İnsan Kaynakları

Serbest Çalışanlar İçin 10 Öneri!

instagram takipçi hilesi

Serbest Çalışanlar İçin 10 Öneri!

Ufacık ve kapalı bir alana takılıp, sabit maaş ve ofis kuralları çerçevesinde çalışmayı istemeyip kendini serbest çalışmaya adayanların sayısı her geçen gün artmakta. Diğer bir adıyla söyleyecek olursak freelance.

Serbest Çalışanlar İçin 10 Öneri!

Serbest çalışanlar daha çok internet ve reklam sektöründe çalışanlar tasarımcı, yazılımcı ve metin yazarlarıdır. Ayrıca sektöründe uzun yıllar çalışanlar da bir noktadan sonra serbest çalışmaya dönerek danışmanlık hizmeti vermektedirler.

İşte biz de sayıca oldukça fazla olan serbest çalışanlar ya da çalışmayı düşünenler için 10 öneri hazırladık.

Hedefinizi belirleyin.

kendinize bir hedef belirleyin

Öncelikle bu yola çıkarken kendinize bir hedef belirleyin ve mümkün olduğunca bu hedeften sapmayın. Ve çalışmak için en verimli olduğunuz saatleri ve mekanları belirleyin. Yaşam tarzınıza en uygun olan çalışma planını hazırlayın. Çünkü serbest çalışmak demek plansız programsız çalışmak demek değildir.

Bir ağ içinde yer alın.

serbest calisirken bir ag icinde yer alin

Yaşamınızı devam ettirecek düzenli bir gelir elde etmek ve zamanınızı güzel kullanabilmek için devamlılığa ihtiyacınız vardır. Bunun için de yaptığınız işe dair başka insanlarla iletişim halinde olmanızı sağlayacak bir ağa yani bir sosyal platforma üye olun ve bu ağı sürekli takipte kalın.

Fiyat belirlemeden önce araştırma yapın.

yaptiginiz ise fiyat belirlemeden once piyasa arastirmasi yapin

Serbest çalışırken verdiğiniz emeğin karşılığını alabilmek için bir işe bir fiyat belirlemeden önce yaptığınız işin piyasa değerini mutlaka araştırın. Ve piyasa değerinden çok fazla sapmayın.

Ev işiyle kendi işiniz arasındaki dengeyi kurun.

ev isine fazla zaman ayirmayin

Hazır evdeyim diye evdeki işlerinizi de aynı anda yapmak isteyebilirsiniz. Fakat iş saatleri içindeyken ev işlerine zaman ayırmamalısınız. Çünkü evde olsanız da asıl işinizin evdeki işler olmadığınızı bilmelisiniz. Bir ofiste çalıştığınızda ev işine ne kadar vakit ayırıyorsanız yine o kadar ayırın.

Sağlığınıza dikkat edin.

evde calisiyorsunuz diye beslenmenizi ihmal etmeyin

Evde çalışıyorsunuz diye gece boyu çalışıp gün boyu uyumamak ya da düzenli beslenmek yerine sürekli abur cubur tüketmeyin. Uzun süre hareketsiz kalmaktan da kaçının. Çünkü sağlığınıza ne kadar dikkat ederseniz kendini o kadar dinç ve aynı zamanda da mutlu hissedersiniz.

Kendinize özel çalışma alanınız olsun.

kendinize bir calisma alani hazirlayin

Serbest çalışıyor da olsanız kendinize özel bir çalışma alanı yaratın. Dikkatinizi dağıtacak ortamlardan kaçınıp verimli çalışabileceğiniz bir alan oluşturun. Uykunuzu getirecek koltukta çalışmak yerine kendinize bir çalışma masası edinin.

Yardım istemekten çekinmeyin.

destek almaktan cekinmeyin

İşin içinden çıkamadığınız durumlarda destek almaktan çekinmeyin. Olumsuz durumlar sonucu hem vakit kaybetmemek hem de modunuzu düşürmemek için bir bilene danışın.

Dinlenmeyi ihmal etmeyin.

evde calisirken dinlenmeyi ihmal etmeyin

Uzun süre aralıksız çalışmak verimliliğinizi artırmaz aksine düşürür. Çalışırken kısa molalar verip temiz hava almayı, ya da sizi motive edecek farklı şeyler yapmayı ihmal etmeyin. Kendinizi dış dünyadan soyutlamadan çalışmaya özen gösterin.

Kendinizi zorlamayın.

calisirken kendinizi zorlamayin

Çalışma planınıza sadık kalın fakat çalışmak istemediğiniz zamanlarda kendinizi zorlamayın. Bunun yerine ufak bir mola verin ve işinizin başına motive olmuş şekilde yeniden oturun. Fakat bunu alışkanlık haline getirmeyin.

Tuzağa düşmeyin.

calisma engelleyen seyleri tespit edin

Sizi tuzağa düşürüp çalışmanıza engel olan, vaktinizden çalan şeyleri belirleyin. Çevrenizdeki insanlara da serbest çalışsanız bile bir çalışma disiplininiz olduğunu hatırlatın ve sizi işinizden etmelerine izin vermeyin.

Serbest Çalışanlar İçin 10 Öneri! ile ilgili videolar

Kaynak
pudra.com

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu