Film & Dizi ÖnerisiListeler

Sean Penn’in Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 Filmi

instagram takipçi hilesi

Bilgi yazımızın başlığını sert bulmuş olabilirsiniz! Ancak Sean Penn’in sadece en iyi yaptığı iş sinema değil.Politik olaylara olan duruşu ve sosyal konulardaki duruşuyla insanlara örnek olunabilecek birisi olması. Üstüne bir de olağanüstü oyunculuğunu da eklersek,bu dünyaya iyi şeyler bırakarak gidecek ve ardından söz ettirecek birisi olması.

Zaten böyle oyuncuların yanlış giden şeylere yanlış diyerek milyonların kalbini kazanmasının arkasındayım.Böyle oyuncuların veya sanatçıların dünyada az olması onları nadir kılıyor. İş böyle olunca onlara gelen mesleki işlerde kendini belli ediyor olması. Örneğin kendinizi sorgulayın! İzlediğiniz ,En iyi yabancı filmim diyebileceğiniz 10 filmin içinde Sean Penn‘in en az bir filmi olacağını düşünüyorum.

sean-penn-filmleri

MaksatBilgi’de büyük bir filmografisinden ötürü bizi yoracak bir biyografisi olması da buna bir örnek.Sadece oyunculuğu ile değil yönetmenliğiyle bile kendinden iyice söz ettiren biri. Into the Wild yani Özgürlük Yolu filminde eleştirmenlerden oldukça iyi bir not almıştı.(IMDb-Into the Wild /Özgürlük Yolu) Derlediğimiz listede sadece oyunculuğuyla olan filmlerini yer verdiğimizi de hatırlatmadan geçmeyeyim.

Aşağıda izlenmesi gereken filmleri yabancı bir blogda gördüm. Sean Penn önerilmiş bu filmlerinden bizzat kendim 9’unu izlemiş olmanın mutluluğunu paylaşıyorum 🙂 Sizinde ufkunuzu açacak ve Sean Penn’ e olan hayranlığınızın kat kat artacağını düşünüyorum.

Hadi şu filmlere başlayalım; (*MaksatBilgi usulü)

1.Ölüm Yolunda/Dead Man Walking (1995)

Sean-Penn-ölüm-yolunda

IMDb (7.6):http://www.imdb.com/title/tt0112818/

Sean Penn’in En İyi Erkek Oyuncu dalında ilk Oscar Adaylığı bu filmde olmuştur.İşin tuhaf tarafı ise birçok film izleme platformlarında bu filme bu kadar az oyun olmasıydı! Çünkü film o kadar etkileyeciydi ki sadece filmin muhteşem soundtrack’leri için bile defalarca izlenebilir.

Filmde  suç, ceza, sevgi ve şefkat gibi kavramları bol bol sorgulamanıza neden oluyor.

Fragmanı

https://youtu.be/pg-GMqPHIPQ

2.Sweet and Lowdown /Tatli ve Kirli (1999)

Tatli-ve-Kirli

IMDb (7.3)http://www.imdb.com/title/tt0158371/

Bu filmde iki usta yer almakta.Yönetmen koltuğunda,Woody Allen yer almakta. Başrolde ise adamımız Sean Penn var.

Film bir biyoografi filmidir. Dünyanın ikinci büyük caz gitaristi kabul edilen Emmet Ray’in hayatını anlatan bir film.Bir Jazz müzisyeninin, sağır ve dilsiz bir kadına aşık olduğu ironik aşk öyküsü mutlaka izlenmesi gereken Woody Allen şaheserlerinden.

Fragmanı

 

3.I Am Sam/Benim Adım Sam (2001)

Benim-adim-sam

IMDb (7.6): http://www.imdb.com/title/tt0277027/

Bu filmi daha önce, “baba ve çocuk ilişkisini anlatan” filmlerde yer vermiştim.Oradaki düşüncelerimi tekrarlamak ve eklemek isterim. O kadar duygu seli bir film ki göz yaşların şelale olduğu filmlerden biri.Bunun üstüne Sean Penn’in filmde olması  ve bu oyunculuğu ile bizleri mahvetmesi de başka bir olay.

Benim adım sam filminde ,zihinsel engelli bir baba ile, 7 yaşına gelince babasından daha yüksek bir zeka düzeyine erişen kızının bir arada kalabilme mücadelesini anlatıyor. İş böyle olunca ve oynayan da Sean Penn olunca gel de izleme!

İnsanın bam teline dokunan etkileyici bir film.

Fragmanı

https://youtu.be/EROTbDCr5ag

4. Mystic River / Gizemli Nehir (2003)

Mystic-River-gizemli-nehir

IMDb (8.0) :http://www.imdb.com/title/tt0327056/

Bir başka sinema dahisi Clint Eastwood’un yönettiği, gizemli ve bir o kadar ilgi çekici bir suç filmi olan Mystic River yani Gizemli Nehir filminde,Sean Penn’e hem de Tim Robbins’e Oscar kazandıran yapım oldu.3 küçük arkadaşın yaşadıkları trajik bir olaydan yola çıkarak başlayan hikaye, izleyiciye 2.5 saatin nasıl aktığını fark ettirmez bile.

Fragmanı

5. 21 Grams /21 Gram (2003)

21-Grams-21-gram

IMDb (7.7) http://www.imdb.com/title/tt0315733/

Özellikle kurgusunu beğendiğim bir film.Oyunculukları da şahane. Şuan Sean Penn’in sayfasında olduğumuz için odan bahsetsekte filmdeki diğer oyunların olağanüstü performansı etkileyici. Filmi açın ve yerinizden kalkamayın! Çünkü filmin kurgusu müthiş.Sizi sürüklüyor. Film o kadar başarılıydı ki ödüllere doymadı.

Fragmanı

6. Carlito’s Way / Carlito’nun Yolu (1993)

Carlito's_Way

IMDb(7.9) http://www.imdb.com/title/tt0106519/

Carlito’s Way bir Al Pacino filmi olarak görülse de Sean Penn’in performansı ve filme etkisi kesinlikle yadsınamaz. Böylesine bir ustanın karşısında oynayıp gölgede kalmamış olması da takdir edilesi. Müzikleri ve hikayesiyle her detay, yerine cuk oturmuştur bu filmde. Özellikle mafya filmlerinden hoşlanıyorsanız kaçırmamanız gereken yapımlardan.

Fragmanı

7.Milk (2008)

Milk-filmi

IMDb (7.6) http://www.imdb.com/title/tt1013753/

Sean Penn’e bir kez daha saygı duymamızı sağlayan film, insan hakları üzerine çekilmiş bize göre en güzel yapımlardan biridir. Kaliforniya’da eşcinsel olduğunu açıklayıp belediye meclisine seçilmiş ilk politikacı ve aktivist olan Harvey Milk’in hayatını konu alan filmde Sean Penn müthiş bir iş çıkartmıştır. Penn’in politik ve sosyal konulardaki duruşunu da sergileme fırsatı bulduğu işlerinden biridir aynı zamanda.

8.Bad Boys /Atesten Sokaklar (1983)

bad-boys-atesten-sokaklar

IMDb (7.2) http://www.imdb.com/title/tt0085210/

Sean Penn’in en dramatik filmlerinden biri 1983 yılında çekilen ve Sean Penn’in gencecik halini seyredebileceğiniz Bad Boys. Sean Penn’in ileride neler neler yapabileceğinin sinyallerini verdiği filmdir. Dram severlere kesinlikle tavsiye edilir.

Fragmanı

9. Fast Times at Ridgemont High /Ridgemont Lisesinde Hızlı Günler (1982)

Ridgemont-Lisesinde-Hizli-Günler

IMDb (7.2) http://www.imdb.com/title/tt0083929/

Kaliforniya’da bir grup hızlı yaşayan liseli gencin sex, drugs ve rock n roll’la dolu hayatlarını komik bir biçimde anlatan film buhran anlarında açıp izlenmesi gereken tattadır. Penn’in gençliğinde de ne kadar sempatik olduğunu gördüğümüz eğlencelik yapımlardan.

Fragmanı

10. At Close Range (1986)

At-Close-Range

IMDb (7.0) http://www.imdb.com/title/tt0090670/

Sean Penn’in başrolde olduğu yine muhteşem dram filmlerinden biri At Close Range. Gerçek bir hikayeden yola çıkılan filme dair, senaryosu dışında izleyiciyi en çok etkileyen şeylerden biri Madonna’nın Live to Tell isimli soundtrack’idir.

Fragmanı

11. State of Grace /Gangsterlerin Arasında (1990)

State-of-Grace-(1990)

IMDb (7.3) http://www.imdb.com/title/tt0100685/

Bugüne kadar çekilmiş en iyi gangaster filmleri arasına rahatlıkla sokabileceğimiz bir film State of Grace. Muhteşem bir oyunculuk göreceğiniz Sean Penn filmlerinden biri de budur. 1990 yapımı State of Grace, aksiyon ve suç içerikli filmleri sevenlerin mutlaka görmesi gerekenlerden.

Fragmanı

12. The Thin Red Line/İnce Kırmızı Hat (1998)

The-Thin-Red-Line

IMDb (7.6) http://www.imdb.com/title/tt0120863/

Tam 7 dalda Oscar’a aday olmuş insanın içinde dokunan bu 2. dünya savaşı filmi, James Jones’un 1962 basımlı otobiyografisinden uyarlanmıştır. Yaklaşık 3 saat kadar sürse de oyuncuların ustalıkları ve senaryonun dokunaklılığı sayesinde sıkılmadan izleyeceğiniz özgün savaş filmlerinden biri niteliğini de taşır.

Fragmanı

13. The Assassination of Richard Nixon/  Richard Nixon’a Suikast (2004)

Richard-Nixon'a-Suikast

IMDb (7.0) http://www.imdb.com/title/tt0364961/

Sean Penn’in sinemanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından biri sayılmasının nedenlerini izleyebileceğiniz filmlerinden biridir The Assassination of Richard Nixon. Gerçek bir hikayeye dayanan film, Amerikan siyasi tarihine sağlam bir eleştiri yapar.

Fragmanı

15.All the King’s Men / Kralın Tüm Adamları (2006)

All_the_kings_men

IMDb (6.2) http://www.imdb.com/title/tt0405676/

Filmin 1949 yapımı versiyonu o kadar iyi ki, 2006 yapımı müthiş oyuncu kadrosuna ve diğer her şeye rağmen onun gölgesinde kalmaktan kurtulamadı. Yine de çok fazla tanıdık detay bulacağınız bu filmin iki versiyonunu da izlemenizi öneriyorum.

Fragmanı

* Yukarıda MaksatBilgi usulü derken; MaksatBilgi’de yer alan bütün bilgi yazıları Düzenli ve derlenmiş metin,birden çok görsel ve video üçlemesiyle çalışır.

Başa dön tuşu