Cilt SağlığıEgzersiz ve Fitness

Saunanın 6 Faydası Nedir?

instagram takipçi hilesi

İnsanların saunaya bu kadar bağımlı olmasının temel nedeni, saunada yaklaşık 15 ila 20 dakikalık tek bir seansta kişinin bütün bir hafta stresini kaybetmesidir. Bugünlerde çoğumuz yoğun bir hayat sürüyoruz ve sauna çoğumuzun ihtiyaç duyduğu rahatlamayı sağlıyor. Sauna, rahatlamanızı ve kendinizi şımartmanızı sağlar. Tek yapmanız gereken, çok yüksek sıcaklığa sahip bir kabinde oturmak.

saunanin alti faydasi nedir5

Vücut ısınız yükseldikçe terlemeye başlarsınız. Ter, toksinleri uzaklaştırır, vücut ağrısını azaltır ve endorfin adı verilen ruh halini yükselten hormonları serbest bırakır. Bütün bunlar kişinin fiziksel ve zihinsel sağlığı için faydalıdır. Ancak saunaların da bazı tehlikeleri vardır. Belirli hastalıkları ve sağlık sorunları olan kişiler saunalardan kaçınmalıdır.

Saunanın Faydaları

saunanin alti faydasi nedir3

Parlak Cilt Sağlar

Saunada buharla ısınan bedenim bolca terlemeye başladı. Ter ile vücuttaki toksinler vücudun gözeneklerinden dışarı atılır. Bu cildi temizler ve ona inanılmaz bir parlaklık verir. Ayrıca güneş yanığı olan cilt, artan kan dolaşımı ve daha hızlı iyileşme için güneş yanığı bölgesine daha kolay erişim nedeniyle daha hızlı iyileşir.

Sağlıklı Vücut ve Kalp

Saunada artan sıcaklık nedeniyle kalp daha hızlı atmaya başlar. Bu, kan basıncını korurken kalbi çalıştırır. Bu nedenle sauna kalbe çok iyi gelir. Sauna vücuttan toksinlerin ve atıkların atılmasını sağlar bu sebeple böbreklere düşen yük azalır. Toksinlerin ve atıkların uzaklaşmasıyla kan dolaşımı hızlanır ve vücudun çeşitli organlarına oksijen akışı artar. Nefes kalitesini arttırır.

Kilo Vermeye Destek Olur

saunanin alti faydasi nedir2

Saunalar birçok kilo verme programına dahildir. Araştırmalar, bir kişinin günlük egzersiz, dengeli beslenme ve saunayı birleştirerek çok fazla kilo verebileceğini gösteriyor. Kalp atış hızı da saunanın sıcaklığı arttıkça doğrudan artma eğilimindedir. Kalp hastalığınız yoksa düzenli sauna alarak kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Saunanın ana faydalarından biri kilo kaybıdır. Saunanın sıcaklığı arttıkça nabız da artar, bu nedenle kişi daha hızlı kilo verir.

Rahatlatıcı ve Sakinleştirici

Sauna insanı rahatlatır, zihnini ve vücudunu yeniler. Sauna ısısının ağrıyan kasları gevşettiği bilinmektedir. Saunadan sonra daha iyi uyuyabilir, ertesi gün kendinizi yenilenmiş ve enerjik hissedebilirsiniz.

Kasları Güçlendirir

Yüksek sıcaklıkta kullanılan saunalar, yağ yakımına yardımcı olduğu için doğrudan kas yoğunluğuna da fayda sağlar. Kan dolaşımını artırır ve vücudu tazeler. Bu sayede kaslardaki yağ oranı dengeli olduğu için vücudunuz daha güzel ve orantılı görünür.

Uykuyu Düzenli Hale Getirir

Derin ve sağlıklı bir uyku için saunaya gitmek her zaman faydalıdır. Vücudunuz üzerinde rahatlatıcı bir etki sağlayan sauna sayesinde gece boyunca daha kesintisiz ve kaliteli bir uyku süreci yaşayabilirsiniz.

Sauna Çeşitleri Nelerdir?

saunanin alti faydasi nedir1

Fin Saunaları: Sosyal aktiviteler için ilk tercihtir ve sağlıklı yaşam için de kullanılabilir.

Ozon Saunaları: Kullanımı her geçen gün artmakta ve kas esnekliği için oldukça faydalıdır. Hasarlı kasları onarmaya ek olarak, akciğerler, kolon ve böbrekler gibi organlardan toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. 20 dakikalık bir ders için başvurmanız yeterlidir.

Rus Saunaları Rus saunaları ise geniş odalarda yapılmaktadır. Rusya’da yetişen ağaçların yaprakları kullanım sırasında vücuda temas eder. İlk olarak, vücut terlemek ve rahatlamak için dövülür. Sonrasında  bu yapraklar ile temizleme yapılır.

Saunanın Faydaları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu