Yaşam

Şevval Orucu Nedir? Ne Zaman Tutulur?

instagram takipçi hilesi

Şevval Orucu Nedir? Ne Zaman Tutulur? Şevval orucunu tutmak isteyenler, Ramazan ayının bitmesi ile araştırmalar yapmaya başladı. Şevval orucu, Şevval ayında tutulan oruçların mübarek günlerden biri olduğu ve Ramazan ayında tutulamayan oruçların kazası edilmesi için niyet edilerek tutulan bir oruçtur. Faziletleri ve büyük sevabı nedeniyle bu 6 günlük oruç, pek çok Müslüman tarafından tutulmaktadır.

Şevval Orucu

Şevval Orucu Ne Zaman Tutulur?

Şevval orucu, Ramazan’dan hemen sonra yapılan ve 30 güne 6 gün ilave ederek tutulan bir ibadettir. Altı gün oruç tutmak farz olmasa da Peygamberimizin hadislerine göre faziletleri büyüktür. Şevval ayı bayramla başlasa da ramazan bayramı 1. günü bittikten sonra tutulmalıdır.

Buna göre kısaca özetlememiz gerekirse şevval ayında ardı ardına ya da ayrı ayrı tutulan toplam altı gün tutulan oruca şevval oruçları denir.

Şevval Orucu Nasıl Tutulur

Bazı kaynaklar Şevval ayında tutulan oruçların hem kaza hem de Şevval orucunun yerini aldığını tartışırken, önce kaza orucuna riayet edilmesi, ardından 6 günlük Şevval orucunun takip edilmesi söylüyor. Bu oruçların sadece nafile orucu yerine geçtiği belirtiliyor.

Diğer bazı kaynaklarda kaza ya da adak tutmakla bu oruçların aynı sevabı kazanılabileceği belirtilmektedir. Yani kaza orucu ile bu oruç arasında bir fark olmadığını söyleniyor.

Bunun için farklı kaynaklar farklı şeyler söylediği için oruca başlamadan önce bir hocaya danışarak doğru bilgiyi almanız daha iyi olacaktır.

Şevval ayında tutulan oruçlar için üç hadis-i şerif şunları belirtiyor.

Ramazandan sonra şevval ayında da 6 gün oruç tutan, anasından doğduğu günkü gibi günahsız olur. [Taberani]

Ramazan ayı orucu on aya, ramazandan sonra tutulan 6 gün oruç da iki aya mukabil olur ki, böylece bir yıl oruç tutma sevabına kavuşulur. [İbni Huzeyme]

Ramazan orucuyla şevvalde de 6 gün oruç tutan, bir yıl oruç tutmuş sayılır. [İbni Mace]

Şevval Orucu

Şevval Orucu İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu