Yaşam

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Sigara ve İnsan Sağlığı

instagram takipçi hilesi

Günümüzde en çok tüketilen ve bağımlılık yaratan maddeler arasında bulunan sigara, insan sağlığına zarar veren en büyük faktörlerden bir tanesidir. Başlangıçta az tüketilen sigara devamlı kullanımı dolayısıyla insanda bir süre sonra ciddi bir bağımlılık yaratır. Böylece biz insanlar için son derece önemli olan vücudumuzu kötü bir şekilde etkiler ve gün geçtikçe sistemimizi içten içe çökertir. Çoğu insanın “Sigarayı bırakmak istiyorum ama başaramıyorum.” dediğini duymuşuzdur. Hatta bunu diyen kişi kendiniz de olabilirsiniz. Şimdi sizi sigarayı bırakmak için motive edecek, sigarayı bıraktıktan sonra vücutta ne gibi değişikler meydana geldiğini inceleyelim.

0x0 6

30 DAKİKA SONRA:

Sigara ne kadar erken bırakılırsa vücudumuz için o kadar yararlı olacaktır. Sigarayı bıraktıktan 30 dk sonra gibi kısa bir sürede bile, kan basıncınız normal seyrine döner. Nabzınızın atış seviyesi dengeye ulaşır. Dolaşım ve boşaltım sisteminiz daha iyi bir şekilde çalışmaya başlar. Kan pıhtı oluşturmaz.

9 SAAT SONRA:

Kanımızda bulunan oksijenin seviyesi normale döner. Bu nedenle insanın kalp krizi ve atak geçirme riski %50 azalır. Daha verimli nefes alış verişi sağladığından ciğerlerde bulunan toksinler azar azar atılmaya başlar.

15 – 24 SAAT SONRA:

Yaklaşık bir gün boyunca sigara içmeyen bir insanın vücudundan karbonmonoksit gazı tamamen atılır.

48 SAAT SONRA:

Sigara kullanımından kaynaklı olarak kanda biriken nikotin seviyesi, sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra büyük ölçüde azalır. Yine çok miktarda sigara kullanmaktan kaynaklı olan tat ve koku alma kaybı, bu süre zarfında normale döner. İnsan herhangi bir tadı veya kokuyu daha iyi hissedebilir.

Sigaranın Çeşitlerine Göre Zararları

72 SAAT SONRA:

Nefes alış verişler çok daha kolaylaşır. Nefes borusu ve yutak bölgesi temizlenmeye başlar. Bireyin sahip olduğu enerji miktarı artar.

3 – 12 HAFTA SONRA:

Dolaşım sisteminde ciddi oranda iyileşme meydana gelir. Solunum yollarında herhangi bir iltihaplanma varsa bu sorun ortadan kalkar. Kişinin günlük hayatta yaparken yorulduğu hareketler, sigarayı bıraktıktan sonra daha kolay gelmeye başlar. Tıkanmalar, öksürük krizleri eskiye oranla azalır ve zamanla gitgide kaybolur.

sigaranın zararları 7

3 – 9 AY SONRA:

Sigara kullanımından kaynaklanan hırıltılı ses çıkarma, kısa süreli nefes alma sorunu 3 – 9 ay aralığında iyileşecektir. Vücudumuzun en hayati organlarından olan akciğerler, % 20’ye varan oranlarda daha iyi çalışarak solunum sistemimizi olumlu bir şekilde etkileyecektir.

1 YIL SONRA:

Koroner kalp rahatsızlığı riski azalır.  Bunun yanı sıra çok sigara kullanımına bağlı oluşan ve çok sık rastlanan rahim, mesane ve yemek borusu kanseri gibi hastalıklara yakalanma oranı %50 oranında azalır.

Görüldüğü üzere; sigarayı ne kadar erken bırakırsanız, yaşam kaliteniz ve vücut sağlığınızda olumlu yönde gelişmeler meydana geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Siz de başarabilirsiniz!

Sigarayı Bıraktıktan Sonra (Video)

 

Kaynak
Daimakadın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu