Gezi Rehberi

Sivas’ta Gezip Görülmesi Gereken 12 Yer!

instagram takipçi hilesi

Sivas, İç Anadolu’nun doğusunda yer alan nadide illerimizden biridir. Tarihi İpekyolu güzergahlarının kesiştiği yerde konumlanan Sivas, kaplıcaları doğal güzellikleri, kültürel değerleri ve tarihi zenginlikleriyle görülmeye değer bir ilimizdir.

Çifte Minareli Medrese

sivas cifte minareli medrese

Çifte Minareli Medrese, Taç kapı üzerinde yazan kitabeye göre 1271 yılında İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Medrese, süslemeli taç kapısı ve tuğla-çini örgülü iki minaresi ile ziyaretçilerin dikkati çekmektedir.

Buruciye (Şifaiye) Medresesi

sivas buruciye medresesi

Buruciye Medresesi, hem Anadolu’nun hem de Sivas’ın en önemli yapılarındandır. Muzaffer Burucerdî tarafından İlmiye çalışmaları için yaptırılan medrese, devrin Selçuklu taş oymacılığının en güzel örneği olma özelliğini taşır.

Sivas Kongre Müzesi

tarihi sivas kongre muzesi

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve Heyet-i Temsiliye tarafından 2 Eylül-18 Aralık 1919 tarihleri arasında “Milli Mücadele Karargâhı” olarak kullanılan Sivas Kongre Müzesi, Cumhuriyet tarihimizde çok önemli ve değerli bir yer tutmaktadır.

Gök Medrese

sivas gok medrese

Gök Medrese, Türk mimarisinin ve süslemesinin bir arada olduğu önemli yapılardandır. Her ne kadar yıpransa da günümüze sağlam olarak ulaşmayı başarmıştır. Sanatsal değeri yüksek bir eserdir.

Ulu Camii

sivas ulu camii

Anadolu Selçuklu Devleti döneminde sultan II.Kılıçarslan’ın oğlu Kutbeddin Melikşah tarafından 1196 yılında yaptırılan camii, günümüzde de ibadete açıktır. Sivas’a gittiğinizde muhakkak görmeniz gereken önemli yerlerdendir.

Kangal Balıklı Kaplıca

sivas sifali kangal balikli kaplica

Kangal Balıklı Kaplıca, Sivas’a 96 kilometre Kangal’a ise13 kilometre uzaklığındadır . İçinde binlerce balığın olduğu havuza girenler, yanık , sivilce , yara , egzama , sedef gibi cilt hastalıklarına çare aramaktadırlar.

Gürün Gökpınar Gölü

sivas gurun gokpinar golu

Sivas’ta görülmeye değer yerlerden biri de Gürün’ün Yelken Köyü ve Karahisar Köyü sınırları içerisinde bulunan Gökpınar Gölü ve Gökpınar Vadisi’dir. Türkiye’nin hatırı sayılır doğal güzelliklerinden birisidir. Bu göl günümüze kadar, kirletilmeden korunabilmiş en nadide göllerden birisidir.

Gürün Şuğul Vadisi

sivas gurun sugul vadisi

Şuğul Vadisi Gürün’de görülmeye değer önemli doğal güzelliklerden biridir. Son dönemde yapılan çalışmalarla, kanyon girişinde bulunan yürüyüş yolunun kanyonun içine doğru uzatılması
sağlanmıştır.

Gemerek Sızır Şelalesi

sivas gemerek sizir selalesi

Sızır Sivas’ın bir beldesidir. Ormanı, şelalesi, doğal su kaynakları ve tarihi  mekanları ile tanınan belde, Sivas iline 130km, Kayseri iline 105 km, Gemerek ilçesine ise 22km. mesafede bulunur. Sivas’a yolunuz düşerse mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Zara Tödürge Gölü

zara todurge golu 1

Zara Tödürge Gölü, Sivas’ta doğal yolla oluşmuş bir göldür. Göl, Hafik ile Zara ilçeleri arasında yer alan bir bölgededir.  Birçok kuş balık avlamak için bu göle gelmektedir. Gölün oluşumuna dair bir efsane vardır.

Hafik Gölü

sivas hafik golu

Hafik gölü, İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Sivas’ın Hafik kasabasının kuzeyinde yer alan küçük bir göldür. Türkiye’de benzeri çok az görülen jips karstı göllerinden olması nedeniyle önem taşır.

Sivas Eğri Köprü

sivas egri kopru

Sivas Eğri Köprü, yazılı kaynaklardaki bilgilere göre Selçuklu dönemine aittir. On sekiz
gözlüdür ve gözleri teşkil eden kemerler sivri yapılmıştır. 179.60 metre uzunluğunda ve
4.55 metre eninde olan köprü yayalar tarafından kullanıma açıktır fakat araç trafiğine kapalıdır.

Paşabahçe Mesire Alanı

sivas pasabahce mezire alani

Eğer Sivastaysanız ve piknik yapmak istiyorsanız Paşabahçe Mesire Alanı tam size göre bir yer. Ayrıca burası, Türkiye’de atlı polis uygulamasının pilot bölge olarak uygulandığı yerdir .

 

Kaynak
onedio

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu