Yabancı Kadın Ünlüler

Şirin Ebu Akile Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Şirin Ebu Akile
Tam adı: 
Şirin Ebu Akile
Doğum tarihi: 3 Ocak 1971
Doğum yeri: Kudüs, Filistin
Ölüm tarihi: 11 Mayıs 2022
Ölüm yeri: Cenin, Filistin
Boyu: 1,6 m
Burcu: Oğlak
Ailesi: 
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Gazeteci
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana

youtube-chanel
Sosyal Medyada

Hakkında

Şirin Ebu Akile Kimdir? Şirin Ebu Akile, gazetecidir.

Şirin Ebu Akile, 3 Ocak 1971 günü Filistin’in Kudüs kentinde Hıristiyan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

Ortaokul eğitimini Beit Hanina’da bitirdikten sonra ilk olarak üniversite eğitimine Ürdün Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Mimarlık eğitimine başladı. Daha sonra Yermuk Üniversitesi Gazetecilik Bölümü‘nde geçti. Eğitim hayatını bitirdikten sonra Filistin’e döndü.

Kariyerine Radyo Monte Carlo ve Filistin’in Sesi isimli gazetelerde başladı. Daha sonra UNRWA, MIFTAH ve Amman Satelilite kanallarında görev yaptı. 1997 senesinde bu yana Katar merkezli haber kanalı olan El Cezire kanalında muhabir olarak görev yapıyordu.

Yaşantısını Doğu Kudüs’te sürdüren ünlü gazeteci, Filistin’de yaşanan tüm İsrail zulümlerinde de sahadaydı ve olayları dünyaya servis etti. Genel olarak yaptığı haberler arasında İsrail askerleri tarafından öldürülen Filistinliler yer alıyordu.

Akile, 11 Mayıs 2022 günü Filistin’in Cenin kentinde baskınları haberleştirirken İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) askerleri tarafından silahla vurularak öldürüldü. Öldürülmeden önce İsrail askerinin “terör zanlılarını” yakalamayı planladığı bir baskına hazırlık yaptığını söylemişti.

Akile ile birlikte Al-Quds gazetesi muhabiri gazeteci Ali Samadi’de sırtından yaralandı. Fakat ağır bir yarası yoktu. Ebu Akile onun kadar şanslı değildi. Olay sonrasında hemen İbn Sina Hastanesi’ne kaldırıldı. Fakat yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

İsrail haber kanallarına göre Ebu Akile’nin öldürüldüğü olayda ilk ateşin Filistinlilerden geldiği söylendi. Ancak El Cezire Ramallah Şefi Al-Omari ilk ateşin İsrail askerinden geldiğini söyledi. Ebu Akile’nin kafasında koruyucu kask, üzerinde ise “Basın” yazılı bir çelik yelek olmasına rağmen açıkta kalan kulağının hemen altından vurulduğunu da ekledi.

Videoları

 

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu