Şevketi Bostan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Şevketi bostan, Fransa’dan İran’a kadar tüm Akdeniz’e özgü bir bitkidir. Türkiye’de de oldukça fazla bir miktarda yetişmektedir. Bostanotu, şevketotu, mübarekdikeni ya da akkız olarak da bilinen bu bitki, Orta Çağ’dan beri vebayı tedavi etmek, sindirim sağlığını geliştirmek ve enfeksiyonu önlemek için kullanılmıştır. Günümüzde en çok emziren annelerde anne sütü üretimini artırmak için kullanılmaktadır.

Şevketi bostan tipik olarak üst kısımlar, yapraklar ve üst saplar kullanılarak bir çay olarak hazırlanır ya da kapsül, tentür veya toz formlarda ek olarak da satılır. Emzirmeyi teşvik etmenin yanı sıra, iştahı canlandırdığına ve ishal, hazımsızlık, soğuk algınlığı ve gribi tedavi ettiğine inanılmaktadır. Bazı insanlarda, iyileşmeyi hızlandırmak için doğrudan çıbanlara, apselere ve diğer cilt enfeksiyonlarına uygular.

Şevketi bostan

Şevketi Bostan Faydaları Nelerdir?

Şevketi bostan, faydaları açısından tıp dünyasında oldukça popüler bir ottur. Ülkemizde üç türü yetişir. Eskiden insanlar suyunu kaynatarak içermiş. Bu otun faydaları oldukça fazladır. Bu yüzden başlıklar altında açıklamak yerine değil de maddeler halinde açıklayacağız.

  • Su kaynatılarak içildiği zaman böbreklere iyi gelir.
  • Böbrek taşlarının düşmesinde fayda gösterir.
  • Karaciğeri temizleyen ve hücre yenileyici özelliği bulunan şevketi bostan, kırışıklık giderme, adet sırasındaki hormon dengesizlikleri, kronik baş ağrıları, şiddetli ateş, bronşit, sarılık ve cilt hastalıkları gibi durumlarda da tercih edilmektedir.
  • Bu ot, sindirime yardımcı olur, kabızlığı önler ve gaz problemlerini giderir. Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarına da faydalı olduğu bilinir.
  • Şevketi bostanın kasılma ve gevşemeye yardımcı olduğu ve antispazmodik, antibakteriyel, antienflamatuar ve antitümör özelliklere sahip olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır.
  • Bu ot, Türkiye’de ruhsatlı ilaç üretiminde kullanılan ender bitkilerden biridir.
  • Üretilmesi zor olan bu ot, bahçelerde kurutulduktan sonra çay olarak tüketildiğinde sağlığa faydaları olduğuna inanılmaktadır.
  • Bol limon ve zeytinyağı ile karıştırılmasıyla yapılan Şevketi bostan salatası, canlandırıcı bir tat ve içeriğe sahiptir.

Şevketi bostan faydaları

Şevketi Bostanın Olası Yan Etkileri Nelerdir?

Bu ot çay olarak kullanıldığında güvenli kabul edilir. Ancak çay formunda bile fazla tüketildiğinde mide rahatsızlığına, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Aynısı kutsanmış devedikeni takviyeleri ve tentürleri için de geçerlidir.

Crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak hastalıkları olan kişilerde mübarek devedikeni kaçınılmalıdır. Bunu yapmak semptomların geri tepmesine veya kötüleşmesine neden olabilir. Ayrıca hafif bir idrar söktürücü etki gösterir ve Lasix gibi bir farmasötik diüretik alıyorsanız dikkatli kullanılmalıdır.

Şevketi bostan, mide asidini artırabildiğinden, antasitler ve diğer mide ekşimesi ilaçları ile etkileşime girebilir. Güvende olmak için, bir antasit dozundan dört saat önce ya da dört saat sonra bu otu tüketin. Emziren anneler için güvenli olduğu varsayılırken, rahim kasılmalarını uyarabilir ve hamilelik sırasında bundan kaçınılmalıdır. Çocuklarda Şevketi bostan ya da benzeri bir bitkisel ürün kullanmayınız.

Şevketi bostan

Şevketi Bostan İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu