Sağlıklı Yaşam

Sinameki Otunun Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Sinameki otu, kimi zaman bir küçük bitki, kimi zaman da görkemli bir ağaç olarak şifa dağıtan otların başında gelmektedir. Yeşilin her tonu aslında insanlığa verilmiş bir armağan gibidir. Oksijen ve sağlığa faydalı pek çok kaynak, esasında doğanın koynunda gizlidir.

sinameki otu faydaları

Bu değerli bitki, geçmişten günümüze dek alternatif tıbbın en gözde otlarından biri olmuştur. Orjini; Sudan, Hindistan ve Somali topraklarında çıkmakta, ülkemizde ise Güney Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişmektedir. Rengi ise bazen yeşil, bazen de sarıdır.

İşte biz de bu yazımızda sizlere tabiatın armağanı olan bu bitkiden ve faydalarından detaylı bir şekilde bahsediyor olacağız. İlgili videolara ise yazımızın sonunda ulaşabilirsiniz.

Sinameki Otunun Faydaları Nelerdir?

Mart ve Ekim ayları arasında toplanıp kurutularak kullanılabilen bu bitkinin, insan sağlığına sayısız faydaları bulunmaktadır. Bunlardan bazılarını ise şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Çeşitli nedenlere bağlı olarak bağırsaklarda oluşan parazitlerle, kıl kurdu gibi problemlerle ve zararlı bakterilerle etkin bir biçimde mücadele ederek mide-bağırsak sağlığınızı korur.
 • Antioksidan ve diüretik özellik göstermektedir. Bu da demek oluyor ki; kronik kabızlık, vücutta biriken toksinler ve oluşan ödemlere karşı önemli oranda rahatlatıcı etkilere sahip bir bitkidir. Öyle ki; kabızlığın bitkisel tedavisinde sinameki çayı önerilmektedir.

kabizlik

 • İltihap söktürücü özellik gösterir. Vücudunuzdaki enfeksiyonu tedavi etmekle kalmayıp, bununla ilgili olası sorunlara karşı da adeta bir koruyucu kalkan gibidir.
 • Doğal bir ağrı kesici olarak kullanılabilir. Migren ya da gerilim tipi baş ağrılarında, mide ile ilgili problemlere bağlı oluşan ağrılarda ve kas-eklem-kemik ağrılarında etkili olduğu görülmüştür.
 • İlerleyen yaş, çevresel etmenler ve genetik faktörler gibi nedenlere bağlı olarak, cildimiz zamanla yıpranır. Ancak, sinameki otu sayesinde, eski canlılığına, parlaklığına ve sıkılığına geri dönmesi ise mümkündür. Ayrıca, akne ve siyah nokta tedavisinde de kaynamış otun suyunu, bir pamuk yardımıyla cildinize sürebilir ve değişimi izleyebilirsiniz.
 • Saçlarda oluşan koparak dökülmelere, yıpranmalara ve pek çok probleme karşı muhteşem bir doğal formüldür. Ayrıca hızlı saç uzatmada da kullanılmaktadır. Bir miktar sinameki otunun, yaklaşık 3 tatlı kaşığı badem yağı ile karıştırılarak saça sürülüp, birkaç saat beklenmesi halinde etkilerini gözlemleyebilirsiniz.
 • Daha önce bahsettiğimiz gibi sinameki otu hem antioksidan özelliği sayesinde ideal bir ödem söktürücü hem de bağırsakları aktif bir şekilde çalıştırıcı etkisiyle bilinir. Bütün bunlar da sağlıklı kilo verme sürecine ciddi oranda etki etmektedir. Böylece, günde 1 fincan sinameki tüketip; kasların erimesi değil, yağların yakılması mümkün olabilir. Elbette beslenme ve egzersiz programınıza da dikkat ettiğiniz sürece..!
 • Halk arasında basur olarak bilinen ve yaşam kalitemizi bir hayli düşüren hemoroid problemiyle savaşır. Aynı zamanda anüs çatlaklarında da etkili olduğu söylenmektedir.
 • Öte yandan idrar söktürücü özelliğiyle de, vücudun boşaltım sisteminin fonksiyonel bir şekilde çalışmasına destek olmaktadır.
 • Gündelik koşuşturmalara, iş ve özel yaşama bağlı olarak gelişen stresi ve vücuttaki gerginliği azaltmasıyla, doğal bir sakinleştirici olarak da kullanılabilmektedir.

sinamekiii

Sinameki Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Elbette doğanın mucizevi bitkilerinin bile yanlış veya doz aşımı yapılarak kullanılması sonucunda, vücuda bir takım zararlı etkilerinin olabileceğini biliyoruz.

 • İshal olan kişilerin bu otu kullanmaması gerekmektedir. Çünkü sinameki otu, zaten içeriğindeki bileşenler nedeniyle, bağırsakların çalışmasına ve dışkılamanın kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. İshal durumunda bu bitki kullanıldığında,vücuttaki su kaybı artacak ve dehidratasyon belirtileri ortaya çıkacaktır.
 • Öte yandan bu faydalı otu, doz aşımıyla kullanmanız halinde; mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma ile tüm bunlara bağlı olarak halsizlik şikayetleri gelişebilmektedir. Bu nedenle; sinameki otunun, düzenli şekilde 15 günlük kullanımının ardından, 1 hafta boyunca ara verilmesi gerektiği önemle vurgulanmaktadır.
 • Sinameki otunun bir diğer yan etkisi ise kan sulandırıcı olmasıdır. Dolayısıyla; aspirin ve benzeri türden kan sulandırmaya yarayan ilaçlarla birlikte asla tüketilmemesi gerekmektedir.
 • Potasyum eksikliği yaşayan kişilerin, çocukluk çağındakilerin, hamilelik ve emzirme dönemindeki kadınların da sinameki otunu kullanmalarının, yapılan araştırmalar neticesinde uygun olmadığı görülmüştür.

Sinameki Otu Nerede Bulunur, Fiyatları Ne Kadardır?

Bu kıymetli bitkiye ulaşmak oldukça kolaydır. Hemen hemen tüm aktarlarda veya bitkisel ürünler satan marketlerde bulmanız mümkündür. Genellikle 500’er gramlık paketler halinde satışa sunulmaktadır. Fiyatlar ise değişkenlik göstermekle birlikte, bir paketin ücreti ortalama 120 ile 150 TL aralığında olarak belirlenmiştir.

Sinameki Otunun Faydaları İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu