Serkan Çağrı Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Serkan Çağrı
Tam adı: 
Serkan Çağrı
Doğum tarihi: 2 Haziran 1976
Doğum yeri: Keşan, Edirne, Türkiye
Boyu: 1,8 m
Burcu: İkizler
Ailesi: Fevzi Çalgı
Eşi: Ebru Çağrı
Çocuk (ları): 
Mesleği: Klarnet Virtüözü, Akademisyen
Aktif Yılları: 2004 yılından bu yana
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Serkan Çağrı Kimdir? Serkan Çağrı, klarnet virtüözü ve akademisyendir.

Serkan Çağrı, 2 Haziran 1976 günü Edirne’nin Keşan ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Esas adı Serkan Çalgı‘dır. 7 yaşında iken klarnet ile tanıştı. 13 yaşında iken Geleneksel Erguvan Festivali’nde katılımcıların yaş ortalamasının 40 olduğu “En İyi Klarnet İcracısı” yarışmasında ödül aldı.

1995 senesinde Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı‘nda eğitim almaya başladı. 1998 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı‘na geçti ve burada tamamladı. Çağrı, aynı üniversitede akademisyen olarak görev  yapmaya başladı.  Üç sene klarnet eğitmenliği yaptı. Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk Musikisi Bölümü‘nde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Daha sonra da Bakü Müzik Akademisi’nde doktora eğitimi aldı.

Dünyanın en ünlü klarnet üretici firması olan AMATİ-DENAK Çağrı tarafından tavsiye edilen perde tasarımlı klarnet modelini üretti ve adını da Serkan Çağrı Model koydu. Bu model daha sonra Alman markası KLİNGSON tarafından da ilgi gördü ve aynı isim ile üretildi. Bu sayede klarnette bir dünya markası haline geldi.

Uzun senelerdir hem yurt içinde hem de yurt dışından konserler veriyor. Buika, Sting, Despina Vandi, Vassilis Saleas, George Zamphir, Giora Feidman, Trilok Gurto, Gypsy Kings Heritage, Ian Anderson ve Kocani Orkestrası gibi dünyaca ünlü müzisyenler ile birlikte sahne aldı. Klarnetin en önemli temsilcilerinden olan Giora Fiedman, İstanbul’da verdiği konserde kendisini sahneye davet etti.

2017 senesinden bu yana THY’nın kabin içi müziklerini yönetiyor. Serkan Çağrı‘nın adı son günlerde “Samsak Döveci” isimli şarkı ile gündeme geliyor. Elif Buse Doğan’ın seslendirdiği “Samsak Döveci” şarkısı sosyal medyada büyük ilgi gördü. Elif Buse Doğan, Çağrı tarafından tehdit edildiğini söylerken, ünlü klarnet virtüözü ise; “Kendisine 20 yaşından beri emek verdik. Ahde vefası beni üzdü” açıklamasında bulundu.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=6rYVTItxglU

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu