Alternatif Tıp

Sinüzite İyi Gelen Alternatif Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

“Öldürmez fakat süründürür” ağrıların başında gelir sinüzit… Bedenin enfeksiyona karşı gösterdiği reaksiyon sonucu sinüs duvarlarına yer alan dokuların şişmesi ile sinüslerle burun boşluğu arasında meydana gelen geçişin tahribata uğraması sonucunda ortaya çıkan hastalık için bazen ne tedavi uygulasanız kar etmez.

sinus 7

Her sekiz yetişkinin birinde yılda en az bir kez görülen ve genel olarak sinüslerin bakteriler ya da virüsler tarafından enfeksiyonu sonucunda ortaya çıkmaktadır. Sinüzite ne iyi gelir sorusu ise birçokların kafasında soru işareti uyandırmaya devam etmektedir.

Sinüzite ne iyi gelir?

Sinüzit ağrısı çekmekte olan insanlar kimi zaman ilaç üzerine ilaç kullanır fakat bazı durumlarda yanları başındaki alternatif tedavi yöntemlerini uygulamak akıllarına gelmez.

İlaç kullanmadan sinüzit tedavi seçenekleri arasında burun boşluğunu tuzlu su ile yıkamak, nemli hava solumak sayılabilir. Diğer yandan da bol miktarda bağışıklık arttırıcı ve c vitaminine sahip besinler tüketilmelidir.

“Sinüzite ne iyi gelir?” sorusuna kapsamlı alternatif çözüm listesi maksatbilgi.com’da…

1-) Sinüzit Izdırabı çÇkenlerin İlk Baş Vurduğu Yol: Buhar Banyosu

sinus 3

Sinüzit problemi yaşayanların akıllarına gelen ilk seçenek buhar olmakta. Buhar solumak sinüs dokusunu yatıştırarak temizlenmesine yardımcı olur. Duş aldıktan sonra bir süre banyoda oturmanız bile işe yarayacaktır.

Alternatif olarak da derin bir tencerede su kaynattıktan sonra içine atacağınız bir tutam okaliptüs yağı ve papatya da atabilirsiniz. Başınızı tencereye eğip ense ve başınızı kapatacak şekilde de bir havlu koyup 20 dakika süre ile beklerseniz faydasını göreceksiniz.

2-) Tuzlu Su İle Burun Banyosu

sinus 8

Sinüs geçitlerinde yer alan tıkalı mukozaları ve mikropları açmak adına tuzlu su çözeltisi de oldukça iyi bir seçenektir. Gün içinde 4-5 kez burnunuzu tuzlu su ile temizlemenizde fayda var.

3-) Yüksek Bir Yastık Tercih Edebilirsiniz

sinus 9

Düz biçimde yatmak, burundaki sinüs basıncını ve mukus birikimini artırabilir bu durum da uyku döngüsünü sekteye uğratır. Yatış pozisyonunun yüksek şekilde olması önemlidir. Bu nedenle de yattığınız yastığa bir yastık daha ekleyerek yüksekte yatabilirsiniz.

4-) Yoga Egzersizleri Sinüzitiniz İçin Çözüm Olabilir

sinus 1

Yoga egzersizleri de sinüs basıncını azaltabilecek alternatiflerden birisidir. Fiziksel aktivite kan dolaşımını artırabildiği gibi nefes almayı da kolaylaştırır ve geçici olarak yaşanan tıkanıklığı giderir.

5-) Sinüs Ağrısını Nemle Tedavi Edin

sinus 4

Burnunuzda yer alan kalın ve kuru sinüs geçitleri ve sümükleri sinüs drenajını tıkamış olan ve virüsleri hapseden kabuklar oluşturabilmektedir. Nemin artması bedeninize daha fazla miktarlarda sıvı alınması sümüğün incelmesine ve yeniden hareket etmesine olanak sağlayablir.

6-) Kekik Yağını Deneyebilirsiniz

sinus 5

Her derde deva olabilen kekik oldukça güçlü bir antioksidan, antifungal ve antibakteriyel özelliklere sahip kekiği yağ olarak da kullanabilirsiniz. Günde iki kez dilinizin altına 1-2 damla kekik yağı damlattığınız zaman işe yaradığını hissedeceksiniz.

7-) Yemeklere Acı Katabilirsiniz

sinus 2

Eğer ki mide rahatsızlığınız yok ise yemeklerde bol acı tüketebilirsiniz. acı tüketmek sinüs ağrısını hafifletiyor ve tıkanmış olan sinüslerin açılmasına yardımcı oluyor.

Kaynak
listelist.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu