Girişimcilik ve İşletme

Türkiye’nin En Zengin 10 Ailesi

instagram takipçi hilesi

Türkiye’de zengin insanlar denildiğinde belli başlı kişisel akla gelir. Aslında akla gelen soyadları doğrudur. Sabancı ve Koç aileleri, en zengin aileler listelerinde başı çekiyor. Bu yazımızda sizin için Türkiye’nin en zengin 10 ailesi hakkında araştırma yaptık.

Türkiye’nin En Zengin 10 Ailesi

Türkiye’de çalışmaları ile adını duyuran belli başlı isimler vardır. Bu isimlerden bazıları babadan hatta dededen gelen mirasları çok iyi değerlendirmiştir. Bazıları ise tamamen kendi çabaları ile en zenginler listesinde yerini almıştır.

1. Koç Ailesi

Türkiye'nin En Zengin 10 Ailesi

Türkiye’nin en zengin ailesi Koç ailesidir. Vehbi Koç‘un kurduğu şirket, Türkiye’nin en büyük şirketi olma özelliği taşır. Aile Koç Holding’i yönetir.

2. Sabancı Ailesi

Türkiye'nin En Zengin 10 Ailesi

Sabancı ailesi 2, 3 ve 4. zenginler arasında yer alıyor. Şevket Sabancı Esas Holding, Erol Sabancı ve Türkan Sabancı ise Sabancı Holding bünyesindedir.

Sabancı Holding, 1967 yılında Hacı Ömer Sabancı tarafından kuruldu. Adana’da kurulan şirket 14 ülkede hizmet verir. Farklı alanlarda hizmet veren Sabancı Holding bünyesinde 60 bini aşkın çalışan vardır.

3. Türkiye’nin En Zengin 10 Ailesi: Tara Ailesi

Türkiye'nin En Zengin 10 Ailesi

Tara Ailesi, kurdukları Enka Holding ile en zenginler arasında yer alır. ENKA İnşaat 1957 yılında kurulan İstanbul merkezli bir şirkettir. Şirket inşaat, enerji, lojistik ve gayrimenkul alanında faaliyette bulunur. Şirketin kurucu isimleri Şarık Tara ve Sadi Gülçelik’tir.

4. Eczacıbaşı Ailesi

Türkiyenin en zengin 10 ailesi

Genellikle “Eczacıbaşı” denildiğinde akıllara ilaç gelir. Eczacıbaşı Holding, Nejat Eczacıbaşı tarafından kuruldu.

5. Hüsnü Özyeğin

Türkiye'nin En Zengin 10 Ailesi

Hüsnü Özyeğin, Fiba Holding ile Türkiye’nin en zengin kişilerinden olmayı başarır. Fiba Holding finanstan, sosyal hizmetlere kadar birçok alanda hizmet verir. Ticari hayata 1987 yılında başlayan şirketin kurucusu ve onursal başkanı Hüznü Özyeğin’dir.

6. Türkiye’nin En Zengin 10 Ailesi: Murat Ülker

Yıldız Holding, Sabri Ülker tarafından kuruldu. 2019 yılında 520 milyon dolar ihracatta bulundu. Her geçen gün büyümeye ve gelişmeye devam eden şirket, dünya çapında bilinir olmayı başarır. Murat Ülker, dünyanın en zengin 421. kişisidir.

7. Özokur Ailesi

en zengin aileler

Üs Holding’i kuran Özokur ailesinden Ahsen Özokur, Sabri Ülker’in kızıdır. Sabri Ülker’in bir üvey ve iki öz olmak üzer 3 çocuğu vardır. Ahsen Özokur 1950 yılında dünyaya gelmiştir.

8. Şahenk Ailesi

Şahenk ailesi Doğuş Grubu kurdu. Doğuş Grubu 1951 yılından bu yana çeşitli alanlarda hizmet verdi. İstanbul merkezli olan şirketler, 1975 yılında tek çatı altında bir araya geldi.

9. Zorlu Ailesi

zorlu holding

Zorlu Holding’i duymayan yoktur. 1953 yılında Denizli’de kurulan dokuma atlyesi zamanla ağını dayha da genişletti. Modaya ve ev tekstiline yön verecek kadar güçlü olmayı başardı. Şirket, beyaz eşya, savunma sanayi ve gayrimenkul başta olmak üzere birçok alanda faaliyet gösterir.

10. Doğan Ailesi

en zengin aileler

Doğan Holding’i kuran Aydın Doğan, 1936 yılında Gümüşhane’de dünyaya geldi. Birçok meslek dalında görev aldı. Doğan Holding’i ise 1961 yılında kurdu. Şirket otomotiv alanında ilk olma özelliği taşır. Zamanla birçok sektöre yayıldı.

Türkiye’nin En Zengin 10 Ailesi Videoları

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu