Alışveriş Rehberi

Siber Pazartesi (Cyber Monday) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Siber Pazartesi, Black Friday’dan sonraki ilk pazartesi gününe verilen isimdir. ilk olarak 28 Kasım 2005 tarihinde ortaya çıkmıştır. 2019 yılında ise bu gün 2 Aralık Pazartesi gününe denk gelmektedir. Dünya’da alışveriş avantajlarının kasım ayı ve sonlarına denk gelmesi tesadüf değildir. Pek çok ülkede Aralık ayı tatil ayı olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden Black Friday ve Siber Pazartesi gibi günler şükran gününden sonra ve Noel’den yani Yılbaşı’ndan öncedir.

siber pazartesi 1

Siber Pazartesi Nasıl Ortaya Çıktı?

Siber Pazartesi, ilk olarak 28 Kasım 2005 tarihinde ortaya çıkmıştır. Bu etkinliği başlatan ve adını koyan şirket Shop.org internet sitesidir. O dönemlerde yur dışı ülkelerde bile her evde hızlı, kaliteli ve internetten alışveriş yapacak kadar güzel internet bağlantısı yoktu. İnternetin o dönemde yavaş yavaş gelişmesi ile birlikte online olarak yapılan alışverişlerde artış gösterdi. Özellikle her pazartesi internet alışverişlerinde  artış gözlemleniyordu.

Zincir mağazalar sadece internet ortamında geçerli olan özel indirimler yapmaya başladı. Bu indirimlerin genel amacı Cyber Monday ile Black Friday’ın bir yarış içinde olabilmesiydi. Şimdi bazılarınızın aklında bir soru belirmiş olabilir. “Madem ki Kara Cuma ile yarışacak adı neden Siber Cumartesi olmadı?” Bu en net cevabı yapılan araştırmalar sonucu internetten yapılan alışverişlerin diğer günlere göre Pazartesi günleri daha yüksek olduğudur.

Unutmadıysanız yukarıda eskiden yurt dışında bile o zamanlar herkesin evinde hızlı internet olmadığını belirtmiştik. İşte insanların alışverişlerini online ortamda Pazartesi günleri yapmalarının amacı da bu.  

siber pazartesi 2

Siber Pazartesi ve Kara Cuma Arasındaki Fark

Bu iki etkiliğin arasındaki en büyük ve en temel fark Kara Cuma’nın perakende üzerine, Siber Pazartesi’nin ise daha çok internet ortamında satış mantığının ön plana çıkmasıdır. Yani Siber Pazartesi etkinliğinin başladığı ilk dönemlerde insanların Cuma günleri dükkanlara, Pazartesi günleri ise online mağazalara gidiyordu.

Günümüzde ise Black Friday’de Cyber Monday ‘de olduğu gibi genellikle internet ortamında yapılıyor. Her ne kadar zincir mağazalar önünde kuyruklar oluşsa da internet ortamı da azımsanmayacak kadar kalabalık. Eğer rakamlar ile konuşmak gerekir ise 2019 yılı Black Friday gününde Amerika’da 7.6 Milyar Dolar değerinde alışveriş yapıldı.  Bunun rakımın çoğunluğunu online e-ticaret siteleri oluşturuyor.

Hangi Gün Daha İyi İndirimler Oluyor?

Black Friday, indirim yüzdeleri  masaya yatırıldığında Siber Pazartesi’yi geride bırakıyor. Çünkü çoğu zincir mağazalar müşterilerini kaybetmemek uğruna zarar etmeyi bile göze alıyor. Diğer yandan insanların alışverişlerini Kara Cuma‘da yapması sebebi ile Siber Pazartesi daha sakin geçmektedir.

siber pazartesi 3

Siber Pazartesi İle ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=CK-oPI8wPgs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu