceli etkinliğe yer vermiş olduğumuz bu yazımız sayesinde canı hiç sıkılmayacak.

kkapak

Yılın ilk karnesi alınır, yaz tatiline günler sayılır, eğlence ve oyunlar derken on beş günlük tatil göz açıp kapayıncaya kadar oldukça çabuk biter. Bu tatili çocukların faydalı bir şekilde geçirmesi ve kalan eğitim döneminde motivasyonların pekiştirmek adına yapılacak sayısız aktivite bulunmakta.

Çocuklar yaratıcı fikirlerin, iletişimin ve renklerin olduğu her yerde kendisi mutlu ve özgür hisseder. Bu sebeple birlikte geçirecek olduğunuz zamanın kıymetini iyi bilmeli ve sömestr tatili boyunca yaratıcılıklarını göstermeleri adına onları teşvik etmeniz gerekmekte.

Marketten Almış Olduklarınız Çöpe Gitmeyecek

15 günlük tatil boyunca marketten aldığınız bazı ürünlerin ambalajları bu kez çöpe gitmeyecek. Tuvalet kağıdı kartonu, soda şişesi, yumurta kartonu gibi basit malzemeler ile eğlenceli oyuncaklar tasarlayabilir, çocuklarınız eğlenirken el becerilerinin gelişmesinde katkı sağlayabilirsiniz.

yumurta kutusundan tirtil

Yumurta Kartonundan Tırtıl Yapın

Yumurta kartonu girintili yapısı sebebi ile birçok maketin yapımı adına en ideal malzemelerden birisidir. Rengarenk boyalar ve yumurta kartonu bu maketin yapılışında kullanılacak ana ürünlerdir.

Eğer amacınız çocuğunuzun hayal gücünü ve el becerisini geliştirmek ise renkler ve tırtılın uzunluğu konusunda çocuğunuzu istediğini yapma konusunda özgür bırakmanız gerekmekte. Çıkan parçayı sulu boya ile çocuğunuz istediği renkte boyasın.

kalemlik

Tuvalet Kağıdından Kalemlik Yapımı

Çocuğunuz ile beraber hayal gücünüzü bir araya getirdiğiniz zaman size özel bambaşka bir tasarım çıkartabilirsiniz. İster altını kapatın kalemlik yapın isterseniz iki tane ruloyu zımbalayarak dürbün yapın. Tamamen hayal gücünüze kalmış.

ders

Ders Tekrarı Yaptırın

Çocuklar, sömestr tatilinin sadece eğlence için olduğunu düşünmemeli. Aksi halde, tatilde doyasıya eğlenen, kitap ve defter yüzü görmeyen bir çocuğun, ikinci dönem başladığı zaman okula adaptasyon süreci gecikecektir. Bu sebep ile çocuk adına sıkıcı boyutlara ulaşmayacak derece, önemli derslerin üzerinden geçmesi gereklidir.

İlk dönem çocuğunuzun okulda zorlanmış olduğu dersleri az çok bilmelisiniz. İşte bu derslerin kitapları çalışma masasından kaldırmayın ve zaman zaman ders tekrarları yapıtın. Ders tekrarlarında çocuğunuzun anlamakta güçlük çekmiş olduğu noktalarda yardımcı ve sabırlı bir birey olun.

kutu oyunlari

Ailecek Kutu Oyunları Oynayın

Tombala, Tabu, Jenga, Scrabble gibi kutu oyunları ailece hem eğlenceli anlar paylaşmanız adına zemin hazırlar hem de yeteneklerini geliştirmeye yönelik özelliğe sahiptir. Tüm aile fertlerinin bir arada olduğu anlarda, örneğin akşam yemeğinden sonra tatlı çay keyfi yaparken Monoply oynayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu