Gezi Rehberi

Şehrin Stresinden Kaçıp Kafa Dinleyebileceğiniz 6 Sakin Yer

instagram takipçi hilesi

Sonbaharın yavaş yavaş yaklaşmasıyla havalar da hala güzelken ev, iş stresinden kaçıp huzurlu yerlere gitmeyi kim istemez. Bu liste tam size göre! Ayrıca bu rotalar arasında Türkiye’den de 2 adres var…

1) Avusturya / Hartberg

sakin 2

Avusturya’nın bahçesi olarak bilinen Hartberg, türlerine pek az rastlanan hayvan ve bitkilere ev sahipliği yapmakta. Harika manzarasıyla insanı büyüleyen, huzur deposu sessiz şehir, dar sokaklarının ortasından akan deresiyle resim gibi bir görüntü sunuyor.

Hartberg, insanı dinlendiren ambiyansıyla ve birçok kale ve köşkü ile turistlerin Avrupa’da tercih ettiği akla ilk gelen yerlerden biridir. Yöre halkının elde ettiği doğal şarapları ve çiftçilerin kurdukları pazar ile geleneksel yapısını koruyan Hatberg, aradığınız huzuru size sunabilir.

2) İtalya / Amalfi

sakin 3

Cerreto Dağı’nın eteklerinde yer alan Amalfi, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ender şehirlerden biridir. Amalfi, 19. yüzyıldan 12. yüzyıla dek varlığını koruyan Amalfi Deniz Cumhuriyeti dönemlerinden bugünlere kalan yapılarıyla da bilinmektedir.

İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan Amalfi, limon ve zeytin bahçeleri içinde, çok huzurlu bir bölge. Limon ağaçlarının sayısı çok fazla olduğu için yiyecek ve içeceklerin neredeyse tamamı limonludur.

3) Türkiye / Şavşat

sakin 4

Artvin’in sınırları içinde yer alan Şavşat, Cittaslow listesine giren ender şehirler arasındadır. Türkiye’nin en kuzeydoğusunda yer alan ilçe yemyeşil doğası ve havasıyla dikkat çekiyor. Birçok akarsuyun yer aldığı ilçede, buzul göl sayısı da oldukça fazladır.

Harika doğası ve sakinliği ile kartpostal gibi bir görüntüye sahip olan Şavşat’ta alabalık üretimi de yapılmaktadır. Meşeli Köyü ve Karagöl mevkiinde gezilebilecek turistik mekanlar ve milli parklar da yer almaktadır.

4) Polonya / Reszel

sakin 5

Sajna Nehri vadisinde bulunan bu küçük şirin kent, 14. ve 15.  yüzyıllardan kalan estetik yönden varsıl kiliselere sahiptir. Polonya’nın Warmia-Mazurya Eyaleti’nde bulunan Reszel; nehirlerinde, kanallarında ve göllerinde  çok sayıda balık türü barınmaktadır.

Dinlendirici ve sakin ambiyansının yanı sıra birçok aktiviteye de ev sahipliği yapan Reszel; yelken,rüzgar sörfü ve kano gibi su sporları da yapılabilmektedir. Hem kültürel hem de doğal mirasa sahip olan şehir, ünlü Reszel Kalesi de görülmesi gereken turistik yapılar arasında gösterilebilir.

5) Türkiye / Seferihisar

sakin 1

Türkiye’nin ilk sakin şehri unvanını elinde bulunduran Seferihisar, bakir doğal dokusuyla tam bir huzur deposudur. İzmir’in bu sakin mi sakin balıkçı kasabası Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde de yer almaktadır.

Doğası ile başbaşa kalmak, kafa dinlemek ve geçmiş zamanlara dönmek için Türkiye’nin en doğal rotası olarak görülebilir. Samsades tatlısı, satsuma mandalinası ve enginar dolması ile meşhur olan Seferihisar üç bin yıllık geçmişe dayanan bir tarihe sahiptir.

6) İngiltere / Llangollen

sakin 6

Galler’in bir şehri olmakla birlikte adını bir azizden alan Llangollen, çok sayıda sanatçıya ilham veren harika bir manzaraya sahiptir. Hem ruhunuza hem gözünüze dokunacak bu şehre aşık olmanız işten bile değil.

Dee Nehri üzerindeki Llangollen Köprüsü, orjinal görüntüsüyle şehirdeki en dikkat çekici yapılar arasında yer almaktadır. Llangollen, tarihi ve gösterişli binaları ile de sakin şehirler arasında başı çekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu