İlişki KonularıYaşam

Şiddet Eğilimli Erkek Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar! Mutlaka Bu Yazıyı Okumalısınız!

instagram takipçi hilesi

Emine Bulut, Şule Çet, Özgecan Arslan, Münevver Karabulut, Güleda Cankel… ve daha nice katledilmiş kadın… Her birinin tek hatası vardı: Oda sevmek. Bazı erkekler  şiddete eğilimli olduğunu ilk andan itibaren belli ederlerken; bazıları ufak tefek davranışlar ile kendini gösterirler. Kadınlara düşen görev; şiddete eğilimli olduğundan en ufak şüphe dahi olsa duyduğu erkeği acımadan terk etmek ve bir daha arkasına bakmamaktır. Peki şiddet eğilimli erkek nasıl anlaşılır? 

1. İlişkinin ilk Gününden İtibaren Terk Edilme Korkusu Yaşarlar

şiddet eğilimli erkek

İnsan birine aşık olduğunda terk edilmekten korkabilir. Bu oldukça doğal bir durumdur. Fakat, bu korku ile karşıdaki insan psikolojik baskı yapan erkekler vardır. Örneğin; henüz sevgili olmanızın ilk ayında sizden onu terk etmeyeceğinize dair garanti vermenizi ister.

Sonsuz ilişki kurmak için sizden söz vermenizi ister. Hatta bazen de sizsiz asla yaşayamayacağını, eğer onu bırakıp giderseniz kendine bir şey yapacağını anlatır.

Kızlar, ilk olarak kısa sürede böyle gereksiz bir şekilde bağlanan ve sizi kendi ile tehdit ederek, psikolojik baskı yapan erkeklerden uzak durmanız gerekir. Bu tarz insanların sevgisi asla sağlıklı değildir.

2.Sinirlendiğinde Kontrolünü Kaybeder

şiddet eğilimli erkek

Şiddet eğilimli erkek nasıl anlaşılır? sorusunun en bariz yanıtı belki de bu maddedir. İlişki içindeki bir erkeğin, karşısındaki kadın ne yaparsa yapsın, ne derse desin kontrolünü kaybetmemesi gerekir.

Hele ki sinir anında küfür eden, elindeki bir şeyi kaldırıp atan, duvarları yumruklayan ya da kendine vuran erkekler kesinlikle şiddet eğilimlidir.

Bunun yanı sıra; eğer ki bu erkek size bir şey yapmasa bile kendine zarar vermesi, ya da sizi kendi ile tehdit etmesi de başlı başına bir problemdir.

Bu tarz bir erkek ile sevgili olmanız ya da evlenmeniz sizin psikolojinizin darmadağın olmasına sebep olacaktır.

3. Sizi Kısıtlar

kadına şiddet

Bir insan ile sevgili olmanız ya da evlenmeniz o kişinin sizi satın alması sizin boynunuza bir ip geçirmesi değildir. Ya da hiçbir erkek bir kadının sahibi değildir.

Kimsenin kimseyi kısıtlamak gibi bir hakkı yoktur. Eğer bir erkek size “Buraya gidemezsin, bunu giyinemezsin, sen benim namusumsun.” gibi laflar ediyorsa bu kişinin prangalarından derhal kurtulmanız gerekir.

Özellikle gençlik heyecanı ile “Seven kıskanır, seven sahiplenir” gibi düşünceler içinde olabilirsiniz ya da en yakın arkadaşınıza bu durumu anlattığınızda arkadaşınızın kıskandığını böyle bir sevgili istediğini duyabilirsiniz. Ama kaptırmayın kendinizi.

Sevmek bu değildir. Bir erkek sizi seviyorsa sizi kısıtlamaz, sizin bir birey olduğunuzu asla unutmaz. Saçınızın teline zarar vermez.

4. Şiddet Eğilimli Erkek Nasıl Anlaşılır? Olaylar Karşısında Tutumu Yanlıştır

kadına şiddet

Şiddet eğilimli erkek nasıl anlaşılır sorusuna verilecek cevaplardan bir tanesi de tutumuna dikkat ederektir. Örneğin; son zamanlarda toplumumuzda sıkça görülen kadın cinayetlerine karşı hayatınızdaki insanın tutumunun nasıl olduğuna bakabilirsiniz.

Bir cinayet karşısında katile mi hak veriyor yoksa kurbana mı? Örneğin; şiddet eğilimli bir erkek kadın cinayetlerine karşı “kim bilir kadın ne yaptı da adam onu öldürdü?” der. Bu durum aslında erkeğin bilinçaltında kadına karşı şiddete karşı olmadığını ve kadın bir yanlışlık yaparsa adamın onu öldürmekten çekinmediğini gösterir.

5. Şiddet Eğilimli Erkek Nasıl Anlaşılır? Hatalı Olduğunu Kabul Etmezler

kadına şiddet

Bu tarz erkekler her ne olursa olsun kendilerini suçsuz görürler. Olaylar karşısında başkalarını suçlarlar. Gerçekler ile yüzleşmekten kaçınırlar.

Eğer ona hatalarını söylerseniz sinirlenirler. Hatta bazen de sizin özgüveninize oynayarak suçu size çevirmeyi sağlarlar.

NOT: Fark ettiniz mi yazı boyunca şiddet eğilimi gösteren kişiye “erkek” diye hitap ettik? “Adam” sözcüğü her erkeğin  bir hitap şekli değildir. Erkek olmak sadece bir cinsiyet meselesi iken; adam olmak tamamen karakter ile alakalıdır.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu