Yerli Erkek Ünlüler

Selahattin Alpay Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Selahattin Alpay
Tam adı: 
Selahattin Alpay
Doğum tarihi: ??. ??. 1950
Doğum yeri: Malatya, Türkiye
Boyu: 1,7 m
Burcu: 
Ailesi: Emine Alpay (Annesi)
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Sanatçı
Aktif Yılları: 1970’li yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanelyoutube musicdeezer logo mbApple Music'de dinleSpotify'den dinle
Sosyal Medyada
facebook-sayfasi

Hakkında

Selahattin Alpay Kimdir? Selahattin Alpay, sanatçıdır.

Selahattin Alpay, 1950 senesinde Malatya’da dünyaya gözlerini açtı.

İlkokul ve ortaokul eğitimini Malatya’da bitirdi. Lise eğitimini ise Ankara Akşam Ticaret Lisesi’nde tamamladı.

Çalışmalarına 1967 senesinde Malatya Halk Eğitim Merkezi’nde başladı. Mehmet Yumrutepe ve Süleyman Sökmen‘den eğitim aldı. Aynı sene ilk 45’lik plağını “Emo Suya Gider Eli Boş Gelir” plağını çıkardı. Askere gidesiye kadar 8 tane plak yaptı. Manisa‘da vatani görevini yaparken askeri bandoya girdi. Şan, solfej ve nota dersleri aldı.

Vatani görevini tamamladıktan sonra Ankara’da bir kurumda işe başladı. Bu sırada Özcan Tamer liderliğindeki Halk Evleri Genel Merkezi Halk Müziği Korosu‘na katıldı. Daha sonra Nida Tüfekçi ve Coşkun Güla gibi önemli isimlerden dersler aldı. 1975 senesinde Ankara Radyoyu Sanatçı Sınavı’nı kazandı ve yerel sanatçı olarak birçok gösteri yaptı. 1978’de ilk uzun eseri “Örenli Gelin” paçasını besteledi.

1981 senesinde aldığı teklifler üzerine müzik eğitimine devam etmek için İstanbul’a yerleşti. Malatya’nın yazlık çay bahçelerinde çocukken başlayan sahne çalışmaları daha sonra Ankara Gençlik Parkı Gazinosu, İstanbul Gazinosu, fuarlar, turlar, özel konserler ve çeşitli radyo ve televizyon programlarında devam eti.

Bugüne kadar 8 45’Lil plak, 1 uzunçalar plak, 28 kaset/CD ve 150’ye yakın kendi derleme ve 9 uzun metrajlı film yaptı. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda solo ve kadrolu konserler verdi. Tüm bu sanatsal hizmetine karşılık farklı zamanlarda 4 defa  “Yılın Sanatçısı” unvanına ve Magazin Gazetecileri Derneği tarafından verilen “Ömür Boyu Başarı Ödülü”nü kazandı.

Selahattin Alpay, 2001 ve 2015 seneleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda “Solist Sanatçı” olarak görev yaptı ve emekli oldu. Malatya Elazığ, Sivas, Diyarbakır, Adıyaman, Urfa, Erzurum, Erzincan ve Kerkük yörelerine ait eserleri seslendirdi. Kendisinin seslendirmesi ile ünlenen şarkılar şunlardır; ”Altın Yüzüğüm Kırıldı”, “Emo Suya Gider”, “Nazike”, “Örenli Gelin”, ”Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden”, “Malatya Malatya Bulunmaz Eşin”, ”Arap Atı Gibi Sallar Başını”, “Kuyudan Su Çekerler”, “Çift Candarma Geliyor”, ”Ahlatın Başındayım”, ” Tello”, “Yollar Seni Gide Gide Usandım”, “Etek Sarı Sen Etekten Sarısın”, “Çakmak Çakmağa Geldim”….

Tüm kariyeri boyunca türkülerden derlediği albümleri büyük ilgi gördü. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri ile de adından sıkça söz ettirdi.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=Spwve0XIz1w

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu