Girişimcilik ve İşletme

Seyyar Satıcılık Nasıl Yapılır?

Günümüzde aktif olarak yapılan meslekler arasında yer alan seyyar satıcılık nasıl yapılır, gerekli şart ve evraklar nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Seyyar Saticilik2

Seyyar Satıcılık Nasıl Yapılır?

Seyyar satıcılık günümüzde aktif olarak yapılan meslekler arasında yer alıyor.  Mahalle aralarında izinsiz olarak satış yapan seyyar satıcılar ceza yer. Bu ceza genelde araca el koyma ve para cezasıdır. Bu cezayı yemek istemeyenler gerekli yerlerden seyyar satıcılık için izin almalıdır.

Seyyar Satıcılık Ruhsatı Almak İçin Gerekli Şartlar

Seyyar satıcılık ruhsatı almak oldukça kolaydır. Gerekli şart ve evraklar tamamlandığında onay süresi kısa olarak nitelendirilir.

 • Öncelikle seyyar satıcılıkta yapılacak işin özellikleri, konumu ve işin nerede devam edeceğini gösteren belge şarttır.
 • Seyyar satıcılıkta, satışı yapılacak olan ürün, gıda ürünü ise Türk Gıda Kodeksi ve Gıdaların Üretimi ve Tüketimi kanuna uyuyor olması gerekiyor. Bu kanuna uymayan ürünlerin satışı yasaktır.
 • Belediyenin verdiği izin belgesinde yazan yerler dışında satış yapmamak gerekmektedir.
 • Sağlık raporu muhakkak şarttır. Satıcılık yapan bireyin bulaşıcı bir hastalığının olmaması gerekiyor.

Seyyar Saticilik1

Seyyar Satıcılığın İzni Nereden Alınır?

Seyyar satıcılar izinlerini bulundukları illerin zabıta müdürlüklerinden alabilmektedirler. Zabıta müdürlüklerinden alınacak izinler seyyar satıcılık yapmak için yeterlidir.

Seyyar satıcı işe başladığı andan itibaren sadece  belediyenin izin verdiği yerde satış yapmalıdır. Aynı zamanda kabul edilen seyyar satıcı aracında değişiklik yaparsa bunu bildirmek zorundadır.

Satış yapılan aracın sürekli olarak temiz olması gerekiyor. Çevreyi rahatsız edecek herhangi bir gürültüden kaçınılmalıdır.

Günümüzde en çok görülen seyyar satıcılar arasında börekçi, pilavcı, köfteci, simitçi, kıyafet, deniz kenarlarında kola, çekirdek ve çay gibi ürünler satılmaktadır.  Seyyar satıcı araç fiyatlarını incelemek gerekirse;

 • Köfte arabaları, günümüze uyum sağlayarak sokak lezzetleri adı altında minibüs tarzında yaptırılabilir. Bu minibüs tarzı olan köfteci minibüsleri yaklaşık olarak 100.000 TL civarında satışa sunulmaktadır.
 • Kokereç arabalarında davlumbazlı olanlar daha avantajlı olup fiyat olarak 8.000 TL civarında satılmaktadır.
 • Pilav arabaları, simit arabaları ile eş değer görülebilir. Ortalama fiyat olarak 4000 TL civarında olan pilav ve simit arabaları, araba özelliklerine göre değişiklik gösteriyor.

Seyyar Saticilik4

Seyyar Satıcılık İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Seyyar satıcılıkta gerekli evraklar vardır. Bu evraklar için başvuru yapılan yerlerden de detaylı bilgi alınabilir. Seyyar satıcılıkta en önemli belgeler arasında belediyelerden alınan satış izin kağıdı ve seyyar satıcılık yapacak kişinin bulaşıcı hastalığı olmadığını gösteren sağlık raporu yer alıyor. Aynı zamanda seyyar satıcılıkta gıda satışı yapacak olanların, Türk Gıda Kodeksi ve Gıdaların Üretimi ve Tüketimi kanuna uygunluğu belgesini de alması gerekmektedir. Diğer gerekli evraklar;

 • Nüfus belgesinin fotokopisi,
 • 3 adet biyometrik ve vesikalık fotoğraf,
 • Vergi levhası,
 • Satış izni kâğıdı,
 • Sağlık raporu

Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu