Shailene Woodley Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Shailene Woodley
Tam adı: Shailene Diann Woodley / Shailene Woodley
Doğum tarihi: 15 Kasım 1991
Doğum yeri: San Bernardino County, California, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1.73 cm
Kilosu: 
Burcu: Akrep
Ailesi: Lonnie Woodley , Lori Woodley
Sevgilisi: …
Mesleği: Aktris
Aktif Yılları: 1999’dan günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Shailene Woodley Kimdir? Shailene Woodley, Amerikalı bir aktris ve aktivisttir. The Descendants‘ta uyuşturucu bağımlılığından muzdarip bir genç olan Alexandra “Alex” King rolü ile popüler oldu.

The Descendants‘daki övgüye değer performansının ardından zorlu rolleri zahmetsizce canlandırma yeteneğini sergileyen birkaç başka performansla da kendini gösterdi. Ve Shailene böylece kariyerinin başlarında film endüstrisinde önemli bir yer edinmeye devam etti.

Kariyerine reklam filmlerinde ve dizilerde oynayarak başlayan Woodley, daha sonra Hollywood filmlerinde önemli roller oynamıştır. Oyunculuk becerileri sayesinde Shailene, MTV Film ÖdülleriHalkın Seçimi Ödülleri ve Gençlerin Seçimi Ödülleri dahil olmak üzere birçok ödül kazandıAyrıca BAFTA ÖdülleriAltın Küre Ödülleri ve Primetime Emmy Ödülleri gibi diğer prestijli ödüllere de aday gösterildi.

Shailene, başarılı bir oyuncu olmasının yanı sıra aynı zamanda bir çevreci ve aktivisttir. 2010 yılında annesi ile birlikte kar amacı gütmeyen All It Takes kuruluşunu kurdu. 2016 yılında, All it Takes organizasyonunun kurucu ortağı olduğu için Shailene, 20. Yıldönümü Küresel Yeşil Çevre Ödülleri’nde Eğlence Endüstrisi Çevresel Liderlik Ödülü‘ne layık görüldü.

Shailene Diann Woodley, 15 Kasım 1991 tarihinde San Bernardino, California, ABD’de Lori Victor ve Lonnie Woodley‘nin çocukları olarak dünyaya geldi. Shailene’in annesi Lori bir ortaokul danışmanı, babası Lonnie ise bir okul müdürüdür.

Shailene küçük erkek kardeşi Tanner ile California, Simi Valley‘de büyüdü. Woodley normal okula giderken, aynı zamanda dört yaşından itibaren reklamların ve modelliğin bir parçasıydı. Beş yaşındayken Shailene, Anthony Meindl‘den oyunculuk dersleri almaya başladı. İlköğretimi tamamladıktan sonra da Simi Valley Lisesi‘ne girdi.

Woodley, yanlış şirkete girip alkol tüketmeye başladığı için lisede zor zamanlar geçirdi. Daha sonra ailesinin yardımı ile alkol tüketimini kontrol etmeyi başardı. 15 yaşında Shailene omurgasının yana doğru eğriliği olan Skolyoz‘dan muzdarip olmaya başladı ve bunun için göğsünden kalçasına plastik bir destek takmak zorunda kaldı. Neyse ki, teşhis erken tespit edildi ve herhangi bir yan etkisi olmadı.

 Shailene Woodley Kariyeri

Shailene Woodley, sekiz yaşındayken, ‘Change Dad‘ adlı programla televizyona ilk  çıkışını yaptı. Birkaç yıl sonra ise ‘The District ve ‘Crossing Jordan gibi televizyon programlarında küçük rollerde yer aldı.

Performansı not edildi ve 2004 yılında ‘A Place Called Home adlı bir televizyon filminde başrol oynadı. Shailene Woodley’in bir çocuk sanatçı olarak popülaritesi, ‘The OC‘de Kaitlin Cooper‘ı oynaması ile arttı. Daha sonra, kendisine ‘Felicity: An American Girl Adventure‘da başrol teklif edildi.

2004 yılından 2008 yılına kadar çeşitli şovlarda konuk oyuncu olarak yer aldı. ‘Herkes Raymond’u Seviyor‘, ‘Benim Adım Earl‘, ‘CSI: NY ve ‘Close to Home‘daki rolleri, bir aktris olarak becerilerini geliştirmesine yardımcı oldu ve daha fazla görünürlük sağladı.

2008 yılında Shailene Woodley, ‘The Secret Life of the American Teenager‘ın kahramanı Amy Juergens‘in rolünü oynaması için imzalandı. Dizinin Woodley’in kariyeri üzerinde olumlu bir etkisi oldu. Shailene dizide hamile bir genci canlandırdı. Karakterin karşılaştığı çetin sınavlar, kendisi tarafından zekice uygulandı.

The Descendants‘, onun kariyerinde bir dönüm noktasıydı. 2011 yılında ise George Clooney‘nin canlandırdığı Matt King‘in şımarık kızını canlandırdı. Filmin setlerinde deneyim kazandı ve karakteri canlandırması ile de alkışlandı. ‘The Descendants‘ta göründükten sonra birçok derginin ön sayfalarında da yer aldı. People dergisi onu 2012 yılında ‘Her Yaşta En Güzeller‘ listesine aldı ve Nylon dergisi ona ‘Hollywood’un Geleceği‘ adını verdi.

2013 yılında Shailene Woodley, ‘The Spectacular Now‘ filminde Miles Teller‘ın canlandırdığı lise son sınıf öğrencisi ile ilişkisi olan inek Aimee Finecky rolünü oynadı. Los Angeles Times ve The Guardian‘a göre Woodley’in filmdeki performansı güçlü ve olgundu.

Bu arada 2012 yılında ‘White Bird in a Blizzard‘ filmine imza attı. Film karışık eleştiriler alsa da onun filmdeki performansı takdir edildi. Eleştirmenler, Shailene’in filmdeki oyunculuğunun doğal olduğunu düşündüler. 2012 yılında ‘The Amazing Spiderman 2‘ filminde Mary Jane Watson rolünü de hayat vermiştir. Ancak yapım ekibi, karakterinin dahil edilmesinin ana olay örgüsünde dikkat dağınıklığına neden olacağını düşündüğü için Woodley’in karakteri filmden çıkarılmıştır.

2014 yılında Orlando Weekly, Shailene Woodley’nin ‘The Divergent‘teki Beatrice Prior rolündeki performansının filmi gişe rekortmeni olmaktan kurtardığını iddia etti. Hatta performansının filmi ilk haftasında zirveye taşıyarak gişe rekorları kırdığı da iddia edildi.

Bugüne kadarki ikonik performanslarından biri de John Green‘in romanından uyarlanan ‘The Fault in Our Stars‘ filmindeki kanser hastası Hazel Grace‘i canlandırmasıdır. Yazarın kendisi, Shailene’nin karakteri temsilinin nefes kesici olduğunu söylemiştir.

Chicago Sun-Times, Shailene’e ‘The Fault in Our Stars‘daki performansı ile Oscar adaylığı önerdi. Yayın, rolünün filmin en unutulmaz kısmı olduğunu da söyledi. Woodley, ‘The Divergent‘ın devamı niteliğindeki ‘The Divergent Series: Insurgent‘te Beatrice Prior rolünü yeniden canlandırdı. Ayrıca Shailene ‘The Divergent Series‘in üçüncü bölümü olan ‘The Divergent Series: Allegiant‘ta da görüldü.

22 Eylül 2016 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde vizyona giren biyografik gerilim filmi ‘Snowden‘da Joseph Gordon-Levitt‘in karşısında Lindsay Mills‘i canlandırdı.

Film endüstrisinde yer edindikten sonra Shailene, televizyon rollerini oynamaya odaklanmaya başladı. 2017 yılında, HBO dizisi ‘Big Little Lies‘da Jane Chapman‘ın önemli rolünü oynaması için Nicole Kidman ve Reese Witherspoon ile birlikte yer aldı. Baltasar Kormákur‘un yönettiği 2018 yılı romantik drama filmi ‘Adrift‘ ile tam zamanlı yapımcı oldu. Film eleştirmenlerden karışık eleştiriler aldı ama performansı birçok kişi tarafından beğenildi.

2019 yılında Drake Doremus‘un yönettiği romantik dram filmi olan ‘Bitişler, Başlangıçlar‘da başrol oynadı. Aynı yıl romantik drama filmi olan ‘The Last Letter from Your Lover‘da Jennifer Stirling‘i oynaması için kadroya alındı. 2019 yılında ‘Prisoner 760‘ adlı bir drama filminde Teri Duncan‘ı oynaması için kadroya alındı.

 Shailene Woodley Özel Hayatı

2018 yılında Avustralyalı-Fijili bir rugby oyuncusu olan Ben Volavola ile çıktığını doğruladı. Shailene, Jimmy Kimmel Show‘a verdiği bir röportajda, evini pek kullanmak için ortalıkta olmadığı için büyükannesine verdiğini belirtti. Los Angeles’a her geldiğinde ise arkadaşları ile kalıyor.

Shailene Woodley aynı zamanda bir çevre aktivistir. Shailene Dakota Access Pipeline kurulumuna karşı çıktı ve ayrıca Kuzey DakotaSaint Anthony‘de izinsiz girmekten tutuklandı. Ancak, çevresel bir tehlike olduğunu düşünerek, yerini korudu ve isyan etmeye de devam etti.

Ayrıca Woodley seçmenler arasında ilerici adayları liderleri olarak seçme konusunda farkındalık yaratmaya çalışan siyasi bir örgüt olan Our Revolution‘ın da bir üyesidir. 2020 yılının Nisan ayında Ben Volavola‘dan ayrıldığı bildirildi. Aynı yıl Shailene NFL oyun kurucusu Aaron Rodgers ile çıkmaya başladı ve Şubat 2021‘de de onunla nişanlandığını doğruladı. Ancakçift nişanlarını iptal ettiler ve ayrılıklarını Şubat 2022‘de bildirildi.

 Shailene Woodley Ödülleri

Shailene Woodley, 2004 yılında televizyon filmi olan ‘A Place Called Home‘daki performansı ile ‘Genç Sanatçı Ödülü‘nde ‘ir TV Filminde En İyi Genç Kadın Oyuncu‘ dalında aktör olarak ilk adaylığını aldı.

The Spectacular Now‘daki rolü ile 2013 Sundance Film Festivali‘nde ‘Jüri Özel Oyunculuk Ödülü‘nü kazandı. Filmdeki rolü ile 2014 yılında ‘Bağımsız Ruh Ödülleri‘nde de aday gösterildi.

2014 yılında ‘The Fault in Our Stars‘ filmi ile Hollywood Film Ödülleri‘nde Çıkış Yapan Performans – Kadın Oyuncu ödülünü kazandı. Shailene Woodley, ‘Big Little Lies‘daki rolü ile de hem Altın Küre‘ye hem de Primetime Emmy Ödülleri’ne aday gösterildi.

Shailene Woodley Filmleri

 1. 2007 Moola / Ashley Hedges
 2. 2011 The Descendants / Alexandra “Alex” King
 3. 2013 The Spectacular Now / Aimee Finecky
 4. 2014 White Bird in a Blizzard / Katrina “Kat” Connor
 5. 2014 The Fault in Our Stars / Hazel Grace Lancaster
 6. 2014 9 Kisses / Boxing Girl
 7. 2014 Divergent / Beatrice “Tris” Prior
 8. 2015 The Divergent Series: Insurgent / Beatrice “Tris” Prior
 9. 2016 The Divergent Series: Allegiant / Beatrice “Tris” Prior
 10. 2016 Snowden / Lindsay Mills
 11. 2018 Adrift / Tami Oldham
 12. 2019 Endings, Beginnings / Daphne
 13. 2021 The Mauritanian / Teresa “Teri” Duncan
 14. 2021 The Fallout / Anna
 15. 2021 The Last Letter from Your Lover / Jennifer Stirling
 16. 2023 Misanthrope

Shailene Woodley Tv İşleri

 1. 1999 Replacing Dad / Little Girl
 2. 2001–2003 The District / Kristin Debreno
 3. 2001–2004 Crossing Jordan / Young Jordan Cavanaugh
 4. 2003 Without a Trace / Young Clare Metcalf
 5. 2003–2004 The O.C. / Kaitlin Cooper
 6. 2004 Everybody Loves Raymond / Snotty Girl #2
 7. 2004 A Place Called Home / California “Cali” Ford
 8. 2004–2005 Jack & Bobby / Chloe Benedict
 9. 2005 Felicity: An American Girl Adventure / Felicity Merriman
 10. 2005 Once Upon a Mattress / Molly
 11. 2006 My Name Is Earl / Young Gwen
 12. 2007 CSI: NY / Evie Pierpont
 13. 2007 Close to Home / Gaby Tursi
 14. 2007 Cold Case / Sarah Gunden
 15. 2007 Final Approach / Maya Bender
 16. 2008–2013 The Secret Life of the American Teenager / Amy Juergens
 17. 2017, 2019 Big Little Lies / Jane Chapman

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu