Yerli Erkek Ünlüler

Somer Sivrioğlu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

somer sivrioğlu 3
Tam adı: Somer Sivrioğlu
Doğum tarihi: 25 Mayıs 1971
Doğum yeri: Kadıköy, İstanbul / Türkiye
Boyu: 1.80 m
Ailesi:
Eşi: Aslı Sencer
Çocuk (ları): Derin Sivrioğlu, Deniz Sivrioğlu
Mesleği: Aşçı, Şef
Aktif Yılları: 1995 yılından bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Somer Sivrioğlu kimdir? 1971’de İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelen Somer Sivrioğlu, 1996 senesine kadar Türkiye’de yaşamını sürdürdü. Ardından Avusturalya’ya taşınma kararı alarak Türkiye’den Avusturalya’ya taşındı. Yemek sektörüne annesinden aldığı eğitimler ile başladı. Bilkent Üniversitesi Truzim ve Otelcilik bölümünde 1995 yılında mezun oldu.

Uzun seneler annesinin yanında çalışmaya devam eden Sivrioğlu, bildiklerinin üzerine her geçen gün yeni eklemeler yapmayı başardı. 25 yaşında kuzeni ile beraber Sydney’de restaurant açtı. Köşe yazarlığı ve radyo programı olan Lezzete Yolculuk programında sunuculuk yaptı.

Avustralya‘da ağırlama endüstrisinin çeşitliliğinden etkilendi. Avustralya‘ya kalıcı olarak yerleşti. Sydney‘deki Wagamama restorantının ulusal operasyon müdürü olarak çalıştı. 2008 yılında Somer Sivrioğlu, Sydney’de kuzeni ile birlikte ‘Efendy‘ isimli bir Türk restoranı açtı. Restorant menüsünde bir çok Türk mutfak lezzeti  olan restoran yurt dışında Türk yemek kültürünü temsil eden büyük bir markaya dönüştü.

İlginizi çekebilir: Somer Şefin İmza Yemekleri Tarifleri, Nasıl Yapılır? (Videolu)

2016 yılında açtığı ikinci restorantını açtı ve bu restorantına “Anason” adını verdi.

Somer Şef 2015 senesinde Avustralyalı yazar David Dale ile “Anatolia: Adventures in Turkish Cooking” isimli bir kitap kaleme aldı. En iyi et, en iyi restorant, en iyi lezzet ödülü gibi bir çok farklı katogeride farklı ödüller aldı.

Sivrioğlu’nun eşi Aslı Sencer’dir. Bu evliliğinden bir oğlu, bir de kızı dünyaya gelmiştir. İşlerini eşi ile birlikte yöneten tecrübeli şef’in eşi ise iş yerinin muhasebe kısmı ile ilgilenmektedir.

1 Eylül 2018 gününde Acun Ilıcalı’nın sahibi olduğu kanalı olan Tv8‘de “MasterChef Türkiye” adlı yemek yarışmasında jüri üyesi olarak Türk insanları tarafından tanındı. Mehmet YalçınkayaHazer Amani ile birlikte görev yaptı. 2019 yılında ise “MasterChef Türkiye” kadrosuna Danilo Zanna‘da katıldı. Bu programda şef aşçı Murat Özdemir de yarıştı ve bir süre sonra disiplinsiz hareketlerinden sonra yarışmadan diskalafiye oldu.

Somer Sivrioğlu  Kitapları

2015 – Anatolia: Adventures in Turkish Cooking (David Dale ile beraber kaleme aldı.)

Ödülleri

    • 2013 Senesi Yerel İşletme Ödülü  İç Batı’nın En İyi Restoranı
    • 2012 Yılı En İyi Lezzet Ödülü
    • 2010 ve 2011 Yılları RCNSW Mükemmellik Ödülü
    • 2010 Senesi İç Batı Kültürü En iyi Türk Restoranı Ödülü

Videoları

 

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu