Film & Dizi Önerisi

Ses Getiren 5 İkonik Düşük Bütçeli Korku Filmi

instagram takipçi hilesi

Ses Getiren 5 İkonik Düşük Bütçeli Korku Filmi adlı yazımızda korku severlerin dikkatini çekeceği 5 filmi derledik. Birini korkutmak için çok paraya ihtiyacınız yok ama bir film yapmak için çok paraya ihtiyacınız var. Bugün ortalama sıradan stüdyo prodüksiyonları genellikle on milyonlarca dolar olmasa da milyonlarca dolara mal olacak.

Korku filmleri, daha düşük bütçeleri büyük etki için kullanma konusunda bir ün kazandı. Ancak bu filmler, nispeten mütevazi bütçelerinden yalnızca arada bir önemli getiriler elde ediyor. Bu listedeki filmler de tam da bahsettiğimiz türden filmlerdir. Bütçeleri ortalama bir insan için büyük görünse de, bu filmler, film dünyasındaki tüm beklentileri aşan tutumlu bir ustalık eseri olarak duruyor. Yani sektörde diğer yapımlara nazaran çok daha düşük maliyetle ses getirmeye başarmış filmlerdir. Bu filmler ise şunlardır;

Ses Getiren 5 İkonik Düşük Bütçeli Korku Filmi

Teksas Katliamı (1974)

afis 1

Teksas Katliamı onlarca yıl önce olabilir, ancak elektrikli testere kullanan bir deli ve onun dengesiz ailesi hakkındaki bu korku filmi, 1974’te olduğu gibi bugün de hala iğrenç görünüyor ve hissettiriyor. Ve filmin cüzi (60.000 $’a) yapılmış olması gerçeği de yadsınamaz.

Bu ne kadar etkileyici olsa da, bu filmi gerçeğe dönüştürmek için çalışan herkes için hissetmeniz gerekiyor. Çünkü, tüm hesaplara göre, Texas Chainsaw Massacre’ı çekmek sefil bir deneyimdi. Oyuncular ve ekip sadece kavurucu Teksas sıcağıyla uğraşmak zorunda kalmadılar. Aynı zamanda çürüyen hayvan cesetleri, kan ve kemiklerin neden olduğu pis kokuyla çalışırken buna katlanmak zorunda kaldılar.

Ayrıca, kısıtlı bütçe, kadronun devamlılık amacıyla her gün aynı pis kıyafetleri giymesi gerektiği anlamına geliyordu ve sette hatalı aksesuarlar nedeniyle birkaç gerçek yaralanma meydana geldi. Yönetmen Tobe Hooper daha sonra  “Prodüksiyonun sonunda herkes benden nefret etti. Biraz sakinleşmeleri yıllar aldı.” demiştir.

Cadılar Bayramı (1978)

afis 2

Tüm zamanların en ünlü korku filmini tartışırken, Cadılar Bayramı neredeyse her zaman tartışmaya dahil olacaktır. Ancak dünya çapında 70 milyon doların üzerinde gelir elde etmeyi ve korkunun en büyük serilerinden birini başlatmayı başaran bu film sadece 325.000 dolarlık bir bütçeyle başladı.

Film yapımcılarının Cadılar Bayramı’nı çekerken üstesinden gelmek zorunda oldukları tek zorluk bütçe kısıtlamaları değildi. Konumla ilgili bir sorun da vardı. Çünkü film sonbaharda Orta Amerika’da geçerken, çekimler Mayıs ayında Güney Kaliforniya’da gerçekleşti. Bunun üstesinden gelmek için ekip, her dış mekan çekiminden önce etrafa elle boyanmış yaprak torbaları fırlatacaktı. Ancak yakından bakarsanız, belirli sahneler sırasında hala birkaç masalsı palmiye ağacını görebilirsiniz.

Kötü Ölü (1981)

afis 3

Bruce Campbell, Sami Raimi ve Robert Tapert üçlüsü, 70’lerde korku filmleri çekmeye başlamak için yaratıcı zihinlerini bir araya getirdiğinde, uzun metrajlı bir filmin tamamını yapmak her şeyden çok boş bir hayaldi. Sadece böyle bir girişim için para eksikliği çekmiyorlardı. Aynı zamanda tam olarak bilgi ve tecrübeye de sahip değillerdi. Bruce Campbell’ın daha sonra If Chins Could Kill’de yazacağı gibi : “Profesyonel deneyimi olmayan, şüpheli eğitime sahip ve Detroit’te bir film yapma hayali olmayan üç adam, ortalama bir yatırımcıyı tam olarak cüzdanına daldırmaz.”

Ancak, 1.600 dolarlık kısa bir film çektikten sonra üçlü, konseptin bir kanıtı olarak Woods’ta hayallerini gerçeğe dönüştürmeye koyuldular ve yatırımcıları cezbetmek için (yerel bir süpermarketin sabun reyonu dahil) gösterebilecekleri her yerde kısa filmi taradılar. Sonunda, bir film çekmeye başlamak için yeterli parayı sağladılar. Ancak grubun daha fazla para kazanabilmesi için çekimlerin birkaç kez durdurulması gerekiyordu.

Üçlü sonunda filmlerini yapmak için yaklaşık 375.000 dolar toplamayı başardı. Evil Dead filmi, kuşkusuz etkileyici bir başarı ama yine de bir korku filmi için kısıtlı bir bütçeye sahipti. Yine de, biraz yaratıcı zeka sayesinde, ortaya çıkan film korku hayranları arasında bir hit oldu ve kaçınılmaz olarak onlarca yıl sonra devam edecek bir franchise başlattı.

Blair Cadısı Projesi (1999)

afis 4

Blair Cadısı Projesi , hiçbir şekilde ilk bulunan görüntü filmi ya da ilk sahte film değildi. Ancak yine de türünü popülerleştiren ilk yapımlardandır. Ve akıllı bir çevrimiçi pazarlama kampanyası sayesinde, izleyicileri gördüklerinin gerçek olup olmadığını sorgulamaları için kandırmayı başaran tarihteki nadir korku filmlerinden biri olmaya devam ediyor.

Daniel Myrick ve Eduardo Sánchez tarafından yaratılan film, yerel bir efsane olan Blair Cadısı hakkında bir belgesel çekerken ormanda kaybolan üç öğrenci sinemacının hikayesini anlatıyor. Yaklaşık 60.000$’a çekilen film (post prodüksiyon bu rakamı yaklaşık 200.000$’a çıkarmış olsa da) izleyicileri korkutmak için efektler veya vahşet konusunda çok az şey içeriyor. Bunun yerine, derinizin altında korkuyu hissetmeniz  için gerilime ve gerçekçilik duygusuna dayanıyor. Modern izleyiciler onu biraz uysal bulsa da, 1999’da büyük ses getirdi ve sonunda dünya çapında 249 milyon dolar kazandı.

Paranormal Aktivite (2007)

afis 5

2000’lerin başında, yakında film yapımcısı olacak Oren Peli ve kız arkadaşı geceleri garip sesler duymaya başladığında San Diego’daki dairelerine yeni taşınmışlardı. Bu sesler o kadar tuhaftı ki Oren Peli, kaynaklarını keşfetmek için bazı kameralar koymayı düşündü. Her ne kadar bunu hiç anlamamış olsa da bu düşünce, Paranormal Activity haline gelecek bir film için bir fikre ilham verdi .

Sadece 15.000 $’lık bir prodüksiyon bütçesiyle Peli, Paranormal Activity’i neredeyse tamamen kendi evinde filme aldı ve o zamanlar bilinmeyen bir çift oyuncu, Katie Featherston ve Micah Sloat ile birlikte çalıştı. Hikaye ve efektler olabildiğince yalındı. Ancak Peli bunu gerçekçi, rahatsız edici ve o zamanlar yeni hissettiren bir film yaratmak için kendi avantajına kullandı. Bu nedenle, Stephen Speilberg’in bile filmi izledikten sonra gerçekten ürktüğü bildirildi. İzleyicileri dehşete düşürdü.

Bugün, Paranormal Activity serisi ve ilham verdiği pek çok taklitçinin tartışmasız gücü tükendi. Bununla birlikte, Peli’nin küçük bütçeli filmi, dünya çapında yaklaşık 200 milyon dolar getiren, şimdiye kadarki en kârlılardan biri haline geldi.

Ses Getiren 5 İkonik Düşük Bütçeli Korku Filmi ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu