Cilt SağlığıKişisel Bakım

Selülit Oluşumunu Azaltmak İçin Yapmanız Gereken 11 Şey

instagram takipçi hilesi

Kadınların %80’inden fazlasında bulunan selülit, görüntü bozukluğu bakımından bir problem oluştursa da aslında bir sağlık sorunudur. Selülit oluşumun kaynağı ise kilonuz,yaşınız,yaşam tarzınız fark etmeksizin genlerinizden de kaynaklanabilir. Tabi geninizde var olması, sizde de olacağı anlamına gelmiyor. Genlerinizde varsa bu durumu yaşam tarzınız ve aşağıdaki vereceğimiz öneriler ile yavaşlatabilirsiniz.

Selülitin bilimsel olarak tanımı,bağ dokularının arasında birikmiş olan,yağ dokularının olulturduğu, portakal kabupuna benzeyen olgudur. En büyük sebeplerin biri olaral gösteren şey de östrojen hormonudur. Kadınlarda daha çok görülmesinin sebebi de budur.

Özellikle hamilelik döneminde ve hormonlarınızın fazla çalıştığı dönemlerde selülit oluşumu sıklaşır. Bu yüzden engel olabileceğimiz bir durum değil. Ama günümüzün yaşam koşulları; hareketsiz yaşam ve dengesiz beslenme ile daha erken yaşlarda başlayabilir.  Bunu yavaşlatmak için önlemler alabiliriz.

1. Bol su içmek

sagliginiz icin bol bol su tuketin 2015 03 22 m

Su yaşa  kaynağıdır. Yaşam kaynağı olmakla birlikte birçok hastalığa da çözümü olabiliyor. Selülitin oluşumunu engellemek için bol su tüketmek bu önlemlerden ilkidir. Kan dolaşımınızın hızlanmasını ve yağ yakımının artmasına destekler.

2. Hareket etmek

spor ayakkabisi secimi nasil olmali

Bu devirde en az yaptığımız şey hareket etmek. Hareket etmemek selülit oluşumuna neden olur.

3. Yağlı besin tüketimini azaltmak

yagli besinler

Sıkışmış yağ hücrelerinden dolayı selülit sorununu engellemek için sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Özellikle yağlı besinlerden uzak durmak gerekir. Bunun yerine (yağlı yiyecekler ) ,haftanın 5 günü sebze ağırlık ve lifli gıdalar tüketimini arttırmanız gerekmektedir.

4. Alkol ve sigara tüketimini azaltmak

alkol

Alkol diğer sağlık sorunları bir yana, vücuttaki sıvı kaybını arttırması nedeniyle selülit oluşumuna neden olmaktadır. Diğer zararlı olan alışkanlığımız sigara da aynı şekilde oksijen dolaşımını azaltır.

5. Kahve tüketimini azaltmak

daha-fazla-kahve-icmek

Kahvenin aşırı şekilde tüketilmesi, selülit oluşumuna neden olmaktadır.

6. Masaj yapmak

masaj

Vücutta selülit olan bölgeye masaj yaparak, uygulanan bölgede kan dolaşımını hızlandırmış oluruz. Masaj yaparken de mutlaka doğal yağlar kullanılmalı.

7. Sıcak-soğuk uygulaması

sicak-dus

Selülit kan dolaşımını hızlandırmakla ilgili bir durumdur. Kan dolaşımını hızlandırmak için selülitli bölgelere, sıcak su tutup, hücreleri yenileyebilirsiniz. Ardından da soğuk su ile kan dolaşımını hızlandırmış oluruz.

8. Dar Giysiler ve topuklu ayakkabı kullanımını azaltmak

topuklu ayakkabi

İhtişamlı ve güzel , o topuklu ayakkabılar ve dar giysiler kan dolaşımını yavaşlatmaktadır. Bu yüzden selülit oluşumunu hızlandırmaktadır.

9. Keseleme yapmak

keseleme yapmak

Selülitli bölgeye keseleme yaparak o bölgedeki kan dolaşımını, hızlandırabilirsiniz.

10. Sağlıklı beslenme

saglikli-beslenme

Yukarıdaki maddelerde de biraz da olsun beslenmeden bahsedilmişti. Bu maddemiz ise tamamen beslenmeyle ilgili. Çünkü selülit oluşumu, tamamen beslenmeyle ilgilidir. Sağlıksız beslenme selülit oluşumuna neden olur. Ayrıca lifli gıdalar ve sebze ağırlıklı beslenmek çok önemlidir.

11. Tuz tüketimini azaltmak

salt tuz

Selülit su kaybıyla da ilgili bir sorundur. Bu yüzden de tuz su kaybına neden olur. Tuz kullanım oranınızı azaltmalısınız.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu