Hastalıklar

Soğuk İntoleransı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Soğuk İntoleransı Nedir? Nedenleri Nelerdir?Nedir? Nedenleri Nelerdir? Bazı insanlar her zaman üşüyor gibi görünür. Hava ne kadar sıcak olursa olsun ayakları donar, elleri üşür. Hatta bazen tüm vücutları donuyor. Peki neden böyle oluyor hiç düşündünüz mü? Buna soğuk intoleransı adı veriliyor. Soğuk intoleransı, bazı has,stalıklara bağlı olarak normal olmayan seviyede üşüme durumudur.

Soğuk İntoleransı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Neden sürekli üşüdüğünü merak edenler için, bazı insanların neden sürekli üşüdüklerini ve ısınamadıklarını ve bu konuda neler yapabileceklerini anlatmak istedik. Soğuk intoleransının bu nedenlerinden bazıları daha yaygın ve daha az şiddetli iken, diğerleri daha endişe verici olabilir ve ciddi tıbbi müdahale gerektirebilir.

Soğuk İntoleransı Nedenleri Nelerdir?

Uyku Eksikliği

Yapılan araştırmalar, iyi bir gece uykusu almayanlarda vücut ısısının düştüğünü ortaya koymuştur. Bunun nedeni uykusuzluğun sinir sistemini ve beyindeki ısıyı düzenleyen mekanizmaları etkilemesidir. Beynin hipotalamus bölgesindeki aktivitenin azalması, vücudun metabolizması üzerinde zincirleme bir etki yaratarak yavaşlamasına neden olur.

B12 Vitamini Eksikliği

soguk intoleransi nedir 2

 

Demir ile birlikte B12 vitamini de kırmızı kan hücrelerinin üretiminde çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle eksikliği sürekli üşüme hissine yol açabilir. B12 takviyesi bu durumu azaltabilir.

Diyabet

Diyabetli bazı kişilerde diyabetik nefropati olarak bilinen ve soğuğa tahammülsüzlüğün yanı sıra mide bulantısı, iştahsızlık, nefes darlığı ya da yüzde, ayaklarda ve ellerde şişmeye neden olabilen böbrek hasarı görülür.

Fibromiyalji

Pek çok araştırmacı fibromiyaljinin, otonom sinir sisteminin düzensizliği anlamına gelen disautonomi adı verilen bir şeyi içerdiğine söylemektedir. Bu, kalp atış hızımız, sindirimimiz ve vücut ısımız gibi şeyleri normal parametreler içinde tutan homeostazımızı kontrol eden şeydir.

Hipotiroidizm

Tiroid sağlığı vücut ısısının düzenlenmesinde büyük rol oynar. Örnek vermek gerekirse, vücut çok fazla tiroid hormonu ürettiğinde vücut ısısı yükselir. Hipotiroidizmde ise tiroid hormonundaki eksiklik nedeniyle vücut ısısı düşme eğilimindedir.

Zayıf Kan Dolaşımı

Eğer soğuk hisseden sadece elleriniz ve ayaklarınızsa, o zaman dolaşım bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz. Bu endişelenecek bir durum değildir. Bununla birlikte, üşümeniz genellikle vücudunuzun bir tarafıyla sınırlıysa, ateroskleroz adı verilen bir tür kalp hastalığınız olabilir.

Anemi

Soğuk eller ve ayaklar demir eksikliği anemisinin bir sonucu olabilir. Anemisi olan kişilerin vücutlarında kan dolaşımı zayıftır. Çünkü dokularına oksijen sağlamak için yeterli kırmızı kan hücreleri yoktur. Uzmanlar vücut dokunuza yeterli oksijen gitmiyorsa, normal bir sıcak ve soğuk hissine sahip olmayacağınızı belirtiyor.

Raynaud Hastalığı

Vücut soğuk havaya maruz kaldığında, aşırı vücut ısısı kaybını en aza indirmek ve iç organların sıcaklığını korumak için tipik olarak cilde kan akışını sınırlar.nAncak Raynaud hastalığınız varsa, hava soğuk olduğunda ya da duygusal stres yaşadığınızda ellerdeki arterler çok fazla daralır. Sonuç olarak, parmaklarınız daha soğuk sıcaklıklara karşı alışılmadık derecede hassas olabilir. Ayrıca soğuk havaya maruz kaldıklarında renkleri mavi, beyaz ya da her ikisine birden dönüşebilir.

Soğuk İntoleransı Tedavisi

soguk intoleransi nedir 1

Soğuk intoleransı tedavisinin yapılabilmesi için ilk olarak nedenler belirlenmelidir. Eğer ki üşüme sebebiniz bu nedenlere bağlı ise, bu nedenlerin tedavi edilmesi üşüme probleminizi ortadan kaldıracaktır. Fakat başka bir durum var ise de o yönde bir tedavi uygulanır. Eğer ki normal olmayan ve açıklayamadığınız bir üşüme probleminiz var ise acilen doktora başvurun.

Soğuk İntoleransı İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu