Yerli Erkek Ünlüler

Savcı Sayan Kimdir?

instagram takipçi hilesi

savci sayan kimdir 1
Tam adı
: Savcı Sayan
Doğum tarihi: ??. ??. 1971
Doğum yeri: Tutak, Ağrı, Türkiye
Boyu: 1,6 m
Ailesi: –
Eşi: Gülşah Sayan (2012)
Çocukları: Bir çocuğu var
Mesleği: Siyasetçi
Aktif Yılları: 1996 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
Instagram hesabiFacebook SayfasiTwitter Hesabi

Hakkında

Savcı Sayan Kimdir? Savcı Sayan, siyasetçidir.

Savcı Sayan Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Savcı Sayan, 1971 senesinde Ağrı’nın Tutak ilçesinde 24 çocuklu bir ailenin 12. çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı.

Savcı Sayan Eğitimi

İlkokul eğitimini Tutak’ta, ortaokul eğitimini Muş’un Malazgirt ilçesinde, lise eğitimini ise Tutak Lisesi’nde birinci olarak bitirerek mezun oldu. Üniversite eğitimini İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde aldı. Daha sonra Eğitim Fakültesi’nde Pedagojik Formasyon eğitimini tamamladı ve çeşitli kurumlarda öğretmenlik yaptı.

Savcı Sayan Kariyeri

Savcı Sayan, 1996 ve 2000 yılları arasında CHP İlçe Gençlik Kolu, İl Gençlik Kolu ve Genel Merkez Gençlik Kolları MYK üyeliği görevlerinde bulundu. Bunların yanı sıra, CHP İlçe Başkanlığı ve CHP Ağrı il Başkanlığı gibi önemli pozisyonlar da görevler üstlenmiştir.

1999 ve 2004 yerel seçimlerinde CHP’den Tutak belediye başkan adayı olarak seçime katılmış fakat kazanamamıştır. CHP genel merkez MYK üyelikleri görevlerinde de bulunan Sayan, Deniz Baykal’a oldukça yakındı. Ancak Deniz Baykal’ın kaset skandalından sonra Kemal Kılıçdaroğlu ve yönetimini eleştirmesi nedeniyle parti kurallarına uymadığı iddiasıyla 2012 yılında CHP’den ihraç edilmiştir.

Sayan, ayrıca kaset skandalı sürecinde Deniz Baykal’ın istifa etmesinden sonra ağlamasıyla adından söz ettirdi.

Savcı Sayan, tarım ve inşaat sektörlerinde de faaliyet göstermektedir. Ayrıca ulusal kanallarda yorumculuk yapmış ve Doğu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde töre cinayetleri ve kadınların eğitimi gibi konular üzerinde çalışmalar gerçekleştirmiştir.

2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında Recep Tayyip Erdoğan lehine kampanya yaparak dikkat çeken Sayan, 2015 yılında AK Parti’ye geçiş yapmış ve İzmir’den milletvekilliği adaylığına başvurmuştu. Ancak seçilemedi.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde ise AK Parti Ağrı Belediye Başkan adayı olarak gösterildi. Seçimler sonrasında Ağrı Belediye Başkanı oldu. 2 Nisan 2019 ve 17 Mart 2023 tarihleri arasında Ağrı Belediye Başkanı olarak görev yaptı.

Sayan, 2012 yılında Gülşah Koyuncu ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden bir çocuğu dünyaya geldi.

2023 Genel Seçimleri için AK Parti’den milletvekili adayı olmak üzere Ağrı Belediye Başkanlığından istifa etti. Daha sonra AKP yönetimi tarafından İzmir 1. bölge 6. sıradan milletvekili adayı gösterildi. Fakat seçimler sonrasında milletvekili seçilemedi.

Savcı Sayan, Aydın’a bir programa giderken yolda kalp krizi geçirdi. Hastaneye kaldırılan Sayan, tedavi altına alındı.

Siyasi Partisi

  • 1996-2012 – Cumhuriyet Halk Partisi
  • 2015 – —- – Adalet ve Kalkınma Partisi

Videoları

 

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu