Gezi Rehberi

Tüm Dünyada Ekim Ayının Simgesi Olan Cadılar Bayramı’nı Kutlamak İçin En İyi 13 Yer

instagram takipçi hilesi

Hristiyanların paganizm kültürünün bir ürünü olarak “Halloween” yani Cadılar Bayramı’nı dünyaya ithaf ettiği bir kutlama. Özellikle ABD’de bu güne oldukça fazla önem verilir. Birbirinden farklı ve ilginç kostümlerin kullanıldığı, insanların bir günlüğüne de olsa farklı kılıklara girdikleri 31 Ekim günü nerede kutlanabilir? Bu sorunun yanıtını sizler için araştırdık. İşte Dünya genelinde “Halloween”i kutlayabileceğiniz 13 yer.

1) İrlanda

cadı 2

Dünya genelinde bir eğlenceye dönüşen Cadılar Bayramı’nın geçmişi İngiliz Adaları’ndan Keltlere kadar uzanıyor. Bu nedenle İrlanda’nın bu gelenekselleşmiş bayramı parti kıvamında kutlamasına pek de şaşırmamak gerek. “Banks of Foyle Halloween Carnival” adını alan söz konusu festival Avrupa’nın en büyük Cadılar Bayramı şenliği olarak kabul görüyor ve katılanlara oldukça farklı ve eğlenceli zaman geçirtiyor. Kamp ateşleri, kostümler, birbirinden gizemli aktivitelerle falcıları bu festivalde bulabilirsiniz.

2) Romanya

cadı 13

Korkunç ve gergin bir Cadılar Bayramı geçirmek niyetindeyseniz bunun için en iyi adres Dracula’nın memleketi olacaktır. Her yıl yüz binlerce turistin gittiği Transilvanya Dracula’nın ilham alındığı  Bran Kalesine ev sahipliği yapmaktadır. Her yeni yılda takvimler 30 Ekim’i gösterdiğinde başlayan ve 2 gün boyunca süren festivalde tema genel itibari ile vampirler üzerine.

3) New York

cadı 12

New York sakinleri partinin nasıl olması gerektiğini gerçekten iyi biliyorlar ve bu durum elbette ki Cadılar Bayramı için de geçerli. Şehrin birçok yerinde kostüm partisi ile karşılaşabilir ve perili ev tarzındaki mekanlarda eğlenme şansı bulabilirsiniz. Bunların içinde en görkemlisiyse Greenwich Village Halloween Parade adındaki bir geçit töreni. Tören güneşin batışı ile start alıyor ve gece yarısına dek devam ediyor.

4) Avusturya

cadı 1

Şinitzelin anavatanı Avusturya’da Cadılar Bayramı kutlamaları yen yeni başlasa da popülerliği günden güne artmakta. Ülke genelinde insanlar uykuya dalmadan önce masalarına ekmek, su ve yanan bir lamba koyuyorlar. Bu sihir dolu gecede ölü ruhlara ev sahipliği yapacaklarına inanıyorlar.

5) Salem

cadı 14

ABD’nin Massachusetts eyaletine bağlı bulunan Salem ürkütücü tarihe sahip olmasıyla meşhur olmuş bir yer. Kendinden ürkütücü olduğu için de Cadılar Bayramı’nı kutlayacak en uygun yerlerden biri haline geliyor. Cadı mahkemelerinin çokça olduğu bu şehir hayalet avcılarının da uğrak mekanları arasında.  Bu şehirde Halloween yalnızca bir gün kutlanmıyor, Ekim ayı boyunca bir sürü farklı etkinliğe katılıp heyecan verici deneyimler yaşayabilir, Ekim’in son gecesi de harika bir havai fişek gösterisine şahit olabilirsiniz.

6) Kanada

cadı 10

Cadılar Bayramı kutlamaları Kanada’da 1800’lerde İrlandalıların ve İskoçların bu ülkeye göç etmesiyle başladı. Şaka mı şeker mi oyunlarından tutun da bal kabağı oymacılığına kadar birçok kutlama şekli Amerika’ya oldukça yakın olan Kanada’da bulunmaktadır.

7) Japonya

cadı 7

Cadılar Bayramı Japonya’a genellikle yetişkin kimselere hitap etmektedir. Tokyo Disneyland’de yapılan kutlamalar yıllardır hiç ara vermeden sürüyor. Tokyo’da 31 Ekim gecesi kostüm partilerine gidebilir, Kawasaki Halloween Parade adındaki geçit törenine katılabilirsiniz.

8) New Orleans

cadı 11

ABD’nin “perili” olarak adlandırılan en büyük yerleşim yerlerinden biri olan New Orleans’ın elbette ki Cadılar Bayramı kutlamalarında başrolü aldığını söyleyebiliriz. Bourbon caddesinde gerçekleştirilen geçit törenine katılabilir ya da adılar Bayramı için düzenlenen Voodoo Müzik Festivali’ne nail olabilirsiniz.

9) Fransa

cadı 4

Her ne kadar bir Amerikan geleneği olarak adlandırılsa da Fransa da Cadılar Bayramı’nı barlarda ve ev partilerinde kutlamak mümkün. Fransa bu özel günü korkutucu yanıyla değil, daha çok seksi bir parti olarak yaşıyorlar.

10) Hong Kong

cadı 3

Cadılar Bayramı’nın Asya’daki başkenti Hong Kong olarak nitelendirilebilir. Yüzlerce insan çeşitli partilerde eğlenmek için Ocean Park ve Disneyland gibi yerlere akın ediyor. Yılın bu döneminde tüm şehir çılgın bir dans pistine evriliyor. Ayrıca yalnızca bir günlüğüne değil tük Ekim ayı boyunca!

11) Belçika

cadı 9

Cadılar Bayramı diğer ülkelere göre Belçika’da daha bir aile tatili minvalinde yaşanıyor. Ülkeden en ilgi çekici etkinliklerden biri “kan banyosu” na dönüşen bir havuz. Çocuklar adeta birer canavar gibi bu kan banyosunda yüzerken ebeveynler de hayalet turlarına ve perili evlere gidebiliyorlar.

12) İtalya

cadı 6

İtalya’da 31 Ekim 2 Kasım arasında kutlanılan ve Cadılar Bayramı’nın İtalya’daki adı Azizler Günü olarak biliniyor. Kutlamalar sırasında insanlar yer altında bulunan mezarları ziyaret ediyor ve Florencde bölgesindeki temalı festivallerde eğleniyorlar. Corinaldo şehri İtalya’nın Cadılar Bayramı başkenti olarak kabul edilirken 31 Ekim gecesi ise oldukça korkunç bir tecrübe yaşama imkanı sunmakta.

13) İsveç

cadı 5

Cadılar Bayramı tıpkı Avusturya’daki gibi İsveç’te de yeni yeni kutlanmaya başlamıştır. 1990’larda gelenek haline gelmeye başlayan bu kutlama daha çok çocukların eğlenmesi için organize ediliyor. Neredeyse tüm evlerin kapılarını çalıp “şaka mı şeker mi?” sorusu gelenekleri halini almıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu