Film & Dizi Önerisi

Sherlock Dizi Konusu ve Oyuncuları

Ünlü İngiliz Dedektif Sherlock Holmes'ın En İyi Şekilde Uyarlanmış Dizisi "Sherlock"

instagram takipçi hilesi

sherlock dizi konusu oyunculari kim

 • Dizi Orjinal Adı: Sherlock “Sherlok dizi
 • Ülke: Birleşik Krallık
 • Kanal: BBC One, CNBC-e, e2, TLC Türkiye
 • Yayın tarihi: 25 Temmuz 2010 (ilk bölüm tarihi) , 23 Aralık 2019 (son bölüm yayın tarihi)
 • Bölüm sayısı: 13
 • Sezon sayısı: 4
 • Ortalama bölüm süresi: 1 saat 28 dakika.
 • IMDb:  9,1
 • Google: %97 kişi beğenmiş.
 • Türü: Suç, Macera, Gizem (Dedektif türü)
 • Yazarları: Arthur Conan Doyle, Mark Gatiss, Stephen Thompson, Steven Moffat
 • Yönetmeni: Micheal Hurst, Rick Jacobson, Jesse Warn
 • Oyunları: Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Rupert Graves, Louise Brealey, Mark Gatiss, Andrew Scott, Amanda Abbington, Jonathan Aris

Sherlock dizi konusu

Eğer sıkı bir Sherlock Holmes hayranıysanız ve bu diziyi izlemediyseniz çok şey kaçırdığınızı söylemek isterim. Sherlock’un sadece filmlerini izleyen biriyseniz, mutlaka bu diziyle filmin ne kadar basit kaldığını düşüneceksiniz. Filmlerini, çizgi romanlarını izleyen biri olarak, dizinin şimdiye kadar “hakkında yapılan” izlediğim bütün yapımların çok üstünde bir yapım.

Arthur Ignatius Conan Doyle‘nın yazdığı “Dedektif Sherlock Holmes” uyarlaması olarak eski zamanda yazılan eb anlatılan bir hikaye. Bu yüzden dizi modern dünyamıza uyarlanmasının büyük bir kumar olmasına karşın, dizinin kurgusu ve adına layık bir senaryo ile günümüzde yaşatılan Sherlock’u bu diziyle çok seveceksiniz.

Yönetmen koltuğunu Micheal Hurst ile Rick Jacobson ve Jesse Warn paylaşıyorlar. Holmes’ın hikayesi bu sefer modern yani günümüzde geçiyor. Birçok uyarlama yapım gördüm ama emin olun bu kadar etkili bir uyarlama yapım görmedim. Kurgusuna özellikle bayıldım. Bunu okurken eminim lafı fazla uzatma “sadede gel artık!” diyorsunuzdur belki. Fakat yapımın bunu hak ettiğini ve ne kadar çok konuşsak da izlemeyenlerin beni anlamayacağına eminim.

Bundan sonra Spoiler Vardır. 

sherlock dizi konusu oyunculari

Dededektif Holmes, günümüzün Lodra’sında, Baker Sokağında yaşıyor.  Yaşanan olayları, kendine has usulüyle çözmeye çalışıyor. Holmes’un yakın arkadaşı Doktor Watson’da eşlik ediyor. Mailler, bloggerlık yapma, atılan kısa mesajlar modern dünyadaki Sherlock karakterini öne sürüyor olsa da eski yöntemlerini, yani kendine has olan yöntemlerini kullanmaya devam ediyor.

Her bölümde farklı bir olay söz konusu. Devamlılığının çözmüş olduğu olaylarla alakalı olmuyor. Ancak bazı temel ana konusu ile dizinin 4 sezon boyunca meşgul eden ana konusuna bağlı. Bir de tabi abisi Mycroft Holmes ile olan ilişkileri de oldukça ilginçtir.

sherlock dizisi konusu

En yakın arkadaşı Dr. Watson ile tesadüfen tanışıyor. Daha sonrasında da ev arkadaşı olarak yaşamaya başlarlar. Bu tanışıklık sonrasında, şehirde yaşanan bir takım cinayetler, polisin Sherlock’u bulmasına neden olur. Polisin, kendisine yapılan teklifini geri çevirmez.  Sherlock, kendine has ilginç özelliklere sahip olan müthiş bir dedektiftir.

Olay yerindeki bağlantıları ve ipuçlarını kıvrak zekasıyla daha hızlı takip eder ve arasındaki bağı kurmakta pek de zorlanmaz. Herkesin gözünden kaçırdığı detaylara odaklanır ve küçük detaylardan, doğru sonuçlar elde eder. Suçluyu bu doğrultuda bulur.

Bu aşamada ev arkadaşı Dr. Watson ile ilişkileri daha iyiye gider ve olayları çözmede Watson, Holmes’a yardım eder.

Sherlock Dizi Oyuncuları

Sherlock Holmes’ı Benedict Cumberbatch canlandırıyor. Dr. Watson’u da Martin Freeman canlandırıyor. Abisi Mycroft Holmes’ı Mark Gatiss canlandırıyor. Kötü karakter  Jim Moriarty’i de Andrew Scott canlandırıyor. 

Aşağıda sürekli takip ettiğim Barış Özcan ve Ezgi’nin Kanalı adlı youtube kanallarında Sherlock hakkında değerlendirmeleri izleyebilirsiniz.

Sherlock Dizisi Hakkında Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu