Yerli Kadın Ünlüler

Şebnem Ferah Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Şebnem Ferah

Tam adı: Şebnem Ferah
Doğum tarihi: 12 Nisan 1972
Doğum yeri: Yalova / Türkiye
Boyu: 1.55 m
Ailesi:  İfadet Ferah- Ali Ferah
Mesleği: Şarkıcı
Aktif Yılları: 1996’dan günümüze
imdb-logo

youtube-chaneldeezer logo mblisten-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Şebnem Ferah kimdir? Şebnem Ferah, Üsküp’ten Yalova’ya göç eden bir ailenin en küçük kızıdır. 5-6 yaşlarından itibaren müziğe ilgisi ortaya çıkan Ferah, ailesinin de desteği ile bugünkü yerine gelmiştir. Zaten Şebnem Ferah’ın ailesinde de birçok kişi müzikle iç içedir.

Şebnem, ilkokulda mandolin ve solfej dersleri almaya başladı. Ayrıca okulun orkestrasında da solistlik yaparak kendini kısa sürede ortaya çıkardı.

Lise öğrenimini yatılı olarak Bursa’da okuyan sanatçının müzik hayatı daha emin adımlarla devam etti. Lise yıllarında Pegasus isimli bir müzik gurubu olan Ferah’ın asıl hayali kızlardan oluşan bir grup kurmaktı.

1980’li yılların ortasında Bursa’da bir stüdyo açılır. Açılan stüdyoda Şebnem Ferah, Sedat Yıldırım Sarıca ile tanışarak hayallerine devam etmiştir ve Volvox isimli grubu kurmuştur.

Üniversitede ODTÜ Ekonomi Bölümünü kazanmıştır. Fakat müzik hayatı ile daha yakından ilgilenebilmek için üniversiteyi 2.sınıfta bırakır. Tekrar İstanbul’a gelen Ferah, İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümüne kaydolur.O yıllarda Dr. Skull’un emeklilik konserinde Özlem Tekin ile birlikte sahnede ön grup olarak şarkı söylerler.

1994 yılına gelindiğinde Volvox grubu dağılır ve sanatçı , müzik çalışmalarına solo devam eder. Karşısına Onno Tunç ve Sezen Aksu çıkar. Bu iki sanatçı Şebnem Ferah’ın hayatında dönüm noktaları olmuştur.

3 oktavlık bir sese sahip olan Ferah, 1997 yılında uyuşturucu ile mücadele kapsamında 23 sanatçı, 4 pop müzik grubu, futbolculardan oluşan vokal grubu ve 12 kişilik çocuk korosu ile birlikte şarkı söyledi. Söylenen şarkı; Hakkı Yalçın’a ait, bestesini Özkan Turgay’ın yaptığı “İnsanca Yaşamak”tır.

Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği “Aile İçi Şiddet Yardım Hattı” için 2009 yılında TİM’de Şebnem Ferah’da sahne almıştır. Aynı sahnede; Enbe Orkestrası, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Aylin Aslım, Funda Arar gibi büyük sanatçılar da vardır. Şebnem, Van depreminden sonra Van İçin Rock Yardım Konseri’nde 40 rock grubu ve müzisyen ile birlikte sahne almıştır.

Şebnem Ferah şarkıları genellikle dramatik sözler içerir. Çünkü Ferah’ın hayatına bakıldığında yaşadıklarının bir de mutsuz tarafı vardır.

Ablası Aycan’ın ölümcül bir hastalığa yakalanması Şebnem için tam bir vurgun olur. Ablasının hasta başucunda beklerken “Deli Kızım Uyan” şarkısını yazar. 1997 yılının sonlarında ablası hayata gözlerini yumar. 1999 yılında ise yaşanan büyük deprem Şebnem Ferah‘ın babasının ölmesine sebep olur. Bir de depremin yaşadığı yerleri silip süpürme etkisi de vardır tabi.

2011 yılında ise annesi İfadet’i kalp krizi nedeniyle kaybeder. Şebnem Ferah, güçlü çığlıkları ile belki de içindeki acıları haykırıyordur.

Şebnem Ferah Albümleri

  1. Kadın (1996)
  2. Artık Kısa Cümleler Kuruyorum (1999)
  3. Perdeler (2001)
  4. Kelimeler Yetse (2003)
  5. Can Kırıkları (2005)
  6. 10 Mart 2007 İstanbul Konseri (2007)
  7. Benim Adım Orman (2009)
  8. Od (2013)

Videoları

Fotoğrafları

üzerinden
milliyet
Kaynak
haberler

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu